Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Basen - prywatna pływalnia

W zabieganym świecie, po kilkunastogodzinnym dniu pracy nie mamy już czasu ani siły, by pojechać na publiczną pływalnię, nierzadko znajdującą się na drugim końcu miasta. Alternatywą dla pływalni miejskich są prywatne baseny ogrodowe lub kryte, zbudowane...

W zabieganym świecie, po kilkunastogodzinnym dniu pracy nie mamy już czasu ani siły, by pojechać na publiczną pływalnię, nierzadko znajdującą się na drugim końcu miasta. Alternatywą dla pływalni miejskich są prywatne baseny ogrodowe lub kryte, zbudowane np. w piwnicy domu.

Kąpiel w basenie to nie tylko aktywny relaks, wypoczynek, zabawa, ale również poprawa ogólnej kondycji naszego organizmu. Pływanie to jedyny sport równomiernie rozwijający wszystkie grupy mięśni. Nie obciąża stawów, jest całkowicie bezpieczny. Polecany dla każdego, niezależnie od wieku.

Basen ogrodowy z drewnianym obrzeżem
Rys 1 - Basen ogrodowy z drewnianym obrzeżem, pełniącym funkcję podestu do opalania (fot. Folkpool)

Gdzie można umieścić basen?

Do wyboru mamy dwa warianty: ogrodowy basen na zewnątrz budynku (Rys. 1) lub kryty basen pod dachem. Basen kryty buduje się najczęściej w piwnicy. Decyzję o jego budowie należy podjąć na etapie projektowania domu, by uniknąć konieczności późniejszego dostosowywania pomieszczenia i instalacji.

 

W basenie krytym trzeba zapewnić skuteczne odprowadzenie wilgoci, powstającej na skutek parowania wody. W pomieszczeniu, w którym się on znajduje, należy kontrolować właściwą temperaturę i wilgotność powietrza. By ograniczyć parowanie wody, powinno się utrzymywać temperaturę powietrza o ok. 2°C wyższą od temperatury wody w basenie.

Należy również stosować przykrycia basenowe, ograniczające parowanie. Najlepiej jest w pomieszczeniu zainstalować klimatyzację lub zamontować osuszacz powietrza, wyposażony w higrostat sterujący jego pracą. Niestety, osuszacz działa tylko miejscowo i nie zawsze skutecznie.

 

O właściwym umiejscowieniu basenu w ogrodzie decydują m.in. nośność gruntu, poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby. Ze względu na konieczność podłączenia instalacji wodnej i elektrycznej najlepiej zbudować basen jak najbliżej domu. Miejsce to powinno być zaciszne, nas łonecznione, położone z dala od drzew i wysokich krzewów, których liście lub igły mogłyby zanieczyszczać wodę, oraz osłonięte przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Basen nie powinien też graniczyć z trawnikiem, a jego otoczenie powinno być utwardzone i wykończone.

 

Kształt basenu jest sprawą indywidualną. W zależności od wyobraźni architekta lub inwestora może mieć kształt prosty geometryczny lub bardziej skomplikowany. Należy jednak pamiętać, że wszelkie udziwnienia zwiększają koszty wykonania i utrudniają pływanie.

 

Planując budowę basenu należy sprawdzić, czy w miejscu, gdzie on powstanie, nie ma instalacji podziemnych. Głębokość zbiornika powinna bowiem wynosić przynajmniej 1,5 m, a więc dużo więcej niż ta, na której prowadzi się instalację wodną, kable energetyczne itp. Przeszkodę mogą również stanowić korzenie dużych drzew rosnących w pobliżu.


Pobierz wersję pdf: Prywatna pływalnia
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".