Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 03/2005

Wełna czy styropian?

Jesienią zamknąłem stan surowy mojego nowego domu. Z nadejściem wiosny chcę kontynuować budowę. Ściany wzniesione są z bloczków keramzytobetonowych LB15. Czym ocieplić elewacje z tego materiału: wełną czy styropianem? Jaka izolacja będzie najodpowiedniejsza na poddaszu? Wolny rynek – wraz z obfitością materiałów termoizolacyjnych i ich odmian –...

Z czego ciepły płaszcz?

Pytanie Czytelnika

 

Jesienią zamknąłem stan surowy mojego nowego domu. Z nadejściem wiosny chcę kontynuować budowę. Ściany wzniesione są z bloczków keramzytobetonowych LB15. Czym ocieplić elewacje z tego materiału: wełną czy styropianem? Jaka izolacja będzie najodpowiedniejsza na poddaszu?


Wolny rynek – wraz z obfitością materiałów termoizolacyjnych i ich odmian – dostarczył inwestorom nie lada kłopotu: co wybrać spośród bogatej oferty, jakimi kierować się przy tym wyborze kryteriami? Na szczęście producenci zasypują rynek nowinkami nie po to jedynie, by wywołać zamęt w głowie nabywcy. Każdy produkt ma swoje ścisłe przeznaczenie, może też zostać przez nas lepiej lub gorzej wykorzystany.

Redakcja

Charakterystyka

Materiał izolacyjny, popularnie nazywany styropianem, powstaje w procesie spienienia polistyrenu. Standardowe płyty styropianowe uzyskuje się tnąc bloki na płyty wymaganej grubości. Produkowany jest również styropian kształtowany w formach, a powstały w tym procesie na powierzchni elementów styropianowych naskórek zmniejsza nasiąkliwość materiału.

 

Innym produktem izolacyjnym otrzymywanym z polistyrenu są płyty ekstrudowane (tzw. polistyren ekstrudowany). W tym przypadku procesowi spieniania polistyrenu towarzyszy wyciskanie (ekstrudowanie) roztopionej masy, a następnie walcowanie jej do pożądanych rozmiarów. Materiał zachowuje porowatą budowę, a na jego powierzchni tworzy się cienka warstwa „naskórkowa”, zapewniająca mu znikomą nasiąkliwość. Polistyren ekstrudowany wykazuje dużą odporność na ściskanie.

 

Wszystkie odmiany polistyrenu kwalifikowane są jako samogasnące (NRO – nierozprzestrzeniające ognia), co w praktyce oznacza, że materiał ten nie płonie własnym płomieniem, a jego udział w pożarze może być wyłącznie bierny. Pozbawiony kontaktu z ogniem, polistyren samoistnie gaśnie.

 

Pod hasłem wełna mineralna w powszechnym rozumieniu kryją się dwie grupy produktów: wełna skalna i wełna szklana. Choć z technicznego punktu widzenia rozróżnienie to nie jest precyzyjne (wełna szklana nie jest wełną mineralną), pozostańmy przy tym uogólnieniu ze względu na podobieństwa właściwości fizycznych obu materiałów. Wełnę skalną otrzymuje się w procesie stapiania i rozwłókniania skał bazaltowych, a następnie sklejania i prasowania uzyskanych włókien, natomiast wełnę szklaną uzyskuje się poprzez stapianie szkła (stłuczki szklanej), w wyniku czego otrzymuje się, a następnie skleja cienkie włókna.

 

jest materiałem odpornym na korozję biologiczną, a także całkowicie niepalnym.


Pobierz wersję pdf: Wełna czy styropian?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!