Budujemy Dom

Metoda lekka mokra - krok po kroku

Artykuł na: 6-9 minut

W metodzie lekkiej mokrej, nazywanej także ETICS (dawniej BSO – Bezspoinowy System Ociepleń), warstwę izolacji ze styropianu lub wełny przykleja się do ścian i pokrywa tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar ocieplenia wraz z tynkiem wynosi tylko 10–30 kg/m², stąd lekka w nazwie. Mokra, bo do rozrabiania kleju i tynku potrzebna jest woda.

Metoda lekka mokra - krok po kroku

JAK OCIEPLIĆ ŚCIANY METODĄ LEKKĄ MOKRĄ?

Używamy styropianu typu fasada (dawniej FS 15, EPS 70), najlepiej z frezowanymi krawędziami układanymi na zakładkę (możemy też kłaść cieńsze płyty dwuwarstwowo). W starszych budynkach oceniamy stan ścian, które mają być równe, czyste i suche. Jeżeli są otynkowane, stare wyprawy opukujemy, aby sprawdzić, czy się nie odspoiły lub wykonujemy próbę przyczepności. W kilku miejscach przyklejamy kawałki styropianu (10 × 10 cm) i po 3 dniach próbujemy je oderwać. Jeżeli styropian odejdzie z fragmentem tynku – trzeba go skuć. Mury dobrze jest wyczyścić myjką ciśnieniową, a po wyschnięciu zagruntować.

Tynk nakłada się i zaciera w miarę możliwości jednocześnie na całej ścianie, metodą "mokre na mokre", aby nie było widać połączeń materiału wysychającego w różnym czasie. Przy większych ścianach da się to zrobić, dzieląc elewację na 3 poziome pasy, na które wyprawę równocześnie nakłada 3 tynkarzy. Przerwy technologiczne planuje się np. w narożach budynku. Jeżeli zdecydowaliśmy się na tynk niebarwiony, elewację malujemy wałkiem, pędzlem lub natryskowo. Zazwyczaj trzeba położyć 2 warstwy farby. Dla każdej zachowujemy jeden kierunek malowania, kolejną nakładamy "na krzyż".

Przerwy technologiczne na budowie domu - jakie i dlaczego?

Podpowiadamy, co należy wiedzieć, kupując styropian

Metodę lekką mokrą można stosować wyłącznie przy dobrej pogodzie (bez deszczu, silnego wiatru, intensywnego słońca, przy temperaturze 5–25°C). Ważne jest wykonanie ocieplenia i elewacji systemowo, czyli z użyciem produktów (klejów, zapraw, gruntów, tynków itp.) określonego systemu, więc zazwyczaj od jednego wytwórcy. Produkty różnych firm mogą się ze sobą źle łączyć. Jeżeli umówiliśmy się z wykonawcą na konkretną stawkę za całość robót przypilnujmy, żeby kupił produkty jednego systemu, a nie najtańsze od różnych wytwórców. Błędy popełnione przez budowlańców mogą ujawnić się po długim czasie (nawet kilku latach), a ich usunięcie będzie trudne i kosztowne.

Ocieplenie ścian metodą lekką mokrą - schemat

OCIEPLAMY ŚCIANY STYROPIANEM METODĄ LEKKĄ MOKRĄ - KROK PO KROKU

Mocowanie izolacji termicznej rozpoczynamy od dołu ściany.
KROK 1) Mocowanie izolacji termicznej rozpoczynamy od dołu ściany. Na początek przytwierdzamy listwę z aluminium lub ocynkowanej stali. Na metr dajemy 3 kołki rozporowe. Szerokość listwy powinna być równa grubości ocieplenia. (fot. Atlas)
Zaprawę klejącą nakładamy na płyty, nie na podłoże!
KROK 2) Zaprawę klejącą rozrabiamy wiertarką z mieszadłem. Nakładamy ją na płyty, nie na podłoże! Należy to robić metodą obwodowo-punktową, czyli przy krawędzi płyty dajemy pas kleju o szerokości 5 cm, a na środku placki o średnicy 8 cm. Klej powinien pokrywać 40% powierzchni płyty. (fot. Termo Organika)
Mocowaną płytę dociskamy długą pacą.
KROK 3) Mocowaną płytę dociskamy długą pacą. Jeśli po kilkunastu minutach zorientujemy się, że coś trzeba poprawić, musimy ją oderwać, usunąć zaprawę i przykleić od nowa. Płyty układa się rzędami, od dołu do góry. (fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Systemów Ociepleń)
Połączenia płyt w kolejnych rzędach mają być przesunięte względem siebie
KROK 4) Połączenia płyt w kolejnych rzędach mają być przesunięte względem siebie. Przy drzwiach i oknach łączenia styropianu nie powinny wypadać na przedłużeniu krawędzi tych otworów. W narożach budynku należy pamiętać o zachowaniu przewiązania płyt. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
Ubytki i szpary między płytami uzupełniamy klinami ze styropianu albo pianką poliuretanową, której nadmiar, po stwardnieniu, odcinamy nożem
KROK 5) Ubytki i szpary między płytami uzupełniamy klinami ze styropianu albo pianką poliuretanową, której nadmiar, po stwardnieniu, odcinamy nożem. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
Kołkowanie styropianu
KROK 6) Jeżeli stosuje się klej dobrej jakości, na nowych ścianach kołkowanie styropianu nie jest konieczne. Na starych – tak. Przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni ocieplenia potrzeba 4–8 kołków. Mocujemy je najwcześniej 2 dni po przyklejeniu płyt. Kołki muszą być zakotwione w murze na głębokość 5 cm (jeśli jest z betonu, pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej) lub na 8–9 cm (w murach z cegły dziurawki, kratówki, pustaków, betonu komórkowego). (fot. Knauf)
Do mocowania styropianu wykorzystuje się także klej poliuretanowy
KROK 7) Do mocowania styropianu wykorzystuje się także klej poliuretanowy. Przyklejone nim płyty można kołkować i szlifować już po 2 godzinach. (fot. Lakma)
Po 3 dniach od przyklejenia styropianu, powierzchnię płyt wyrównuje się gruboziarnistym papierem ściernym
KROK 8) Po 3 dniach od przyklejenia styropianu, powierzchnię płyt wyrównuje się gruboziarnistym papierem ściernym. (fot. Knauf)
Naroża domu wzmacniamy profilami z tworzywa lub aluminium
KROK 9) Naroża domu wzmacniamy profilami z tworzywa lub aluminium. Listwy krawędziowe stosujemy też przy ościeżach. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
W narożniki okien wklejamy skośnie dodatkowe pasy siatki zbrojącej
KROK 10) W narożniki okien wklejamy skośnie dodatkowe pasy siatki zbrojącej (20 × 35 cm), co zapobiegnie pękaniu tynku w tych miejscach. (fot. Foveo-Tech (Śnieżka))
Na wyrównane płyty nanosimy pacą zębatą 2–3 mm warstwę zaprawy klejącej, w którą wtapiamy siatkę z włókna szklanego
KROK 11) Na wyrównane płyty nanosimy pacą zębatą 2–3 mm warstwę zaprawy klejącej, w którą wtapiamy siatkę z włókna szklanego. Zabezpiecza ona izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi i wzmacnia podłoże pod tynk. Siatkę układamy z 10 cm zakładem, nigdy bezpośrednio na styropianie. Po jej zatopieniu nanosimy kolejną warstwę kleju (1 mm). (fot. Baumit)
Po 2–3 dniach od nałożenia zaprawy klejącej powierzchnię można zagruntować, najlepiej preparatem z barwnikiem w kolorze tynku
KROK 12) Po 2–3 dniach od nałożenia zaprawy klejącej powierzchnię można zagruntować, najlepiej preparatem z barwnikiem w kolorze tynku. (fot. Baumit)
Nakładamy tynk cienkowarstwowy
KROK 13) Następnie nakładamy tynk cienkowarstwowy, który ma chronić termoizolację i zdobić dom. Używamy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej, warstwa tynku ma mieć grubość ziarna kruszywa. (fot. Atlas)

Janusz Werner

aktualizacja: 2018-07-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat moj inspektor kaze moim ludzia na krzywej scianie kleic przy pomocy grzebienia. Odchyly miejscowe nawet kolo 5 cm jak go przekonac do plackow? Najprościej zmienić inspektora nadzoru. Natomiast technologię układania ocieplenia ...

Redakcja

16 Lip 2009, 08:56

Cytat moj inspektor kaze moim ludzia na krzywej scianie kleic przy pomocy grzebienia. Odchyly miejscowe nawet kolo 5 cm jak go przekonac do plackow? jedyne jak mozna takiego p...... zrozumiec to dac mu packe w włape klej styropian ...

janekluki

11 Lip 2009, 18:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku
Rusza 15 edycja ogólnopolskiego badania ankietowego Budowlana Marka Roku Wykonawcy wskażą inwestorom najlepsze materiały budowlane już po raz 15. ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku przeprowadzi wśród fachowców ...
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP
CEMEX Polska z wyróżnieniami za inicjatywy na rzecz poprawy BHP CEMEX w Polsce został nagrodzony za podejmowane działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Przyznana przez Centralny Instytut ...
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom
Forum Kobiet pod hasłem Mój Zdrowy Dom Forum Kobiet organizowane pod hasłem "Mój Zdrowy Dom", to pierwsze tego typu wydarzenie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem ...

Adaptacja poddasza na użytkowe w domu parterowym

Decydując się na budowę domu parterowego, warto na etapie wyboru projektu rozważyć możliwość późniejszej adaptacji poddasza na użytkowe. Bazując na projekcie zawierającym dwa warianty użytkowania, zapewniamy sobie w przyszłości bezproblemową adaptację strychu na cele mieszkalne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".