Budujemy Dom

Skuteczna izolacja akustyczna pomieszczeń - krok po kroku

Artykuł na: 4-5 minut

Jednym ze sposobów na poprawienie izolacyjności akustycznej ściany jest montaż tzw. przedścianki w systemie suchej zabudowy. To konstrukcja wykonana z profili aluminiowych, wykończona płytami gipsowo-kartonowymi, wewnątrz której znajduje się materiał izolacyjny, np. wełna mineralna. Takie rozwiązanie pozwala znacznie poprawić komfort mieszkania.

Skuteczna izolacja akustyczna pomieszczeń - krok po kroku

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 1.

Pierwszym krokiem jest dokładne zwymiarowanie miejsca montażu konstrukcji z profili aluminiowych, które będą stanowiły oparcie dla płyt gipsowo-kartonowych
Pierwszym krokiem jest dokładne zwymiarowanie miejsca montażu konstrukcji z profili aluminiowych, które będą stanowiły oparcie dla płyt gipsowo-kartonowych.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 2.

Następnie przycinamy na odpowiednią długość profile UD, stanowiące konstrukcję obwodową, montowaną do ścian, sufitu i podłogi
Następnie przycinamy na odpowiednią długość profile UD, stanowiące konstrukcję obwodową, montowaną do ścian, sufitu i podłogi. Przed montażem nie możemy zapomnieć o przyklejeniu specjalnej samoprzylepnej taśmy akustycznej. Jej zadaniem jest zapobieganie przenoszeniu drgań z konstrukcji na otaczające elementy podłoża. Taśmę przyklejamy do wszystkich profili obwodowych.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 3.

Mocujemy profile UD do ściany za pomocą wkrętów
Mocujemy profile UD do ściany za pomocą wkrętów.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 4.

Przystępujemy do wyznaczenia miejsc montażu pionowych profili CD. Elementy te ustawia się co 60 cm
Przystępujemy do wyznaczenia miejsc montażu pionowych profili CD. Elementy te ustawia się co 60 cm. Wkładane są górą i dołem w profile UD i montowane do ściany przy pomocy łączników bezpośrednich, tzw. ES-ów. Okładzina przykręcana będzie później tylko do tych profili. Dlatego przy jednej i drugiej ścianie (w odległości maksymalnie 10 cm) dostawiamy dodatkowo po jednym profilu CD.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 5.

Łączniki bezpośrednie mocujemy do ściany za pomocą elementów łączących, dobranych w zależności od rodzaju podłoża (np. kołków rozporowych).
Łączniki bezpośrednie mocujemy do ściany za pomocą elementów łączących, dobranych w zależności od rodzaju podłoża (np. kołków rozporowych). Istotne jest przyklejenie do każdego łącznika pasków taśmy akustycznej, która wyeliminuje przenoszenie drgań z konstrukcji na ścianę i odwrotnie. Maksymalny rozstaw pionowy łączników bezpośrednich wynosi 90 cm.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 6.

Ustawiamy profile CD, sprawdzając zachowanie pionu
Ustawiamy profile CD, sprawdzając zachowanie pionu.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 7.

Kolejnym krokiem jest skręcenie uchwytów bezpośrednich z profilem CD
Kolejnym krokiem jest skręcenie uchwytów bezpośrednich z profilem CD. Do tego celu używa się wkrętów LN 3,5 x 9,5 mm.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 8.

Po wykonaniu konstrukcji przystępujemy do ułożenia dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego, np. wełny mineralnej
Po wykonaniu konstrukcji przystępujemy do ułożenia dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego, np. wełny mineralnej. Bardzo istotne jest staranne, szczelne ułożenie izolacji, również w przestrzeni za profilami. Płyty z wełny powinny być układane w kolejnych polach z przesunięciem.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 9.

Do profili CD przykręcamy okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych (maksymalny rozstaw wkrętów to 25 cm).
Do profili CD przykręcamy okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych (maksymalny rozstaw wkrętów to 25 cm). Aby poprawić izolacyjność akustyczną, warto zastosować dwie warstwy płyt lub ich specjalną, akustyczną odmianę.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 10.

Płyt nie należy przytwierdzać do profili UD, zamontowanych do podłogi i stropu oraz stykających się z przedścianką, ponieważ skręcenie tych elementów powodowałoby pękanie połączeń płyt. Elementy brzegowe montujemy więc do dodatkowych profili CD, o których wspomniano przy montażu konstrukcji.
Płyt nie należy przytwierdzać do profili UD, zamontowanych do podłogi i stropu oraz stykających się z przedścianką, ponieważ skręcenie tych elementów powodowałoby pękanie połączeń płyt. Elementy brzegowe montujemy więc do dodatkowych profili CD, o których wspomniano przy montażu konstrukcji.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 11.

Ostatnią czynnością jest szpachlowanie fug między płytami. Po naniesieniu zaprawy, w zaszpachlowaną spoinę należy wtopić taśmę z włókna szklanego lub papierową.
Ostatnią czynnością jest szpachlowanie fug między płytami. Po naniesieniu zaprawy, w zaszpachlowaną spoinę należy wtopić taśmę z włókna szklanego lub papierową. Takie zbrojenie wzmocni połączenie płyt i zapobiegnie powstawaniu pęknięć. Po wyschnięciu masy można przystąpić do wykończenia ściany, np. malując ją.

Zobacz, jak wykonać izolację akustyczną pomieszczenia (przedścianki)

Redakcja BD
fot. Knauf

aktualizacja: 2017-02-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future - program i paneliści
III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future - program i paneliści Najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym targom Budma 2019 jest III edycja Forum Gospodarczego Budownictwa "Build4Future", które zainauguruje ...
Preparaty SoluTECH do ochrony systemu centralnego ogrzewania
Preparaty SoluTECH do ochrony systemu centralnego ogrzewania Linia preparatów SoluTECH została stworzona z myślą o tym, aby skutecznie i łatwo chronić system centralnego ogrzewania. Zapobiegają one ...
ARCHON+ wspiera 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
ARCHON+ wspiera 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Biuro Projektów ARCHON+ przekazało na rzecz Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy BON o wartości 2500 zł na zakup dowolnego projektu ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".