Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Projekty domów. Doradzamy jak wybrać najlepszy ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Oglądając wizualizacje z katalogu projektów domów, trudno nie ulec marzeniom o przestronnej willi z wielkim ogrodem czy o uroczym domku pod lasem, dokładnie takim jak na wizualizacji. Jako dorośli zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że ilustracja odzwierciedla jedynie zamysł projektanta, a to, jak wypadnie efekt finalny, zależeć będzie od realizacji.

Projekty domów. Doradzamy jak wybrać najlepszy

Źródło zdjęć: https://www.studioatrium.pl/

Mimo to, często brakuje nam narzędzi do tego, by projektom przyjrzeć się uważnie i sprawdzić, czy rzeczywiście odpowiadają naszym możliwościom i potrzebom. Wybieranie projektu domu to zadanie odpowiedzialne i trudniejsze niż mogłoby się zdawać.

Choć z pozoru zlecamy całość prac projektowych w obce ręce, tak naprawdę sami będziemy musieli do pewnego stopnia wejść w buty architekta, który trafnie oceni nie tylko nasze potrzeby, ale również warunki, jakie podyktuje nam lokalizacja. Wszystko to musimy wiedzieć już na etapie kupna projektu. W tym artykule przyjrzymy się kryteriom, które pozwolą nam spośród setek projektów domów wybrać ten, który pokochamy na lata.

Najpierw teren

Gdy architekt przystępuje do projektowania domu na indywidualne zamówienie, nie zaczyna bynajmniej od szkicu samego budynku. Jak każdy projekt, również i projekty domów gotowych powstają z uwzględnieniem warunków konkretnego miejsca, choćby i wyobrażonego: układu działki, orientacji względem stron świata i powiązania z drogą publiczną, sposobu ustawienia sąsiednich domów w stosunku do ulicy, charakteru otoczenia i sąsiedniej zabudowy.

Śladem po tego rodzaju wyimaginowanej lokalizacji projektu są również minimalne wymiary działki i odległości domu od jej granic, podane na towarzyszącym prezentacji domu, rysunku. Musimy potraktować je bezwzględnie poważnie, te wytyczne wynikają bowiem wprost z zapisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - aktu prawnego, który każdy polski projektant zna niemal na pamięć.

Jeśli nie będziemy w stanie im sprostać, nie możemy liczyć na uzyskanie pozwolenia na budowę dla naszego projektu. O ile mimo wszystko zdecydujemy się taki projekt kupić, nie obędzie się bez przeróbek, które nie tylko kosztują, ale również oddalają nas nieuchronnie od wizji z obrazka, wymuszając kompromisy estetyczne, funkcjonalne oraz czasowe.

Projekt Kos III z pracowni Studio Atrium

Również orientacja względem stron świata ma dla projektu ogromne znaczenie. Za optymalne uważa się zwykle działki, do których wjazd mieści się po stronie północnej. Projektant może wówczas wykorzystać tę słabiej oświetloną światłem dziennym stronę domu na pomieszczenia gospodarcze i przedsionek, a salon umieścić korzystnie po stronie południowej. Po stronie południowej znajdzie się też większa część ogrodu - pozwoli to osłonić go przed widokiem przechodniów ścianami domu, a jednocześnie uniknąć jego zacieniania.

Właśnie tego rodzaju rozplanowanie zakładają zwykle gotowe projekty domów. Jeśli nasza działka ma inną orientację, być może będziemy musieli poświęcić na poszukiwania projektu nieco więcej czasu. Niektóre biura, jak choćby Studio Atrium, proponują swoim klientom narzędzia pozwalające sprawdzić, jak na oświetlenie poszczególnych pomieszczeń wpłynie zmiana orientacji domu względem stron świata.

Zanim więc zaczniemy przeglądać katalogi projektów, musimy nie tylko wiedzieć, gdzie nasz dom powstanie, ale również poznać warunki, jakie dyktuje nam jego przyszła lokalizacja - zarówno te widoczne gołym okiem, jak i te, które kryją się pod ziemią lub  wynikają z planów władz lokalnych.

Zasady dla sąsiedztwa

Projekt Bartłomiej z pracowni Studio Atrium

Dokumentem, z którym musimy jak najwcześniej dokładnie zapoznać, jest tzw. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), sporządzony przez gminę. Ma on formę uchwały z częścią opisową i rysunkową - mapą w dużej skali, która teren gminy dzieli na strefy o określonym przeznaczeniu. W każdej ze stref dopuszcza się tylko określone rodzaje zabudowy. Dla domów jednorodzinnych i budownictwa mieszkaniowego rezerwuje się najczęściej te oznaczone symbolami MN i MU. W części opisowej znajdziemy szczegółowe wytyczne, którym budynki w danej strefie muszą się podporządkować.

Zapisy MPZP bywają bardzo szczegółowe i mogą znacznie ograniczyć nasze pole manewru przy wyborze projektu, na przykład narzucając określony zakres kąta nachylenia dachu, odległość fasady domu od ulicy (wyznaczoną tzw. linią zabudowy), maksymalny procent zabudowy działki czy nawet kolor elewacji. Możemy się z nim zapoznać za darmo - wiele gmin publikuje uchwalone plany na swoich stronach internetowych, a także - obowiązkowo - w Dzienniku Urzędowym Województwa, dostępnym online. Jeśli potrzebujemy oficjalnego wyrysu i wypisu, możemy o niego wystąpić do urzędu gminy, uiszczając opłatę skarbową.

Może się również zdarzyć, że dla upatrzonego przez nas terenu nie sporządzono jeszcze planu. W takim przypadku, aby uzyskać warunki wstępne, musimy wystąpić do urzędu gminy o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą obowiązkowo będziemy musieli dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę lub do jej zgłoszenia. Warto również zasięgnąć, przynajmniej u sąsiadów, informacji o warunkach geologicznych działki.

Jeśli okażą się one trudne, na przykład ze względu na zróżnicowany układ warstw lub wysoki poziom wód gruntowych, skorzystanie z projektu gotowego może okazać się niemożliwe. Nie możemy również liczyć na gotowe projekty domów w sytuacji, gdy nasza działka położona jest w terenie o dużym nachyleniu. Jedyną opcją pozostaje wówczas projekt przygotowany indywidualnie dla naszej działki.

W odpowiedniej skali do potrzeb i możliwości

Projekt Roberto z pracowni Studio Atrium

Kolejnym niezwykle ważnym kryterium przy wyborze projektu jest planowany budżet budowy, który zależeć będzie przede wszystkim od rozmiaru domu, ale również od zastosowanych w nim technologii i instalacji. Koszt budowy domu o określonej powierzchni najłatwiej oszacować przy pomocy dostępnych w sieci kalkulatorów. Najpierw jednak musimy zastanowić się, jak wielkiego domu potrzebujemy: czy obok głównej sypialni i pokojów dla dzieci, nie przyda się nam kolejna sypialnia dla gości lub dla seniora rodu? Może warto byłoby znaleźć miejsce na domową salę gimnastyczną lub pracownię? 

Jeśli nasz budżet jest dość napięty, być może trzeba będzie odsiać te projekty domów, które zawierają rozwiązania skomplikowane wykonawczo lub wymagają kupna niestandardowych materiałów. Koszt budowy zwiększyć może dach o skomplikowanej geometrii, podpiwniczenie lub też okna sięgające od podłogi do sufitu, które kosztują znacznie więcej od zwykłych.

Inwestorzy nierzadko rezygnują też tuż przed budową z proponowanych przez projektanta elementów wykończenia elewacji, jak np. fragmentów wykończonych dekoracyjną okładziną, lub decydują się zmienić sposób wykończenia ścian na tańszy. Pamiętajmy, że tego rodzaju modyfikacje mają dla estetyki domu ogromne znaczenie, warto więc poszukać sposobów wizualizacji końcowego rezultatu, by uniknąć rozczarowań.

Projekt Salsa II z pracowni Studio Atrium

Wisienka na torcie - czyli przeglądanie rzutów

Gdy już znamy podstawowe kryteria selekcji, możemy wreszcie przejść do rzeczy zdecydowanie przyjemniejszej, czyli poszukiwania domu, pomoże nam spełnić nasze marzenia. Również i to zadanie wymaga nieco wprawy - niewielu z nas ma przecież na co dzień do czynienia z rzutami pomieszczeń i potrafi przełożyć je w wyobraźni na trójwymiarową przestrzeń. Warto zatem nieco poćwiczyć, odwiedzając znajomych, którzy własny dom postawili niedawno i pozwolą nam zerknąć na jego projekt. 

Na pewno już na pierwszy rzut oka zauważymy, jak bardzo różnią się od siebie rozkładem projekty domów parterowych i piętrowych. W tych pierwszych z reguły zobaczymy wyraźny podział na strefę dzienną i nocną w ramach kondygnacji. To ważna zaleta projektu - dzięki temu możemy być pewni, że wieczorne  oglądanie telewizji w salonie nie będzie przeszkadzać domownikowi, który wcześnie wstaje do pracy, a krzątanina w kuchni o szóstej rano nie będzie oznaczać pobudki dla wszystkich domowników.

Projekt Merlin II z pracowni Studio Atrium

W nieruchomościach z użytkowym poddaszem, ulokowanym z reguły na piętrze sypialniom nie zawsze da się zapewnić równie dobrą izolację od hałasów strefy dziennej - dotyczy to zwłaszcza tych projektów, w których schody wkomponowane zostały w strefę dzienną. To z pewnością efektowne rozwiązanie, które pozwala w dodatku wygospodarować więcej miejsca na potrzeby jadalni i salonu. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na skutecznym wyciszeniu, szukajmy domów, w których klatka schodowa mieści się w wydzielonej przestrzeni.

Przeglądając projekty, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób rozplanowano w nich strefę dzienną i jak powiązano ją z kuchnią. We współczesnych projektach architekci najchętniej stawiają na otwartość i ścisłe powiązanie salonu zarówno z ogrodem, jak i  z jadalnią i kuchnią, by mieszkańcy domu mogli cieszyć się rozległą przestrzenią. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią spędzać wolny czas w gronie rodziny i przyjaciół, może jednak sprzykrzyć się tym, którzy szukają raczej przytulnych zakamarków, by zaszyć się na całe popołudnie z dobrą książką, bez potrzeby izolowania się przy tym we własnej sypialni. 

Jak nietrudno się domyślić, znalezienie projektu domu, który sprawdzi się na naszej działce, a równocześnie będzie odpowiadał naszym upodobaniom  i stylu życia, wymaga nieco determinacji, rozwagi i spokojnego namysłu. Bogactwo oferty projektów daje nam olbrzymie możliwości wyboru. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i uważnie przestudiować wiele projektów, a z pewnością znajdziemy ten stworzony właśnie dla nas.

Logotyp Atrium

aktualizacja: 2017-12-18

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Gdybym miał budować jeszcze raz - nikt by mnie nie namówił na projekt z katalogu. Na wizualizacjach i rzutach wszystko wygląda zupełnie inaczej niż po wybudowaniu. Dobry architekt i masz projekt w 100% dla siebie. A koszty wcale nie są dużo wyższe niż za projekt gotowy + adaptacja.

anpi

21 Lis 2017, 20:01

fajny, przydatny artykuł!

Gość kajmany

21 Lis 2017, 11:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Czas kupić Projekt Domu z RABATEM!
Czas kupić Projekt Domu z RABATEM! Tylko do 13.02.2018 r., do godz. 8:00 można skorzystać z promocji i kupić dowolny projekt domu ARCHON+ z RABATEM 300 zł. Wiosna to bardzo ...
Tylko teraz projekty domów ARCHON+ w najniższej cenie!
Tylko teraz projekty domów ARCHON+ w najniższej cenie! W Biurze Projektów ARCHON+ na wszystkich Inwestorów czeka "Wyjątkowa Okazja". Jeżeli w najbliższym czasie planujecie budowę domu, to z ...
Zapraszamy na Budmę 2018 oraz na spotkanie z redakcją Budujemy Dom!
Zapraszamy na Budmę 2018 oraz na spotkanie z redakcją Budujemy Dom! Zapraszamy do Poznania w dniach 30 stycznia - 2 lutego 2018 roku na Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze