Budujemy Dom

Te elementy domu mogą kosztować majątek - sprawdź jakie ARTYKUŁ PARTNERA BUDUJEMYDOM.PL

Artykuł na: 4-5 minut

Decydując się na swoje wymarzone lokum, często mamy tendencję do snucia bardzo ambitnych planów, dotyczących projektu domu. Wynika to z tego, że sporo osób decyduje się na takie przedsięwzięcie raz w życiu, dlatego jest to często jedyna okazja, aby zrealizować wszystkie swoje zamierzenia. Jednak zwykle na etapie sprawdzania kosztów rezygnujemy z niektórych planów właśnie z powodów finansowych. Warto zatem już na wstępie wiedzieć, jakie elementy podrażają budowę.

Te elementy domu mogą kosztować majątek - sprawdź jakie

Piwnica

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak duży jest to wydatek. A przecież taka przestrzeń, to dodatkowa kondygnacja, pomimo tego, że jej nie widać i znajduje się pod ziemią. Właśnie z tego powodu wymaga zrobienia głębszych i droższych wykopów, a przy tym musi mieć odpowiednią izolację chroniącą przed wilgocią. Nie można również zapominać, że konieczne jest wykonanie schodów prowadzących na parter. To wszystko sprawia, że koszt inwestycji idzie w górę. Jest on wyraźnie wyższy nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do budynku bez piwnicy.

Dlatego warto przemyśleć, do czego jest nam potrzebna taka przestrzeń. Spiżarnię, składzik, czy kotłownię można bowiem równie dobrze wykonać na parterze. Na co też decyduje się sporo osób planujących budowę domu. Co więcej, mamy te pomieszczenia na jednym poziomie, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Przeszklenia

Duża ilość dziennego światła wpadającego do domu jest rzeczą bardzo ważną, o którą należy zadbać, wybierając odpowiedni projekt. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że duże przeszklenia wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań, wzmocnień, zawiasów, które nie są standardowe. Przez to też są dość kosztowne. Okna o większych gabarytach nie zawsze są możliwe do wykonania we wszystkich technologiach, na przykład tych najtańszych. Bardzo drogi okazuje się mechanizm otwierający, dlatego warto wszędzie tam, gdzie jest to możliwe stosować rozwiązania typu "fix", które są tańsze. Natomiast są takie miejsca, gdzie duże przeszklenia muszą być otwierane.

Co w takim wypadku? Wtedy dobrze jest wiedzieć, że najdroższe są mechanizmy przesuwane, a najtańsze klasyczne skrzydła. Poza tym, ważną sprawą jest jak największe zminimalizowanie strat ciepła wynikające z tak dużych szklanych powierzchni. Jeśli nie będą one odpowiednio zlokalizowane pod kątem orientacji budynku, to można spodziewać się dodatkowych wydatków, związanych z ogrzewaniem. Powinny być one skierowane na południe, aby skorzystać z darmowego ciepła promieni słonecznych. Oczywiście nie obędzie się bez rolet zabezpieczających pomieszczenie przed przegrzaniem w gorące dni.

Skomplikowany dach i jego dodatkowe elementy

Decydując się na skomplikowany kształt dachu, należy liczyć się z wyższymi kosztami, które wynikają z kilku rzeczy. Przede wszystkim z konieczności użycia niestandardowych elementów, jak dachówki krawędziowe, czy narożne, które są droższe od tych prostych. Z kolei im większa powierzchnia zastosowanego materiału, tym większe straty podczas cięcia i dostosowywania poszczególnych elementów do zawiłych połaci dachu. Wzrasta także koszt robocizny, ponieważ pracownicy muszą więcej wysiłku i czasu poświęcić na to, by wykonać takie zadanie.

Gdy chodzi o kształt, to najtaniej wypada dach płaski, jednak nie wszędzie jest możliwe jego wykonanie, choćby ze względu na warunki zabudowy. Drugi w kolejności jest dwuspadowy, na który właśnie decydują się osoby chcące obniżyć wydatki związane z budową domu. Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że dodatkowe lukarny również podrażają inwestycję, podobnie jak wszystkie inne udziwnienia.

Osoby decydujące się na własny dom powinny dobrze przemyśleć swoją pierwotną wizję i skonfrontować ją z ewentualnymi kosztami budowy. Wszak na etapie snucia planów, bez zbędnego zagłębiania się w szczegóły nie zdajemy sobie sprawy, z czym wiążą się, zdawałoby się proste do wykonania rozwiązania. Jednak najlepiej jest sprawdzić gotowe projekty, obejrzeć uniwersalne pomysły, poznać więcej szczegółów dotyczących technologii, materiałów, poszczególnych elementów budynku, etapów prac. Pomóc może rozmowa z architektem, który może wiele spraw wyjaśnić. Specjaliści z domoweklimaty.pl codziennie doradzają ludziom, którzy mają trudności z podjęciem decyzji. Warto z takiego wsparcia merytorycznego skorzystać.

aktualizacja: 2017-11-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku Wykonawcy wskażą inwestorom najlepsze materiały budowlane już po raz 15. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadzi wśród fachowców ...
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP CEMEX w Polsce został nagrodzony za podejmowane działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyznana przez Centralny Instytut ...
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom Forum Kobiet organizowane pod hasłem "Mój Zdrowy Dom", to pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".