Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Wykonanie 30 m2 wylewki betonowej - krok po kroku

Jastrychy betonowe pod parkiet można wykonać systemem gospodarczym, przy użyciu prostych urządzeń i narzędzi. Należy wiedzieć, że aby uzyskać wymaganą jakość, należy przestrzegać składu mieszanki oraz zasad mieszania, ułożenia i zacierania powierzchni jastrychu.

Wykonanie 30 m2 wylewki betonowej - krok po kroku

Do przygotowania mieszanki użyjemy betoniarki o pojemności roboczej 90L, łopaty, dwóch 10 litrowych wiaderek oraz pojemnika litrowego z podziałką.

Posłużmy się przykładem pomieszczenia o powierzchni 30 m2, z ułożonym styropianem, folią PE i taśmą z pianki wokół ścian oraz z zaznaczonym poziomem wylewki. Dla zachowania poziomu i powierzchni jastrychu można wykorzystać rurki stalowe 25 mm lub profile 25x25 mm, które układamy na podkładkach drewnianych.

Dla wykonania 30 m2 wylewki grubości 6 cm powinniśmy zgromadzić minimum:

 • 25 worków cementu,
 • 1450 kg czystego piasku,
 • 1800 kg żwiru,
 • 250 l wody
 • 5 l plastyfikatora.

Niezbędny będzie kilkunastoprocentowy zapas w/w materiałów, aby płytę wylewki można było wykonać w całości. Do przygotowania mieszanki użyjemy betoniarki o pojemności roboczej 90L, łopaty, dwóch 10 litrowych wiaderek oraz pojemnika litrowego z podziałką. 

Zakładamy 25 zarobów (załadunków betoniarki), każdy 0,07 m3 betonu, co daje ok. 1,2 m2 jastrychu grubości około 6 cm.

Przykładowy skład mieszanki do załadowania 90 litrowej betoniarkiDla prawidłowego wykonania wylewki potrzebna jest dobra organizacja pracy. Powinniśmy zaangażować trzy osoby - jedna przygotowująca mieszankę w betoniarce, druga transportująca i trzecia układająca jastrych.

Mieszanie zaczynamy od wlania do betoniarki połowy z odmierzonej ilości wody z plastyfikatorem, następnie wsypujemy po wiaderku piasku i żwiru, dalej cement, po czym reszta wody, oraz na przemian reszta piasku i żwiru. Całość mieszamy kilka minut, do uzyskania jednorodnej masy betonowej. Po przetransportowaniu mieszanki taczką, układamy ją wg schematu na rysunku:

Schemat wykonania wylewki betonowej

Podczas wykonywania jastrychu należy zwrócić uwagę na:

 • równomierne rozłożenie masy mieszanki, bez pustek powietrznych, szczególnie przy rurkach.
 • ściąganie po rurkach łatą metalową ruchem zygzakowym, umożliwiającym zagęszczenie mieszanki i ukształtowanie powierzchni jastrychu. 
 • zacieranie pacą drewnianą lub styropianową "na ostro", tzn. bez skrapiania ułożonej powierzchni wodą i używania pacy metalowej.
 • zakończenie płyty jastrychu w miejscu planowanego skrzydła drzwiowego.

Następnego dnia, płytę jastrychu należy delikatnie zrosić wodą i przykryć folią malarską.

Do wykonania jastrychu można wykorzystać pospółkę czyli kruszywo niesortowane "ze ściany", które należy przesiać na siatce 8 mm. Jakość jastrychu zależy od udziału poszczególnych frakcji i jest na ogół niższa, niż przy zastosowaniu kruszywa sortowanego. Pospółka zanieczyszczona, np. glinką nie nadaje się do wykonywania jastrychu pod parkiet.

Przy innych powierzchniach lub innej wielkości betoniarki należy zachować odpowiednią proporcjonalność składników mieszanki.

Tadeusz Woźniak

Zakład Stolarski PARKIET KOMPLEX
www.parkietkomplex.eu

aktualizacja: 2017-07-04

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA!
A może projekt domu pod choinkę? W ARCHON+ trwa PROMOCJA! Święta tuż, tuż… z tej okazji w Biurze Projektów ARCHON+ czeka na Was miła niespodzianka - RABAT 250 zł na każdy Projekt Domu!
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki
Grupa PSB Perłą Polskiej Gospodarki Grupa PSB Handel S.A. otrzymała "Perłę Polskiej Gospodarki", zajmując 23 miejsce w rankingu firm o przychodach powyżej 1 mld zł, w kategorii ...
20 lat mocowań fischer w Polsce
20 lat mocowań fischer w Polsce Marka fischer w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia w Polsce. Polskie przedstawicielstwo z siedzibą w Krakowie jest jedną z 42 filii ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze