Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Niebo nad głową

Okno obrotowe, nawet umieszczone nisko można otworzyć, gdy stoją przy nim meble (fot. Roto)Niepowtarzalny klimat poddasza mieszkalnego skłania coraz więcej osób do tworzenia nowych pomieszczeń pod skośnym dachem. Na wyjątkowość tych miejsc w dużym stopniu ma wpływ znaczna ilość światła dziennego, które na poddasze wpada chętniej niż do innych części...
Okno obrotowe, nawet umieszczone nisko można otworzyć, gdy stoją przy nim meble (fot. Roto)

Niepowtarzalny klimat poddasza mieszkalnego skłania coraz więcej osób do tworzenia nowych pomieszczeń pod skośnym dachem. Na wyjątkowość tych miejsc w dużym stopniu ma wpływ znaczna ilość światła dziennego, które na poddasze wpada chętniej niż do innych części budynku.

Projektując poddasze warto zadbać, by jak najpełniej wykorzystać możliwość jego bardzo dobrego nasłonecznienia. Decyduje o tym dobór właściwych okien połaciowych i towarzyszących im akcesoriów oraz odpowiedni sposób montażu. Oferta rynkowa jest w tym zakresie coraz bogatsza w innowacyjne, czasem zaskakujące rozwiązania.

 

Trzy podstawowe funkcje okna to dostarczenie do wnętrza odpowiedniej ilości światła i świeżego powietrza oraz zapewnienie kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Dotyczy to w równej mierze okien pionowych i okien do poddaszy montowanych w połaci spadzistego dachu.

 

Okno właściwie dobrane

 

Planując wielkość i ilość okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że ich powierzchnia powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni przy tym więcej światła niż jedno duże o tej samej powierzchni. Aby zapewnić właściwe doświetlenie poddasza i łatwe operowanie oknami należy również wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowej. W przypadku dachów o małym kącie bardziej funkcjonalne będą okna dłuższe, natomiast w dachach stromych – krótsze.

 

Tylko okna zamontowane na odpowiedniej wysokości spełnią wszystkie funkcje. Okno na poddaszu powinno znajdować się na tej samej wysokości, co okno tradycyjne, czyli ok. 90-100 cm od podłogi. Tylko wtedy można przez nie wyglądać i nawet siedząc utrzymywać wzrokowy kontakt z otoczeniem zewnętrznym. Jeśli okno będzie umieszczone zgodnie z zaleceniami producenta, będziemy mogli swobodnie je otwierać i zamykać, a także bez przeszkód korzystać z zamontowanych akcesoriów przeciwsłonecznych. Łatwo i wygodnie będzie je też można umyć.

 

Wśród dostępnych na rynku okien wyróżniamy dwa typy: okna obrotowe oraz uchylno-obrotowe. Na poddaszach nieużytkowych stosuje się też tzw. wyłazy dachowe jako wyjście techniczne na dach.

 

Okno obrotowe z uchwytem otwierającym umocowanym w górnej części skrzydła umieszczane jest stosunkowo nisko, zapewniając optymalne oświetlenie i widok na zewnątrz. Klamka w górnej części skrzydła ma dodatkową zaletę – dzieci same nie otworzą okna. Również stojące pod oknem meble lub inne domowe sprzęty nie utrudniają jego otwierania.

 

W sytuacjach, gdy konstrukcja budynku wymusza umiejscowienie okna wysoko, alternatywą może być okno obrotowe z klamką umiejscowioną w dolnej części skrzydła lub okno uchylno-obrotowe, które można otwierać uchylnie od dołu oraz obrotowo od góry. Okno uchylnoobrotowe ma jedną ważną zaletę w stosunku do okien obrotowych. Otwierając je uchylnie, można swobodnie wychylić się za okno, tak jak w przypadku standardowego okna pionowego. Okna uchylno-obrotowe są szczególnie polecane do montażu w dachach o stosunkowo niskim kącie nachylenia, od 20 do 55°. Jeśli wymiary (wysokość i szerokość) takiego okna w świetle ościeżnicy przekraczają 80 cm, może ono również służyć jako wyjście ewakuacyjne, spełniając odpowiednie wymogi bezpieczeństwa.

 

W sytuacji, gdy okna znajdują się bardzo wysoko i trudno byłoby otwierać je ręcznie, odpowiednim rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne – przy pomocy pilota lub przycisku umieszczonego w ścianie. Jeśli podjęcie decyzji o sterowaniu elektrycznym zostawiamy na przyszłość, przy zakupie okna należy zwrócić uwagą na to, czy pozwala ono na jego instalację. Niektóre prostsze modele okien nie mają bowiem takiej możliwości. Jeśli okno jest umieszczone bardzo wysoko i rzadko z niego korzystamy, do otwierania i zamykania można używać drążka teleskopowego o długości ok. 2 m lub linki o długości 5 m. Warto jeszcze przed kupnem okna zastanowić się, jaki sposób otwierania będzie dla nas najwygodniejszy. Usytuowanie okien w dachu powinno być ponadto uwarunkowane względami architektoniczno-użytkowymi. Zanim zadecydujemy o jego szerokości, powinniśmy tak zmierzyć odległość między krokwiami, by wybrane okno optymalnie wpasować w przestrzeń między nimi. Jeśli odległość ta wynosi na przykład 80-84 cm, to okno dachowe o szerokości 78 cm można zainstalować bez naruszania istniejących krokwi. W przeciwnym razie konstrukcję dachu musimy dostosować do wymiarów okna, po uprzedniej konsultacji z architektem bądź konstruktorem. Nie jest to jednak trudne.


Pobierz wersję pdf: Niebo nad głową
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".