Budujemy Dom
Przed budową / Budowa krok po kroku / Artykuły

Dom nowoczesny czy dom tradycyjny - jak dobrze wybrać? ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 6-9 minut

Kochasz tradycyjne formy, ale boisz się, czy nie oznacza to rezygnacji z technologicznych nowinek? A może marzy ci się dom nowoczesny, obawiasz się jednak, że niełatwo będzie ci się w nim zadomowić? Jakąkolwiek decyzję podejmiesz, firma New House chętnie pomoże ci urzeczywistnić twoje marzenia!

Dom nowoczesny czy dom tradycyjny - jak dobrze wybrać?

Sami kochamy i tradycję, i nowoczesność. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytanie, z czym tak naprawdę wiąże się wybór między nowoczesną a tradycyjną formą domu i przy okazji rozwiać kilka popularnych mitów związanych z takim wyborem. Zapraszamy do lektury! 

Mit nr 1: Tylko dom nowoczesny w formie może być domem... nowoczesnym
Fakt: Tradycyjna forma nie musi wcale oznaczać rezygnacji z technologicznego zaawansowania

Nic nie stoi na przeszkodzie, by dom budowany z cegły, o pochyłym, dwuspadowym dachu był zarazem domem inteligentnym i energooszczędnym, czy nawet pasywnym, o ile tego właśnie oczekujemy. Wszystko zależy od doboru instalacji i jakości materiałów. Paradoksalnie tradycyjna, prosta forma budynku często sprzyja energooszczędności, a popularność tego rodzaju architektury sprawia, że dostosowane do niej materiały o dobrych parametrach technicznych kupić można stosunkowo tanio.

A co jeśli nie wystarczy nam popularny dom tynkowany i kryty dachówką i poszukujemy rozwiązań regionalnych, głębiej zakorzenionych w tradycji? Tu bywa niestety trudniej: wiele spośród tradycyjnych technik budowania wymaga daleko posuniętej adaptacji. Drewniany dom budowany w ten sam sposób, co przed stu lat, nie odpowiadałby dzisiejszym przepisom przeciwpożarowym i wymaganiom energetycznym. Co gorsza, materiały do jego budowy - bale z twardego drewna o dużym przekroju - są dziś znacznie trudniej dostępne i wielokrotnie droższe niż w czasach naszych dziadków.  Stąd w tradycyjnym budownictwie często nie da się uniknąć pewnych pozorów i kompromisów.

Często zdarza się, że tradycyjny wygląd domu uzyskuje się za pomocą okładzin - np. płytek ceramicznych imitujących cegłę lub połówek bali, montowanych na ocieploną ścianę szkieletową. Pozwala to jednak skorzystać zarazem w pełni korzystać z dobrodziejstw nowoczesnych rozwiązań, bez konieczności rezygnowania z klasycznej bądź regionalnej estetyki.

Mit nr 2: Dom o nowoczesnej formie to taki, który odstaje od otoczenia i zrywa z lokalną tradycją
Fakt: Nowoczesna architektura potrafi czerpać inspiracje z lokalnej tradycji i wpisywać się w jej formy

Niejednego polskiego inwestora, który marzy o nowoczesnym domu, już na wczesnym etapie planowania budowy spotyka niemiła niespodzianka: wymagania planu miejscowego (MPZP) pozwalają mu jedynie na postawienie domu ze skośnym dachem. Czy to znaczy, że z nowoczesnej formy będzie musiał zrezygnować?

Nietrudno zgadnąć, że również i sami projektanci domów nie przepadają za tego rodzaju obwarowaniami.  Nie służą one jednak wcale temu, by architekta, a także  właściciela domu, zmusić do rezygnacji z nowoczesnego stylu. Wśród wczesnych mistrzów nowoczesnej architektury bywali tacy, jak Le Corbusier czy Mies van der Rohe, którzy starali się w swoich projektach radykalnie odciąć od tradycyjnej estetyki. Tego rodzaju podejście nie jest jednak jedynym, które uchodzi za słuszne i ciekawe. Nie brakuje bardzo udanych domów, które mimo skośnego dachu czy tradycyjnej formy wykończenia elewacji odbieramy jako zdecydowanie nowoczesne.

Mit nr 4: Najlepiej pójść na kompromis - nowoczesność na zewnątrz, tradycja we wnętrzu
Fakt: Stylowy dom to dom urządzony konsekwentnie

Myśląc nad wyglądem zewnętrznym domu z całą pewnością powinniśmy brać pod uwagę to, jak chcielibyśmy urządzić jego wnętrze. Nawet jednak jeśli nie chcemy zawracać sobie głowy poszukiwaniem stylistycznej perfekcji, możemy doznać niemałego zawodu, gdy zobaczymy piękny, rozrzeźbiony zestaw klasycznych mebli do jadalni we wnętrzu modernistycznego domu. Tego rodzaju meble, projektowane z myślą o wysokich, lecz zarazem kompaktowych wnętrz kamienic czy willi z początków zeszłego wieku, mogą pośrodku współczesnego salonu z częścią jadalną wyglądać obco i samotnie, niczym eksponat w muzeum lub wystawa sklepu meblowego. Nie oznacza to, oczywiście, że zabytkowe meble nie znajdą sobie w nowoczesnym domu swojego miejsca - wiele znakomitych projektów wnętrz zdecydowanie temu przeczy. Zwykle pozostaje im jednak rola charakterystycznego dodatku i wyjątku od reguły. 

Mit nr 3: Tylko dom o tradycyjnych formach bywa ciepły i przytulny
Fakt: Wrażenie przytulności nie zawsze zależy od samej architektury

Zarówno nowoczesny, jak i tradycyjny dom może być przytulny i gościnny. Wrażenie  ciepła i przytulności nie wynika jednak wyłącznie z samej architektury. Zarówno jeden, jak i drugi typ potrzebuje do tego odpowiednio zaaranżowanego otoczenia, np. oświetlenia przy wejściu czy ogrodzenia, które zapewnia prywatność, lecz nie stwarza przy tym wrażenia nieprzystępnej fortecy. Cieplejszy wyraz zapewni architekturze również dobrze zaprojektowania zieleń wokół domu, zwłaszcza ocieniające fasadę drzewo lub wysoki krzew ozdobny.

W przytulnym wnętrzu nie może z kolei zabraknąć wygodnych miejsc do siedzenia, ciepłego oświetlenia punktowego i materiałów, które miękko odbijają światło - i dotyczy to w równym stopniu domów o tradycyjnych, jak i modernistycznych formach. 

Wiesz już, jaki dom chciałbyś zbudować? A może potrzebujesz ciekawych inspiracji i dobrego gotowego projektu?

Zapraszamy na naszą stronę: new-house.com.pl

aktualizacja: 2017-12-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wystawa Polska Architektura XXL 2017 na Politechnice Łódzkiej
Wystawa Polska Architektura XXL 2017 na Politechnice Łódzkiej 20 kwietnia 2018 r. na Politechnice Łódzkiej startuje wystawa najpiękniejszych realizacji architektonicznych 2017 roku wyłonionych w Plebiscycie ...
Rozpocznij budowę domu jeszcze w tym roku!
Rozpocznij budowę domu jeszcze w tym roku! Przypominamy o trwającej w Biurze Projektów ARCHON+ promocji. Tylko do wtorku 24 kwietnia, do godz. 8:00 można kupić dowolny projekt domu ...
Nowa książka prezentująca historię powstania i rozwój Grupy PSB
Nowa książka prezentująca historię powstania i rozwój Grupy PSB Z okazji Jubileuszu 20-lecia, została wydana książka pt. "Grupa PSB, czyli jak stawić czoła zagranicznym sieciom", która prezentuje historię ...

Wymiana grzejnika w 11 krokach

W 11 krokach opisujemy, jak samodzielnie wymienić grzejnik. Czym się kierować podczas wymiany grzejnika i na co zwracać uwagę?

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze