Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dachy jakich mało

Gontem drewnianym oprócz połaci spadzistych można pokrywać też powierzchnie pionowe – np. szczyty i boczne ściany lukarn. Strzechę trzcinową lub słomianą układamy od okapu w kierunku kalenicy.Nietypowe pokrycia dachowe to alternatywa dla popularnych blach i dachówek. Nieczęsto je widujemy, choć moda – szczególnie na pokrycia naturalne – powoli powraca; mieszkać pod...
Gontem drewnianym oprócz połaci spadzistych można pokrywać też powierzchnie pionowe – np. szczyty i boczne ściany lukarn.
Strzechę trzcinową lub słomianą układamy od okapu w kierunku kalenicy.

Nietypowe pokrycia dachowe to alternatywa dla popularnych blach i dachówek. Nieczęsto je widujemy, choć moda – szczególnie na pokrycia naturalne – powoli powraca; mieszkać pod dachem krytym strzechą, drewnianym gontem czy łupkiem jest dziś trendy. Rozwiązania te, stosowane zwykle od stuleci, mają też niekwestionowane zalety eksploatacyjne.

Pokrycia z tej „rodziny” najczęściej układane są na budynkach istniejących, które z racji zabytkowego bądź też regionalnego rodowodu powinny zachować swój oryginalny wygląd, a także wówczas gdy inwestorowi zależy na szczególnym charakterze domu. Pokrycia te – tak ze względu na cenę materiału, jak i koszt robocizny – z reguły są znacznie droższe, niż popularne, powszechnie stosowane rozwiązania. W większości przypadków ułożenie ich przynosi zadowalające efekty estetyczne i ekonomiczne; wszak wykorzystywane w nich materiały najczęściej znane są od wieków, a sposoby ich montowania oparte na starych, sprawdzonych wzorach.

 

Gonty i wióry drewniane

 

Ten rodzaj pokrycia układa się głównie na dachach budynków o konstrukcji drewnianej i nachyleniu połaci powyżej 45°. Ze względu na niewielkie wymiary elementów, można kryć nimi dachy wielopołaciowe o skomplikowanych, rozrzeźbionych formach.

 

Wszystkie drewniane elementy pokryciowe, tuż po ułożeniu wyróżniające się piękną barwą naturalnego drewna, z upływem czasu szarzeją pod wpływem działania czynników atmosferycznych, co koneserzy uznają za ich dodatkowy walor. Jeśli jednak chcemy ograniczyć skutki działania deszczu i promieniowania UV, możemy przed wykonaniem pokrycia zabezpieczyć jego elementy transparentnym lub nadającym określony odcień impregnatem.

 

Gonty – wykonane z drewna świerkowego, sosnowego lub jodłowego – formuje się na dwa sposoby. Łatwiejszym jest cięcie – w ten sposób powstają elementy proste lub z piórem i wpustem. Znacznie bardziej skomplikowane jest wytwarzanie gontów łupanych; dzięki swojej strukturze, zgodnej z naturalnym przebiegiem włókien drewna, są one jednak trwalsze od gontów ciętych.

 

Podłożem pod gonty jest pełne deskowanie pokryte papą. Wszystkie elementy przybija się do niego gwoździami w ten sposób, by każdy fragment powierzchni dachu chroniły dwie lub trzy warstwy pokrycia. Podobnie mocuje się wióry, strugane z drewna osikowego. W tym wypadku należy jednak ułożyć od czterech do pięciu warstw, w zależności od grubości elementów oraz miejsca połaci dachu.

 

Oba rodzaje pokryć wymagają od wykonawcy dużego doświadczenia, do prac dekarskich należy zatem zatrudnić wyspecjalizowaną w tym właśnie zakresie ekipę. Z pewnością łatwiej będzie taką znaleźć na południu Polski, gdzie pokrycia tego typu częściej wykonuje się do dziś, z racji warunków klimatycznych, a także ich wielowiekowej tradycji.


Pobierz wersję pdf: Dachy jakich mało
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".