Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody w ogrodzie - pokonywanie wysokości

Schody, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest pokonywanie różnicy poziomów, stanowią często jedną z największych ozdób ogrodu. Odpowiednie wkomponowanie ich w otoczenie spowoduje, że staną się niezwykle interesującym elementem kompozycji.

Schody, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest pokonywanie różnicy poziomów, stanowią często jedną z największych ozdób ogrodu. Odpowiednie wkomponowanie ich w otoczenie spowoduje, że staną się niezwykle interesującym elementem kompozycji.

Schody lub stopnie można znaleźć w większości istniejących ogródków przydomowych. Głównym ich przeznaczeniem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy różnymi poziomami, ale coraz częściej przyczyniają się też do znacznego poprawienia estetyki lub stanowią główny element kompozycji ogrodu.

Dobrze zaprojektowane i wybudowane schody są dekoracyjnym elementem plastycznym, dopełniającym właściwie skomponowaną przestrzeń. Współgrające z całością ogrodu mogą stać się jego centralnym punktem, a odpowiednio i atrakcyjnie wkomponowane w pochyłość terenu będą stanowić wspaniały akcent architektoniczny. Nieprawidłowe ich wykonanie może doprowadzić do zburzenia istniejącej harmonii i zepsucia estetyki ogrodu.

Podstopnice wykonano z kamieni, pomiędzy którymi ułożono darń.
Podstopnice wykonano z kamieni, pomiędzy którymi ułożono darń. Takie rozwiązanie będzie pracochłonne w utrzymaniu ze względu na utrudnione koszenie trawy, jednak niewątpliwy urok takich schodów wart jest poświęcenia (fot. Ogrody Dankiewicz)

O formie schodów decydują przede wszystkim materiały zastosowane do ich budowy. Przy wyborze należy kierować się kilkoma zasadami. W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę miejsce, gdzie schody zostaną zlokalizowane. Jeśli znajdują się w pobliżu domu, muszą pasować do elewacji budynku, barwy podmurówki, posadzki tarasu. Natomiast zupełnie inny charakter powinny mieć, gdy prowadzą nad wodę lub do zacisznego zakątka w głębi ogrodu.

 

Ważny jest również wybór rodzaju materiału, który w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie użytkowania. Powinien on być przeciwpoślizgowy i odporny na destrukcyjne działanie mrozu. Kamienne ciosy oraz bryły zastosowane do budowy stopni muszą mieć powierzchnię szorstką, niewypolerowaną, zaś drewniane belki powinny być żłobione i zaimpregnowane.

Do budowy schodów można wykorzystać kilka rodzajów materiałów. Bardzo efektownie prezentują się połączenia drewna z kamieniem łamanym, cegłą, żwirem lub grysem. Należy dobierać surowce kontrastowe, różniące się fakturą, formą, a przede wszystkim kolorystyką.

W miejscach mało uczęszczanych można zdecydować się jedynie na wzmocnienie krawędzi stopni drewnianymi belkami, kamieniem, cegłami, zaś na ich powierzchni pozostawić ubite podłoże i uzupełnić do krawędzi darnią lub żwirem.

Malowniczo wyglądają schody wykonane z nieregularnych kamiennych bloków lub krążków z pni drzew stabilnie umocowanych w gruncie. Takie rozwiązanie można zastosować w miejscu ustronnym, mało uczęszczanym. Natomiast ze względu na trudności w utrzymaniu i użytkowaniu, należy unikać go w reprezentacyjnym otoczeniu, na przykład przed domem.

 

Typowym, funkcjonalnym schodom można nadać niepowtarzalny wygląd poprzez wprowadzenie roślinności w szczeliny połączeń materiałów. Należy jednak dobrać takie gatunki, które odporne są na częste deptanie i nie są przy tym ekspansywne. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie bujnej szaty roślinnej wzdłuż biegu schodów. Takie działanie spowoduje, że na prostych schodach zaczną tworzyć się plastyczne zakola.

 

Dobrze zaprojektowane schody powinny być łagodnie nachylone i dostatecznie szerokie, by użytkownik mógł wygodnie się po nich poruszać. Najczęściej buduje się schody proste, biegnące po linii, jeśli jednak ukształtowanie terenu na to pozwala można zmienić kierunek biegu nawet o 180° przez wprowadzenie podestów.


Pobierz wersję pdf: Pokonywanie wysokości
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".