Budujemy Dom

Jak zagospodarować przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?

Artykuł na: 4-5 minut

Rosnące zainteresowanie małymi mieszkaniami to coraz popularniejszy trend na rynku nieruchomości. Decyzja o zakupie często jest wynikiem kompromisu między możliwościami finansowymi przyszłych mieszkańców, a marzeniem o własnym "M". By jednak zwiększyć potencjał oraz atrakcyjność niewielkiego metrażu, wystarczy pomysł i... garść sprawdzonych mocowań.

Jak zagospodarować przestrzeń w niewielkim mieszkaniu?

Aranżacja małego mieszkania wymaga przemyślanego planu. Na mniej niż 40 mkw. zmieścimy wszystkie potrzebne sprzęty i urządzenia, jeśli uciekniemy się do kilku sprawdzonych trików. Podstawową zasadą jest tutaj wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni - wolnej ściany, wnęki, niszy czy dodatkowego miejsca pod wysokim sufitem. Zobacz, jak zaaranżować niewielkie lokum w bloku, kamienicy czy na poddaszu.

Jadalnia urządzona ze smakiem

Wydzielenie niewielkiego kącika jadalnego tuż przy kuchni lub salonie zazwyczaj nie stanowi problemu. Co innego, jego aranżacja. Miejsce do wspólnych posiłków możemy oddzielić od reszty mieszkania designerską ścianką, która będzie pełnić rolę regału na akcesoria czy dekoracje. To też dobre miejsce na książki, kwiaty doniczkowe lub ozdobne organizery kryjące w swoim wnętrzu np. dziecięce zabawki. Aby zapewnić takiej przegrodzie stabilność, warto przymocować jej podstawę do podłogi za pomocą kołków rozporowych.

Wybierając stół do małej jadalni, zdecydujmy się na rozkładany model wraz z krzesłami, które po skończonych posiłkach również łatwo złożymy. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo cennej przestrzeni, a przy tym jest funkcjonalne. W budownictwie starszego typu małą jadalnię możemy urządzić we większych wnękach okiennych, pod schodami lub w tzw. nyży, pełniącej zazwyczaj rolę podręcznej komórki. Wnękę oddzielmy wtedy od innych stref w mieszkaniu drzwiami przesuwnymi.

Dobrym sposobem na doświetlenie małej jadalni będą nowoczesne lampy diodowe - nie wymagają zbyt wiele miejsca na instalację, są łatwe w montażu, a optycznie powiększą przestrzeń.

Inteligentne mocowanie DUO-Power fot. fischer

Kuchnia w sprytnej zabudowie

W małej kuchni największym wyzwaniem jest przechowywanie oraz szybki dostęp do wielu sprzętów codziennego użytku i produktów spożywczych. Aby mieć wszystkie akcesoria zawsze pod ręką, warto postawić na jednolitą zabudowę w stonowanej, jasnej kolorystyce. Szafy i szafki powinny być przed wszystkim pojemne i praktyczne, a tym samym pozbawione ozdobnych przeszkleń. Jeśli nasze mieszkanie posiada wysoki sufit, nie wahajmy się zawiesić dodatkowych wiszących szafek i półek aż pod sam strop. Jedynym ograniczeniem będzie tutaj swobodny dostęp do ich zawartości.

Zanim przystąpimy do montażu, koniecznie sprawdźmy stan podłoża i upewnijmy się, czy na pewno wytrzyma kilkunastokilogramowe obciążenie. W wyborze mocowań pomoże nam nowa technologia. Na smartphone możemy pobrać bezpłatną aplikację "fischer Product Finder", która wybierze odpowiedni kołek po wprowadzeniu takich danych, jak: mocowany przedmiot, podłoże czy szacunkowe obciążenie.

Wyszukiwarka mocowań podpowie nam też, jak daną rzecz zamocować krok po kroku. Aby optycznie powiększyć kuchnię, koniecznie zdecydujmy się na jasne kolory farb i punktowe oświetlenie. Diody LED zamontowanie pod meblami lub pod sufitem również tutaj wywołają efekt przestronności.

Salon tylko w jasnych barwach

W niezbyt pokaźnym salonie starajmy się unikać wolno stojących mebli. Kradną zbyt wiele cennej przestrzeni i z reguły spełniają tylko jedną funkcję. Tymczasem idąc za modą na systemowość i wielofunkcyjność, efektywnie wykorzystamy mały metraż. Modułowe narożniki czy rozkładane kanapy w dzień mogą służyć wszystkim domownikom podczas oglądania TV, a w nocy jako wypoczynek dla któregoś z nich. W salonie warto bliżej przyjrzeć się przestrzeni pod telewizorem. Nawet, jeśli przymocowaliśmy go na ścianie, miejsce pod nim możemy łatwo zabudować i schować tam przydatne drobiazgi czy gadżety.

Podobny trik warto zastosować przy stoliku kawowym czy ławie z wysuwanymi szufladami. Jeśli postawimy na modele z szufladami i półkami, zyskamy jeszcze sporo cennej przestrzeni. W pokoju dziennym warto umiejętnie posłużyć się przeszkleniami - szyby w witrynach, lustra i odsłonięte okna sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądać na większe i bardziej przestronne. Duże szafy i wyższe regały możemy z powodzeniem wzmocnić, mocując je do ściany za pomocą specjalnych kołków.

Odpowiednio wybrane mocowania pomogą nam zagospodarować niemal każdą przestrzeń. Aranżując małe mieszkanie, zwróćmy uwagę zwłaszcza na ściany. Dzięki długim kołkom ramowym rower, który do tej pory zabierał nam miejsce w przedpokoju, może zawisnąć właśnie na niej. Mocowane do ściany półki, haki albo relingi zapewnią nam dodatkowe miejsce do przechowywania wielu rzeczy.

Salon tylko w jasnych barwach

Więcej porad na: www.bezpiecznyfischer.pl

Firma powiązana: fischerpolska
aktualizacja: 2018-10-30

Dodaj komentarz

Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku Wykonawcy wskażą inwestorom najlepsze materiały budowlane już po raz 15. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadzi wśród fachowców ...
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP CEMEX w Polsce został nagrodzony za podejmowane działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyznana przez Centralny Instytut ...
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom Forum Kobiet organizowane pod hasłem "Mój Zdrowy Dom", to pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".