Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 03/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pod płaskim dachem

Panująca obecnie w budownictwie jednorodzinnym moda na okazały, stromy, dominujący w bryle budynku dach, sprawia, że inwestorzy nieczęsto decydują się na dachy płaskie. A przecież tego typu przekrycie, to nie tylko obciążony nie najlepszą sławą stropodach niewentylowany, ale również nowoczesne technologie eliminujące odwieczne problemy z wodą i wilgocią...

Panująca obecnie w budownictwie jednorodzinnym moda na okazały, stromy, dominujący w bryle budynku dach, sprawia, że inwestorzy nieczęsto decydują się na dachy płaskie. A przecież tego typu przekrycie, to nie tylko obciążony nie najlepszą sławą stropodach niewentylowany, ale również nowoczesne technologie eliminujące odwieczne problemy z wodą i wilgocią. Wykonany z ich wykorzystaniem dach płaski daje bardzo interesujące możliwości zagospodarowania.

 Izolacja dachu
Izolacja dachu: a – wentylowanego, b – niewentylowanego

Tendencję tę utrwala powszechnie panująca opinia, że dachom tego typu trudno zapewnić całkowitą szczelność. Jednak budowa dachu płaskiego ma swoje zalety. Koszt jego wykonania niejednokrotnie może być niższy, niż dachu stromego na tym samym budynku, a uzyskaną w ten sposób powierzchnię można będzie wykorzystać do celów rekreacyjnych.

 

W pewnych przypadkach wybór dachu płaskiego może rozwiązać problem ograniczeń wynikających z warunków zabudowy działki – gdy zawierają one wzmiankę o konieczności zachowania na posesji określonej powierzchni biologicznie czynnej (narzuconej przez miejscowy plan zagospodarowania).

Jeśli działka jest niewielka, postawienie na niej rozległego domu przykrytego stromym dachem może okazać się niemożliwe. Jeżeli natomiast na dachu lub tarasie zaprojektujemy zieleń, wówczas do powierzchni biologicznie czynnej zostanie wliczona połowa obsadzonej połaci, co pozwoli nam znacznie zwiększyć przestrzeń mieszkalną projektowanego budynku.

Za płaski uznajemy dach o nachyleniu połaci nie przekraczającym 5°
. Spadki dachu mogą być skierowane na zewnątrz lub do wewnątrz jego obrysu – decyduje o tym planowany sposób odwodnienia dachu: przez rynny umieszczone przy jego krawędziach, bądź przez centralnie umiejscowiony wpust dachowy, połączony z wewnętrzną rurą odprowadzającą wodę opadową. Ten drugi sposób jest szczególnie zalecany przy pokrywaniu połaci w systemie tzw. dachu odwróconego, gdyż umożliwia postawienie na jego krawędziach attyki, chroniącej warstwy pokryciowe przed obsuwaniem.

 

Ze względu na swoją budowę, dachy płaskie dzielą się na dwa rodzaje: wentylowane i niewentylowane.

Lekkie pokrycie dachu wentylowanego nie wymaga bardzo wytrzymałej konstrukcji
Lekkie pokrycie dachu wentylowanego nie wymaga bardzo wytrzymałej konstrukcji (fot. Maxit)

Dach wentylowany

Konstrukcja dachu płaskiego wentylowanego nie odbiega w zasadzie od budowy dachu spadzistego; różnią je jedynie inne rodzaje wykorzystywanych pokryć. Zależnie od wysokości ścianki kolankowej, przestrzeń pod dachem może być przełazowa – czyli dająca możliwość wejścia na poddasze – lub nieprzełazowa, gdy nie ma tam dostępu. W obydwu jednak przypadkach należy zapewnić w niej wentylację, umożliwiającą odprowadzenie pary wodnej i wilgoci, która może się tam gromadzić.

Wystarczający efekt uzyskamy, rozmieszczając w ściance kolankowej (na wszystkich bokach), w ok. 3-metrowych odstępach kratki wentylacyjne. Kratki te warto przykryć gęstą siatką, zabezpieczającą przed przedostawaniem się na poddasze owadów.

Konstrukcję dachu tego typu najczęściej wykonuje się z elementów drewnianych z poszyciem z desek lub płyt OSB, ale można ją również zbudować z kształtowników metalowych, bądź z żelbetowych płyt dachowych. Rodzaj konstrukcji musi być dostosowany do planowanego sposobu pokrycia – przy lekkich pokryciach papowych jej wytrzymałość może być mniejsza, niż wtedy, gdy zechcemy urządzić na niej dach zielony.

Pokrycie dachu wentylowanego
musi przede wszystkim gwarantować jego całkowitą szczelność, dlatego układamy tam jedynie materiały zapewniające uzyskanie nieprzepuszczalnej, odpornej na zmienne warunki atmosferyczne powłoki.

 

Standardem są tu materiały papowe, układane na podłożu dwuwarstwowo. Obecnie tradycyjne papy na osnowie z tektury zastępowane są przez znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe papy na osnowie z włókna szklanego lub poliestru. Na sztywnym poszyciu układamy pierwszą – spodnią – warstwę papy podkładowej, pokrywając ją następnie warstwą papy nawierzchniowej. Obie warstwy łączymy ze sobą i z podłożem metodą termozgrzewania lub przy użyciu lepika.

Dach o kącie nachylenia połaci ok. 5° można również pokryć blachą płaską – stalową, miedzianą lub cynkowo-tytanową, której poszczególne arkusze połączone są na zaciskane rąbki.

 

Zadaniem pokrycia dachu wentylowanego jest jedynie zapewnienie ochrony przed opadami atmosferycznymi; ocieplenie w przypadku takich konstrukcji wykonuje się zawsze na stropie ostatniej kondygnacji – posłużyć mogą do tego płyty styropianowe lub z wełny mineralnej. Jeśli przestrzeń pod dachem zamierzamy wykorzystywać np. jako składzik, na ociepleniu możemy ułożyć warstwę desek.


Pobierz wersję pdf: Pod płaskim dachem
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 03/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 03/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".