Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sztuka składania

Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa). Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi...
Okna z aluminiową ramą są uważane za nie- zwykle eleganckie (fot. Stolbud Włoszczowa).
Szybę antywłamaniową nie tak łatwo rozbić nawet łomem (fot. Warsfoll).

Do wytworzenia poszczególnych elementów okna potrzeba dzisiaj nowoczesnych maszyn i technologii. Niewiele firm specjalizuje się w takiej produkcji, jednak jest mnóstwo wytwórców okien, którzy posługują się tymi elementami. A cała tajemnica jakości okna tkwi w umiejętnym dobraniu poszczególnych części.

 

Składowe elementy okien to ramy (nazywane też profilami), szyby, uszczelki, okucia oraz akcesoria dodatkowe. Rozważmy na jakie właściwości poszczególnych części tej układanki należy zwrócić uwagę.

 

Profile okienne

 

Gdy wiele lat temu na rynku pojawiły się ramy z PVC, okna z takimi profilami lawinowo zastąpiły stare okna drewniane. Lawinowo, bo nie tylko montowano je w nowo budowanych domach, ale przede wszystkim wymieniano je w już istniejących. Użytkownicy plastikowych okien byli dumni z ich parametrów, bo właśnie wraz z pojawieniem się okien z PVC w powszechnym użyciu znalazły się takie pojęcia, jak izolacyjność cieplna, współczynnik U (wtedy jeszcze k), izolacyjność akustyczna, rozszczelnianie itp. Dosyć szybko producenci tradycyjnych profili drewnianych dostosowali swoje wyroby do wymaganych parametrów i zaoferowali nowoczesne okna z naturalnego materiału. A potem pojawiły się jeszcze profile z włókna szklanego oraz aluminium. Wybór najodpowiedniejszego materiału zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są z pewnością możliwości finansowe oraz wymagania użytkowników wobec okien. Dopiero wówczas jest sens porównywania parametrów technicznych, a także wad i zalet każdego z dostępnych profili.

 

Ramy z PVC.

 

Nadal są najbardziej popularne, co wynika z ich niskiej ceny i z faktu, iż poza myciem nie wymagają innej konserwacji.
Ramy okien plastikowych wykonuje się z wielokomorowych profili, wzmacnianych kształtownikami stalowymi (ocynkowanymi), a czasem aluminiowymi

 

Kiedyś w profilu były trzy komory, dzisiaj ich liczba dochodzi do ośmiu. Ramy z profili trzykomorowych są najtańsze, gdyż mają najniższą izolacyjność akustyczną i cieplną. Dzisiaj produkuje się więcej profili pięciokomorowych, które parametrami dorównują ramom drewnianym, a są od nich nieco tańsze. Profile siedmio- lub ośmiokomorowe, profile wzmocnione kształtownikiem z włókna szklanego, wypełnione pianką poliuretanową mają lepsze parametry termoizolacyjne (U = 0,95-1,21 W/(m2K)), ale nie są już konkurencyjne pod względem cenowym. I co ciekawe, pogarszają się wówczas inne cechy profilu – duża liczba komór oznacza brak miejsca na kształtowniki wzmacniające, mniejsza jest sztywność oraz wytrzymałość ramy okiennej.

 

W zasadzie profil okienny można nazwać systemem, w którego skład wchodzą nie tylko elementy skrzydła i ościeżnicy, ale też profile słupków, ślemion, szprosów, ław podokiennych, listew maskujących itp. Wykonywane są z wysokoudarowego PVC z dodatkiem stabilizatorów, których zadaniem jest zabezpieczanie ram przed starzeniem i utratą koloru.

Tadeusz Lipski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Sztuka składania
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".