Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi z metra

Wełna jest przyjemna w dotyku, a wykonana z niej wykładzina elastyczna (fot. Komfort)Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących wykończenia domu lub mieszkania jest wybór materiału na podłogę. Ważny jest nie tylko jego kolor czy wzór, ale przede wszystkim rodzaj. Od niego bowiem zależy komfort i trwałość podłogi. Niewłaściwie podjęta decyzja sprawi,...
Wełna jest przyjemna w dotyku, a wykonana z niej wykładzina elastyczna (fot. Komfort)

Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących wykończenia domu lub mieszkania jest wybór materiału na podłogę. Ważny jest nie tylko jego kolor czy wzór, ale przede wszystkim rodzaj. Od niego bowiem zależy komfort i trwałość podłogi. Niewłaściwie podjęta decyzja sprawi, iż materiał w bardzo krótkim czasie ulegnie zniszczeniu i będzie się nadawał do wymiany. Zatem, aby oszczędzić sobie kłopotu oraz niepotrzebnych kosztów, warto temu tematowi poświęcić nieco więcej czasu.

Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji jest wybór rodzaju pokrycia. Dopiero kolejny dotyczy jego jakości, wzoru i koloru.

 

Najważniejsze jest, aby materiał był jak najlepiej dopasowany do wnętrza, warunków w nim panujących oraz sposobu jego użytkowania. Musimy pamiętać, iż w pomieszczeniach intensywniej eksploatowanych, np. w salonie czy korytarzu podłoga powinna być zdecydowanie mocniejsza niż w przypadku chociażby sypialni, która używana jest znacznie rzadziej i zwykle chodzimy po niej w miękkim i czystym obuwiu.

 

Aby łatwiej było podjąć decyzję, przyjrzyjmy się niektórym rodzajom pokryć podłogowych.

 

Wykładziny dywanowe

 

Są miękkie, ciepłe, dobrze tłumią dźwięki, dodają wnętrzom przytulności. Nadają się do różnego rodzaju pomieszczeń, z wyjątkiem tych, w których panuje wilgoć, lub które są narażone na bardzo silne zabrudzenia.

 

Wykładzina dywanowa zbudowana jest z trzech warstw. Górna warstwa to runo, którego faktura oraz rodzaj użytego włókna wpływają na wygląd, jakość i trwałość wykładziny. Osnowa służy do utrzymania przędzy, zapewnia właściwy kształt oraz wygląd włókien. Podkład może być wykonany z filcu – odpowiedniego do położenia na każdym podłożu, odpornej na wilgoć gąbki, wytrzymałej na wysokie temperatury juty lub siatki polipropylenowej.

 

Runo produkowane jest z włókien naturalnych (wełna, sizal, trawa morska, kokos, bawełna), sztucznych (poliamid, polipropylen, akryl) lub mieszanych. Rodzaj zastosowanego włókna jest podstawowym czynnikiem wpływającym na cenę, wygląd, jakość oraz zastosowanie wykładziny.

 

Wełna

 

Jest włóknem gładkim i miękkim. Wykładziny z niej wykonane są elastyczne i sprężyste, łatwe do utrzymania w czystości, nie elektryzują się i są trudno zapalne. Nawet żarzący się papieros sam zgaśnie nie wypalając dziury, jakby to miało miejsce w przypadku wykładzin sztucznych. Dzięki specyficznej budowie wykładziny wełniane tłumią hałas i akumulują ciepło. Mają naturalną właściwość regulowania wilgotności w pomieszczeniu. Gromadzą jej nadmiar, który następnie oddają, gdy powietrze staje się przesuszone. Dzięki temu w pomieszczeniu zawsze mamy wrażenie świeżości.

 

Niestety, ponieważ wykładziny wełniane są całkowicie naturalne, stanowią wyjątkowo smaczny kąsek dla moli, a mocno zawilgocone gniją.


Pobierz wersję pdf: Podłogi z metra
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".