Budujemy Dom

Montaż okna dachowego na łatach - krok po kroku

Artykuł na: 4-5 minut

Solidny montaż okna w dachu decyduje o jego szczelności i prawidłowej eksploatacji. W opakowaniu produktu znajduje się dokładna instrukcja, pozwalająca nawet osobom nie będącym specjalistami na prawidłowe osadzenie skrzydła w konstrukcji dachu. Niemniej jednak najlepiej zlecić te prace dekarzom układającym pokrycie.

Montaż okna dachowego na łatach - krok po kroku

Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. Warto też skorzystać ze specjalnych zestawów izolacyjnych (oferowanych przez producentów okien), które umożliwiają wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 1.

Przygotowujemy odpowiedniej wielkości otwór pod montaż okna
Przygotowujemy odpowiedniej wielkości otwór pod montaż okna – usuwamy ocieplenie, rozcinamy folię dachową i wyciągamy łaty.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 2.

Przykręcamy dodatkowe łaty montażowe, na których będziemy montować okno
Przykręcamy dodatkowe łaty montażowe, na których będziemy montować okno. Łata dolna musi być dokładnie wypoziomowana. Nad oknem przytwierdzamy rynienkę odwadniającą.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 3.

Do ościeżnicy okna przykręcamy kątowniki montażowe, a następnie umieszczamy ościeżnicę w przygotowanym otworze
Do ościeżnicy okna przykręcamy kątowniki montażowe, a następnie umieszczamy ościeżnicę w przygotowanym otworze. Rowek na ościeżnicy oznaczający wybraną głębokość montażu okna (N, V lub J), powinien pokrywać się z górną powierzchnią łat.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 4.

Przykręcamy dolne kątowniki oraz wkładamy skrzydło, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całej szerokości i wysokości
Przykręcamy dolne kątowniki oraz wkładamy skrzydło, aby sprawdzić, czy poziome i pionowe szczeliny między skrzydłem i ościeżnicą są jednakowe na całej szerokości i wysokości. Potem przykręcamy górne kątowniki i wyjmujemy skrzydło.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 5.

Przestrzeń między ościeżnicą a krokwią docieplamy materiałem termoizolacyjnym, znajdującym w zestawie producenta
Przestrzeń między ościeżnicą a krokwią docieplamy materiałem termoizolacyjnym, znajdującym w zestawie producenta.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 6.

Zakładamy kołnierz paroprzepuszczalny
Zakładamy kołnierz paroprzepuszczalny, zapewniający szczelne połączenie okna z warstwą wstępnego krycia oraz chroniący materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 7.

Montujemy kołnierz uszczelniający, zaczynając od dolnego elementu z fartuchem elastycznym
Montujemy kołnierz uszczelniający, zaczynając od dolnego elementu z fartuchem elastycznym. Następnie przytwierdzamy pozostałe elementy kołnierza. Przykręcamy kaptur okna oraz górny element kołnierza.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 8.

Mocujemy boczne elementy kołnierza i przykręcamy profile kryjące boki ościeżnicy
Mocujemy boczne elementy kołnierza i przykręcamy profile kryjące boki ościeżnicy.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 9.

Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza
Przykręcamy kaptur okna i górny element kołnierza.

Montaż okna dachowego na łatach - krok 10.

Na końcu ponownie montujemy skrzydło i sprawdzamy poprawność funkcjonowania okna
Na końcu ponownie montujemy skrzydło i sprawdzamy poprawność funkcjonowania okna.

Redakcja BD
Zdjęcia: Fakro

aktualizacja: 2018-11-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP CEMEX w Polsce został nagrodzony za podejmowane działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyznana przez Centralny Instytut ...
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom Forum Kobiet organizowane pod hasłem "Mój Zdrowy Dom", to pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem ...
Targi BUDMA 2019. Fokus na architekturę
Targi BUDMA 2019. Fokus na architekturę Przed nami 28. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w terminie 12-15 lutego 2019 r. w Poznaniu. ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".