Budujemy Dom

Gdzie wygodniej mieszkać? W domu czy w mieszkaniu?

Artykuł na: 6-9 minut

Są wśród naszych Czytelników tacy, którzy od zawsze marzyli o domu z ogródkiem. I ci, którzy za nic nie opuszczą mieszkania blisko centrum. Niektórzy latami zmagają się z dylematem: co wybrać, gdzie będzie nam lepiej? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Gdzie wygodniej mieszkać? W domu czy w mieszkaniu?

Jak się mieszka w warszawskim bloku?

Blok w Warszawie

Z Ronda Wiatraczna, gdzie znajduje się nasze przykładowe mieszkanie, do Centrum jest około 5,5 km, to 18 minut jazdy tramwajem, którego przystanek jest zaraz pod blokiem. Trakt Królewski i Stadion Narodowy są jeszcze bliżej. Komunikacyjnie to świetny punkt: kilka linii tramwajowych, kilkanaście autobusowych, prosta droga do 3 mostów na lewą stronę Wisły.

Obok bloku są 3 piekarnie, świetnie zaopatrzony bazarek. Pieszo można dojść do jednego z najładniejszych w Warszawie parków, do kina jedzie się kilka minut. Wszystko, czego człowiek potrzebuje, jest na wyciągnięcie ręki! Budynek ma ochronę, do klatek wchodzi się z zielonego patio. Raczej nie trzeba obawiać się włamania, wyjeżdżając na wakacje.

Wady? Jak to w bloku - bywa głośno, wiele mieszkań jest wynajmowanych, a nocne imprezy w tych, których okna wychodzą na dziedziniec, to prawdziwy koszmar. Żeby na patio było cicho, nie ma na nim miejsca dla dzieci. Powietrze w bloku wysusza się bardziej, niż w domu - chociaż korzystaliśmy z nawilżacza, starsze dziecko ciągle kasłało. Rondo Wiatraczna to wielki węzeł komunikacyjny, budynek zawsze otacza rzeka samochodów (chociaż autorowi to akurat nie przeszkadzało).

Dlaczego warto mieszkać w mieście
Zalety naszego przykładowego mieszkania:
  • komunikacyjnie to świetny punkt,
  • na bazarku kupimy świeże produkty spożywcze,
  • patio jest ciche (o ile sąsiedzi nie robią imprezy)

Jak się mieszka w domu pod Warszawą?

Dom na Białołęce w Warszawie

Dom na Białołęce otaczają nieużytki, olchy i nowa zabudowa jednorodzinna. W linii prostej od środka miasta dzieli nas 12 km, ale kto porusza się w linii prostej… samochodem to już 17 km. Podróż miejską komunikacją do Centrum zajmuje godzinę (jedna przesiadka), plus czas dojścia do najbliższego przystanku (ok. 700 m). Autobus odjeżdża z niego mniej więcej co 30 minut.

Do pracy na południe miasta (Mokotów) publiczną komunikacją jedzie się przeszło 1,5 godziny, korzystając z 3 środków lokomocji: autobusu, tramwaju i metra. Dojście do najbliższego sklepu spożywczego zajmuje 20 minut, w zasadzie wszędzie trzeba dojechać samochodem. Kiedy dzieci pójdą do szkoły średniej, będą tracić czas na dojazdy, bo do najbliższego dobrego liceum jest ponad 10 km. Mieszkamy na uboczu, a to zachęta dla złodziei i, niestety, przytrafiło się nam włamanie.

Plusy: dużo przestrzeni w domu i ogrodzie, cisza, czyste powietrze. Po przeprowadzce na Białołękę kaszel córki minął, jak ręką odjął (za to w sezonie pokasłuje i pociąga nosem żona, która ma alergię na rozmaite pyłki). Po powrocie z pracy do domu żyjemy spokojniej, tu naprawdę można odpocząć. Na polu obok mamy "swojego" bażanta, w starej wierzbie w maju wykluły się dzięcioły, za domem widujemy sarny. Żeby jeszcze miejscowi sąsiedzi nie wywozili śmieci w krzaki...

Żona, urodzona i wychowana w bloku, znajduje sporą przyjemność w "grzebaniu w ziemi" i zajmowaniu się kwiatami. Dzieciaki mają swoją piaskownicę, huśtawkę, zbudowany przez dziadka, drewniany domek. Przyjemne są posiłki w ogrodzie czy na tarasie (choć nie ma na nie wiele czasu), palenie w kominku zimą i gra w piłkę na własnym trawniku. Ale własny dom to także dużo pracy.

Czereśnie prosto z drzewa na początek lata i ulubione kwiaty w ogrodzie (fot. Hoselock) i – to także plusy domu. niestety własny trawnik (fot. Gardena) to częściej koszenie, niż wylegiwanie się na kocyku.
Czereśnie prosto z drzewa na początek lata i ulubione kwiaty w ogrodzie (fot. Hoselock) i – to także plusy domu. niestety własny trawnik (fot. Gardena) to częściej koszenie, niż wylegiwanie się na kocyku.

Obowiązki właściciela domu

Dom to również obowiązki, których nie ma w bloku. W budynku wielorodzinnym przeglądami instalacji, drobnymi naprawami i remontami zajmuje się administracja lub zarządca. W domu wszystko spada na głowę właściciela. Jego podstawową powinnością jest utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym.

Przynajmniej raz w roku trzeba przeprowadzić przegląd przewodów kominowych i instalacji gazowej. Kominy sprawdza uprawniony kominiarz, a jeżeli nie mamy protokołu z przeglądu kominiarskiego, a przytrafi się nam pożar - ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania! Kocioł centralnego ogrzewania także warto przejrzeć raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. To kwestia bezpieczeństwa, ale i niższe koszty eksploatacji - wyczyszczone urządzenie ma wyższą sprawność. Prawo nakłada na właściciela posesji także obowiązek dbania o porządek na podwórku i dookoła niego. W praktyce oznacza to konieczność zamiatania i odśnieżania chodnika. Jeśli tego nie zrobimy i ktoś złamie na oblodzonym chodniku przed naszym domem nogę, może dochodzić od nas odszkodowania.

Do przeprowadzania niektórych czynności serwisowych nikt nas nie zmusza, lecz ich zaniechanie może skutkować większymi kłopotami. Raz do roku dobrze jest ocenić stan dachu, żeby na czas zapobiec przeciekom i zawilgoceniu poddasza. Jeszcze częściej warto czyścić rynny, które zapychają np. spadające z drzew liście.

Wady i zalety obu rozwiązań - wypowiedzi z forum.budujemydom.pl

chotomowianka - Ten kawałek ziemi, na którym rosną nasze roślinki, wymaga ciągłej pielęgnacji - trzeba się z tym liczyć, że wracając z pracy nie ułożysz się wygodnie na kanapie z gazetką lub pilotem od TV. Trzeba wertykulować trawnik, grabić, nawozić, podlewać (...) Znajdą się też inne zajęcia i problemy (bardzo przyziemne) jak zamiatanie chodnika koło domu, albo sadzenie nowych roślin, pryskanie roślin od grzybów i od robaków (mszyce, przędziorki) lub zrobienie altanki. Jeśli ktoś tego nie lubi - nie będzie zachwycony mieszkaniem w domu. 

DiG - Oprócz dojazdów to jeszcze więcej powierzchni do sprzątania. Zatrudnilibyście do tego sprzątaczkę czy bez problemów sami sprzątacie?

janosh - Kilka lat mieszkałem w bloku (...) zimą wracasz i masz cieplutko, jesz obiad i zasiadasz przed kompem... Znajomi kupili mieszkanie, na remont wydali 15 tys. zł (okna, podłogi, malowanie). Ja kupiłem domek do remontu, w który ładuję wszystkie pieniądze, jakie mam, bo zachciało mi się poddasza użytkowego (...) Oczywiście, ktoś, kto się wybuduje, remontów od razu miał nie będzie, ale jeszcze jest ogród, podwórko, więc potrzebna kosiarka, coś do podlewania, jakaś piła motorowa… Ciągle jakieś wydatki, których w bloku nie ma. Pracy mam co dzień od groma. Zawsze coś jest do zrobienia, obiad czasem i dopiero o 23, komputer nie wiem, czy jeszcze działa. Tylko że ja akurat jestem pracoholikiem i bez tego nie umiem żyć. A ile radości ze skoszonego trawnika 15 arów kosą spalinową. Nie wyobrażam już sobie mieszkania w bloku.

marcin300 - Jeżeli lubisz kosić trawnik i naprawiać różne rzeczy, to warto mieć dom. A jak lubisz święty spokój to mieszkanie, z którym nie ma tylu problemów.

aneczka - Wybraliśmy nawet nie przedmieścia, a okolice dużego miasta. Do pracy mam 3 razy dalej, ale czasowo jadę tyle samo (…) patrzyliśmy, żeby auto nie było jedyną opcją wydostania się do świata. Jeździ u nas szynobus i tak zwany Pekaes (...) Przedszkole i podstawówkę mamy na miejscu, co też jest plusem, bo żeby w Poznaniu dostać się do państwowego przedszkola to zapomnij... Koszty życia troszkę większe, ale za to powierzchnia zamieszkania 3 razy większa, garaż (koniec z koszmarem szukania miejsca postojowego pod blokiem i odśnieżaniem o 6 rano zimą). Za żadne skarby świata nie wróciłabym do bloku. Pół godziny na huśtawce w ogrodzie, ptaszki ćwierkają, kot się łasi do nóg i czuję się jak po tygodniowych wakacjach.

Jak szybko sprzedać dom? Rady doświadczonego pośrednika

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Janusz Werner

aktualizacja: 2018-08-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Mysle ze powinniście też na chwilę zatrzymac sie przy takiej inwestycji http://krymax.com.pl/ Wygląda to naprawdę dobrze i mysle ze warto jest o niej powaznie pomyslec.

Gość dobraszka

13 Lip 2017, 14:04

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Zgłoś obiekt do konkursu ABA - Architecture Budma Award!
Zgłoś obiekt do konkursu ABA - Architecture Budma Award! W jakim celu wyróżniać obiekty, budynki, przedmioty, projekty, które w pozytywny sposób wpływają na całokształt architektury otoczenia? ...
Najnowsza realizacja Domu w zielistkach
Najnowsza realizacja Domu w zielistkach Planujesz budowę niewielkiego, funkcjonalnego domu z poddaszem użytkowym, który jednocześnie będzie ekonomiczny w realizacji i utrzymaniu? ...
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku Wykonawcy wskażą inwestorom najlepsze materiały budowlane już po raz 15. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadzi wśród fachowców ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".