Budujemy Dom

Komin murowany - krok po kroku

Artykuł na: 4-5 minut

Komin zawiera jeden kanał spalinowy do podłączenia kotła gazowego oraz trzy kanały wentylacyjne i nie jest połączony ze ścianą nośną. W artykule znajdziecie etapy budowy komina opisane krok po kroku.

 1. Pod komin należy wykonać fundament betonowy o wymiarach wynikających z projektu z izolacją poziomą ułożoną na wysokości izolacji ścian fundamentowych.

   

 2. Do wysokości pierwszego otworu przyłączeniowego podstawę komina można murować z bloczków betonowych lub wylać w deskowaniu z betonu. Wymiary podstawy muszą odpowiadać szerokości i długości komina – w tym przypadku 38 cm na 116 cm

   

 3. Pozostałą cześć komina wykonujemy z dobrze wypalonej pełnej cegły ceramicznej, a odcinek ponad dachem z cegły klinkierowej. W kanale spalinowym umieszczamy wkład ze stali kwasoodpornej o średnicy do 130 mm z wyczystką oraz odpływem do odprowadzenia skroplin.

   

 4. Przy murowaniu komina pomocny będzie wzornik w postaci kwadratowej rury ze stali lub desek o wymiarach 14 x 14 cm. Ułatwi on uzyskanie szczelnych spoin między cegłami i zapobiegnie wpadaniu zaprawy do kanałów. Wznoszenie komina prowadzone jest etapami – najpierw do wysokości stropu nad parterem, następnie do konstrukcji dachowej i na koniec odcinek ponad dachem.

   

 5. Pierwszą warstwę cegieł na przygotowanej podstawie układamy w taki sposób, aby tworzyły one kanały o przekroju 14 x 14 cm, co odpowiada szerokości cegły łącznie ze spoinami. Do murowania należy używać zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej z dodatkiem środka plastyfikującego. Kolejne warstwy należy układać w taki sposób, aby spoiny niższej warstwy znalazły się w połowie długości cegły kładzionej wyżej.

   

 6. Po wymurowaniu 3-4 warstw cegieł, w kanale spalinowym umieszczamy elementy wkładu kominowego w kolejności: odpływ skroplin, rura łącząca, wyczystka, rura i trójnik do podłączenia kotła. Wysokość umieszczenia tych elementów zależy od rodzaju instalowanego kotła – w przypadku kotłów wiszących wyczystkę umieszcza się ok. 50 cm od podłogi, a wlot spalin na wysokości ok. 210 cm.

   

 7. Rurę ze stali kwasoodpornej należy tak obmurować cegłą, aby pozostał luz, a zaprawa nie wpadała w szczelinę. W kominie stojącym wewnątrz domu nie ma potrzeby ocieplania wkładu kominowego, a często spotykane upychanie wełny mineralnej wokół wkładu może spowodować zamakanie ściany, w której przebiega komin.

   

 8. Pozostałe kanały wentylacyjne murowane są z użyciem wzornika umieszczonego wewnątrz kanału, który po wymurowaniu kolejnej warstwy podnosi się wyżej. Otwarcie kanałów wentylacyjnych do poszczególnych pomieszczeń wykonuje się na wysokości ok. 20 cm od sufitu, przy czym należy brać pod uwagę sposób wykończenia sufitu – przy planowaniu zamontowania sufitu podwieszanego wlot do kanału pozostawia się odpowiednio niżej.
 9. Komin przechodzący przez strop musi być od niego oddylatowany przez utworzenie wokół niego szczeliny o szerokości ok. 1 cm, którą po zalaniu stropu można wypełnić pianką poliuretanową.

   

 10. Kolejny etap budowy komina to przejście przez konstrukcję dachową. Należy zachować odstęp co najmniej 15 cm od elementów drewnianej konstrukcji dachowej, co może wymagać wstawienia tzw. wymianów umożliwiających szersze rozstawienie krokwi.

   

 11. Ponaddachową cześć komina trzeba wykonać z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne – najczęściej z cegły klinkierowej – gdyż otynkowanie zwykłej cegły nie gwarantuje trwałości komina. Cegły klinkierowe muruje się na specjalnej zaprawie zawierającej tras – dodatek zabezpieczający przed powstawaniem białych wykwitów na powierzchni.

   

 12. Zakończenie komina przykrywamy betonowa czapą– wylaną bezpośrednio na kominie lub prefabrykowaną. Wylot kanału spalinowego wyprowadzamy prosto do góry i zakładamy nasadkę kominową. Kanały wentylacyjne mają wyloty z boku, po obu stronach i osłaniamy je kratkami zabezpieczającymi przed zagnieżdżeniem się tam ptaków.
aktualizacja: 2013-10-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wszędzie pisze że fundament robić według projektu.Przecież są domy które mają kilkadziesiąt lat i projektów nie ma.Tyle czytałem i nie wiem jaki fundament.Szkoda.

Gość antek

02 Lut 2016, 20:24

Brakuje szczegółowej informacji na jakie wysokości zakończyć komin ponad dachem. To jest istotna informacja.

Gość gość

19 Wrz 2014, 15:40

W osi jakiej ściany komin nie może być murowany?

Gość MJ

12 Wrz 2014, 10:10

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom Forum Kobiet organizowane pod hasłem "Mój Zdrowy Dom", to pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem ...
Targi BUDMA 2019. Fokus na architekturę
Targi BUDMA 2019. Fokus na architekturę Przed nami 28. edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, która odbędzie się w terminie 12-15 lutego 2019 r. w Poznaniu. ...
Odbyły się I Targi Ogród Grupy PSB
Odbyły się I Targi Ogród Grupy PSB 28 listopada 2018 r. w Ossie k. Rawy Mazowieckie po raz pierwszy odbyły się Targi Ogród Grupy PSB. Organizacja targów o tej porze roku ma ...

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".