Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z wypalanej gliny

1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na...
1 Kamionkowe wkłady kominowe zestawia się np. z przewodów o przekroju prostokątnym (fot. ZC Bolesławiec)

Kominy ceramiczne – kamionkowe lub szamotowe od dawna są stosowane jako wkłady do kominów murowanych. Ostatnio coraz większą popularność zyskują całe systemy, zawierające wkład, łącznie z ociepleniem i obudową.

Kamionka i szamot to odmiany tradycyjnej ceramiki odporne na wysokie temperatury. Ważną cechą jest także to, że mają zdolność gromadzenia (akumulowania) ciepła. Oznacza to, iż powoli je pobierają i bardzo wolno oddają. Dzięki temu po pierwszej fazie nagrzewania spaliny nie stygną zbyt szybko. Takie elementy przewodów kominowych są także niewrażliwe na wilgoć i kwasy.

 

Przewody kamionkowe lub szamotowe nadają się równie dobrze do kotłów na paliwa stałe oraz pieców kaflowych, jak i do kotłów gazowych czy olejowych. Jednak nie wszystkie są polecane do kominków i pieców opalanych drewnem.

 

Wkłady
 

Wkłady są stosowane zarówno w nowo wznoszonych kominach murowanych jak też w renowacji starych przewodów kominowych. Stosuje się je także przy wymianie kotła c.o. przeznaczonego do spalania paliw stałych na gazowy lub olejowy. Wkład umieszcza się wówczas w istniejącym kominie murowanym. Jest to konieczne, gdyż powstający podczas spalania agresywny chemicznie koncentrat uszkodzi tradycyjny komin murowany.


Pobierz wersję pdf: Z wypalanej gliny
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".