Budujemy Dom

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach

Artykuł na: 6-9 minut

Drzwi balkonowe podnoszono-przesuwne można zamontować na kilka sposobów. Szczegóły dotyczące tych prac należy ustalić z montażystą podczas składania zamówienia. Na tym etapie wypełnia się kartę pomiarową, w której umieszcza się informacje dotyczące wymiaru, usytuowania wyrobu w ościeżu, posadowienia progu, sposobu mocowania, uszczelnienia i obróbki. Poniżej prezentujemy jeden ze sposobów montażu.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych w 9 krokach

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 1.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - sprawdzanie wymiarów otworu i produktu
Montaż drzwi rozpoczyna się od sprawdzenia przygotowanego przez inwestora otworu do osadzenia konstrukcji. Należy zwrócić uwagę, czy ma on odpowiednie wymiary oraz czy właściwie przygotowano podłoże pod konstrukcję (dokładność poziomu), zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Sprawdza się również wymiar gotowego wyrobu, zgodność z zamówieniem inwestora, a także to, czy wyrób nie ma uszkodzeń mechanicznych. W ten sposób unikamy ewentualnych nieporozumień. Aby ułatwić montaż ościeżnicy, przed rozpoczęciem prac należy zdemontować skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 2.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - mocowanie ościeżnicy do muru za pomocą kotew
Jest wiele sposobów mocowania ościeżnicy do muru, np. za pomocą kołków rozporowych, dybli, śrub, kotew. W tym przypadku zdecydowano się na ten ostatni łącznik.

Zasada rozmieszczenia elementów mocujących jest następująca: maks. 15 cm od narożnika wewnętrznej ościeżnicy lub słupka, a kolejny rozstaw elementów mocujących nie rzadziej niż co 70 cm (ta reguła dotyczy każdego rodzaju łączników). Kotwę zapinamy do ościeżnicy, a następnie przykręcamy wkrętem samowiercącym. Ważne, by była przykręcona do muru na dwa (a nie na jeden) wkręty montażowe. Zapobiegnie to obruszaniu się elementów mocujących w murze podczas pracy konstrukcji.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 3.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - przygotowanie podłoża do osadzenia konstrukcji
Przygotowujemy podłoże do osadzenia konstrukcji. W tym przypadku również istnieje kilka metod przygotowania podłoża pod próg. Pomiędzy progiem a posadzką aplikujemy pianę poliuretanową. Można dodatkowo zabezpieczyć pianę od spodu, układając na posadzkę fartuch z folii EPDM lub wykleić nią próg już po posadowieniu ramy w otworze.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 4.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - osadzanie ościeżnicy w otworze
Osadzamy ościeżnicę w otworze. Jak wspomniano, ważne by wcześniej ustalić z montażystą sposób wzmocnienia i posadowienia progu. W systemie T-SLIDE (zwanym też HS) występują dwa progi: niski o wys. 2, 5 cm (tzw. próg adaptacyjny) oraz wyższy o wys. 5 cm (tzw. ciepły próg). Oba można zatopić w posadzkę na tzw. "0".

Wiadomo, że w nowo budowanych domach na pierwszej warstwie podłogi zostanie położone ocieplenie, być może ogrzewanie podłogowe, następnie wylewka, mata wygłuszająca i amortyzująca, a potem posadzka (płytki ceramiczne, panele, deska etc.). Te kolejne warstwy są zazwyczaj dużo wyższe niż próg. W związku z tym elementu tego i całej ościeżnicy nie należy montować na cegłach podpierających w narożnikach lub punktowo, a na odpowiednio dobranej wysokości, poszerzeniu lub ciepłym parapecie pod całą szerokością drzwi.

Ze względu na gabaryty, drzwi T-SLIDE są zazwyczaj bardzo ciężkie. Taki sposób posadowienia progu zapewni komfort użytkowania i stabilność konstrukcji na długie lata.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 5.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - ościeżnicę ustawiamy na twardych klockach podporowych
Ościeżnicę wraz z zamocowanym do progu poszerzeniem lub ciepłym parapetem ustawiamy na twardych klockach podporowych (zazwyczaj wykonanych z PVC lub twardego, zaimpregnowanego drewna) w odległościach nie większych niż 30 cm. Klocki podporowe muszą być ustawione centralnie pod pionowymi elementami ościeżnicy oraz pod słupkiem. W przeciwnym razie próg ościeżnicy może wygiąć się pod ciężarem drzwi. Klocków nie należy usuwać - muszą pozostać pod konstrukcją na stałe.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 6.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - dokonujemy precyzyjnej korekty pionu i poziomu drzwi
Dokonujemy precyzyjnej korekty pionu i poziomu drzwi (najlepiej przy użyciu poziomicy laserowej). Następnie klinujemy ościeżnicę w otworze przy użyciu klinów z PVC lub drewna i przytwierdzamy kotwami do muru. W przypadku montażu wyrobu w sposób pośredni, a więc na dyble, śruby wiercone są przez ościeżnice i mocowane do muru, nie należy używać tych łączników do mocowania progu z posadzką. Próg nie może zostać w żaden sposób przewiercony na wylot, gdyż grozi to ewentualnym przeciekom wody w strukturę piany i podłoże. W takim wariancie próg/poszerzenie lub ciepły parapet mocujemy przy użyciu kątowników.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 7.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - całą konstrukcję uszczelniamy pianą montażową
Całą konstrukcję uszczelniamy pianą montażową. W zależności od ustaleń montażysty z inwestorem - dodatkowo zabezpieczamy pianę poliuretanową taśmami paroizolacyjnymi i paroprzepuszczalnymi. Tzw. ciepły montaż skutkuje ograniczeniem strat ciepła.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - krok 8. i 9.

Montaż drzwi balkonowych podnoszono-przesuwnych - do zamocowanej konstrukcji montujemy ponownie skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego
Ostatni etap montażu drzwi balkonowych
Do zamocowanej konstrukcji montujemy ponownie skrzydło czynne oraz pakiet szybowy ze skrzydła biernego. System HS jest szklony podobnie jak okno/drzwi balkonowe typu FIX, a więc skrzydło nie jest wypierane podkładkami nośnymi - jak w przypadku wariantów R i RU - lecz pakiet szybowy jest blokowany przed przesuwaniem. Bardzo ważna jest precyzja montażu (pion i poziom, przekątne, gęstość mocowania itd.), gdyż system okuć nie ma regulacji.

Redakcja BD
zdjęcia: Budvar

aktualizacja: 2018-06-11

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

No nie wiem czy zwykly gość sam bedzie umial tak to zamontowac. Ja jestem zdania, ze nie ma co sie pchać tam gdzie sa potrzebne umiejętności a ich brak. Dobry montaz to podstawa by produkt dzialal dobrze i by nie wtopic kasy.

Gość Mochar

28 Lis 2018, 15:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Pręt Schöck Combar - kompozytowy materiał przyszłości z włókna szklanego
Pręt Schöck Combar - kompozytowy materiał przyszłości z włókna szklanego Dostępny w ofercie Schöck wysokiej jakości pręt Combar ma bardzo niską przewodność cieplną oraz wyróżnia się wysoką wytrzymałością ...
47 NOWOŚCI w najnowszym wydaniu katalogu  DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+
47 NOWOŚCI w najnowszym wydaniu katalogu DOMY KTÓRE KOCHACIE ARCHON+ Biuro Projektów ARCHON+ poleca pierwsze w 2019 r. wydanie katalogu z autorskimi projektami domów. Wśród 179 inspirujących propozycji projektowych ...
Targi BUDMA 2019 - program wydarzeń
Targi BUDMA 2019 - program wydarzeń Blisko 1000 wystawców targów (wraz z targami WinDoor-tech), kilkaset premier rynkowych, a w tym aż 43 produkty nagrodzone prestiżową nagrodą ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".