Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stare jak świat

Od staranności wykonania drewnianego rusztu pod dachówki w dużym stopniu zależy szczelność pokrycia.Nie bez przyczyny kryto nimi dachy od stuleci. Są trwałe i piękne, korzystnie się starzeją. Można nimi pokrywać dachy o najbardziej skomplikowanych formach, a ich parametry pozwalają stworzyć doskonałe warunki życia na poddaszu. Dachówki ceramiczne – podobnie, jak...
Od staranności wykonania drewnianego rusztu pod dachówki w dużym stopniu zależy szczelność pokrycia.

Nie bez przyczyny kryto nimi dachy od stuleci. Są trwałe i piękne, korzystnie się starzeją. Można nimi pokrywać dachy o najbardziej skomplikowanych formach, a ich parametry pozwalają stworzyć doskonałe warunki życia na poddaszu. Dachówki ceramiczne – podobnie, jak ich młodsze kuzynki, dachówki cementowe – to wybór dla tych, którzy cenią jakość i nie zamierzają na dachu oszczędzać.

Produkowane dawniej dachówki cementowe (znane i stosowane w budownictwie od ok. 150 lat) nie dorównywały ceramicznym zarówno estetyką, jak i parametrami technicznymi, a więc w efekcie – trwałością. Dziś często nawet z bliska trudno odróżnić, czy dom pokryto tradycyjną dachówką ceramiczną, czy też jej cementowym „substytutem”. Wygląd i własności użytkowe obu pokryć są na tyle zbliżone, że o wyborze z reguły decyduje cena lub dostępność poszukiwanego wzoru.

 

Do zalet dachówek – zarówno ceramicznych, jak i cementowych – należą: duża trwałość, niepalność, dobra izolacyjność cieplna i akustyczna, odporność na zmienne warunki atmosferyczne, a także – olbrzymi wybór kształtów i kolorów, pozwalający dobrać odpowiedni wzór do rozmaitych form dachu oraz budynków zaprojektowanych w dowolnym stylu architektonicznym. Niebagatelnym plusem dachówek (mającym znaczny wpływ na długowieczność wykonanych z nich pokryć) jest łatwość napraw, dzięki możliwości wymiany pojedynczych uszkodzonych elementów.

 

Gdzie stosować?

 

Dachówki zasadniczo wykorzystuje się do krycia dachów o kącie nachylenia od 30 do 60°. Ten zakres spadku połaci zapewnia z jednej strony jej szczelność poprzez właściwy spływ wody deszczowej, z drugiej zaś – stabilność pokrycia, które utrzymuje się na dachu dzięki własnemu ciężarowi i ukształtowanym na spodniej stronie dachówek zaczepom. Dachówki bowiem w większości przypadków nie muszą być trwale mocowane do łat montażowych; do podłoża przybija się jedynie skrajne i okapowe, aby zapobiec podrywaniu ich przez wiatr, pozostałe zaś zahacza się zaczepami o łaty.

 

Dachówką możemy również pokryć dach o kącie nachylenia większym niż 60° (np. mansardowy). Wszystkie dachówki należy wówczas przymocować do łat drutem lub gwoździami (niektóre rodzaje dachówek mają przeznaczone do tego celu, fabrycznie wiercone otwory). Będziemy mieli jednak znacznie utrudnione zadanie w przypadku ewentualnego uszkodzenia i konieczności wymiany części pokrycia.

 

Dachówki można także układać na dachach o niewielkim spadku – od 15 do 30°. Ponieważ w takiej sytuacji pokrycie dachówkowe – z natury swojej nieszczelne – nie zapewni wystarczającej izolacyjności przeciwwodnej połaci dachowej, należy wykonać pod nie podłoże z pełnego deskowania ze szczelnym pokryciem z papy.


Pobierz wersję pdf: Stare jak świat
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".