Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dwa w jednym

Niezbyt urodziwe „tyły kominka” można zupełnie ukryć i zamaskować płaską ścianą (fot. Austroflamm). Kominek w prawie tradycyjnym klimacie (fot. Jotul).W kominku możemy rozpalić dla przyjemności i delektować się ciepłem bijącym bezpośrednio od płomienia. Niestety, większość ciepła, bo aż 80-90% ucieka przez komin! To podstawowa wada kominków tradycyjnych, czyli z otwartą komorą spalania. Kominek jest tanim źródłem ciepła, ponieważ można palić...
Niezbyt urodziwe „tyły kominka” można zupełnie ukryć i zamaskować płaską ścianą (fot. Austroflamm).
Kominek w prawie tradycyjnym klimacie (fot. Jotul).

W kominku możemy rozpalić dla przyjemności i delektować się ciepłem bijącym bezpośrednio od płomienia. Niestety, większość ciepła, bo aż 80-90% ucieka przez komin! To podstawowa wada kominków tradycyjnych, czyli z otwartą komorą spalania.

Kominek jest tanim źródłem ciepła, ponieważ można palić w nim – wciąż najtańszym – drewnem. Jednak tradycyjny kominek, za który uważa się kominek z otwartym paleniskiem, nie ogrzeje całego domu i nie przyczyni się do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie. Taki kominek stwarza, istotnie, niepowtarzalną atmosferę i możliwość patrzenia w „żywy” ogień, jednak procesowi spalania towarzyszą ogromne straty ciepła.

 

Natomiast wybudowanie kominka z zamkniętą komorą spalania pozwoli na „wyłapanie” ciepła i skierowanie go odpowiednimi kanałami do ogrzania domu. Mediami grzewczymi mogą być w tym przypadku powietrze lub woda.

 

Kominek z powietrzem

 

System, który pozwala na ogrzanie domu powietrzem nazywany jest DGP – Dystrybucja Gorącego Powietrza. Między korpusem wkładu kominkowego a jego obudową jest przestrzeń, przez którą przepływa powietrze. Jeżeli kominek „pracuje”, to zimne powietrze nagrzewa się, unosi ku górze i wpada do kanałów grzewczych. Kanały znajdują się w ścianach lub w stropie. Mogą być nimi np. rury z aluminium lub zaizolowane termicznie wełną mineralną rury z ocynkowanej blachy stalowej. Trzeba pamiętać, że kanały DGP muszą być odporne na wysoką temperaturę. W blaszanych przewodach łatwo przenoszą się dźwięki (te, które powstały w instalacji, jak i te przedostające się z innych pomieszczeń).

 

W prostych systemach DGP powietrze może być rozprowadzane w sposób grawitacyjny przez konwekcję, ale na odległość – w poziomie – nie większą niż 3 m od osi kominka i najwyżej do 2-3 pomieszczeń. Systemy ze swobodnym (grawitacyjnym) obiegiem powietrza są bezawaryjne, aczkolwiek mało wydajne. Sprawdzają się w domach wąskich i wysokich – w parterowych konieczne jest zastosowanie turbiny.

 

W rozbudowanym systemie DGP ciepłe powietrze nie będzie w stanie samoczynnie dotrzeć do wszystkich pomieszczeń, dlatego potrzebne są do tego elektryczne turbiny. W układach DGP stosuje się specjalne wygłuszone turbiny o niskim poziomie hałasu. Zależnie od rodzaju turbiny systemy DGP są podciśnieniowe lub ciśnieniowe.

 

Przepływ ciepłego powietrza może być regulowany. Służą do tego specjalne czujniki, które zamykają lub otwierają wloty powietrza w poszczególnych pomieszczeniach – w zależności od temperatury.i Zawsze też można wyregulować – otwierając szerzej lub przymykając szyber – intensywność procesu spalania w kominku.

 

Obieg powietrza w DGP jest „zamknięty”. Powietrze ogrzewa się w kominku, przepływa potem do pomieszczeń i po oddaniu ciepła powraca do kominka. Oznacza to również „wyciąganie” zapachów z pomieszczeń i przekazywanie ich dalej. Zatem nie powinno się doprowadzać przewodów grzewczych do kuchni czy toalet.

 

Kominek z wodą

 

Na kominek wprzęgnięty w system DGP trzeba zdecydować się już na etapie projektowania domu, gdyż naprawdę trudno będzie w budynku już zamieszkałym kuć ściany i formować kanały grzewcze. Natomiast łatwiej można przestawić się na ogrzewanie domu kominkiem, o ile wybierzemy wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Wówczas nośnikiem ciepła będzie woda, którą można wpuścić do istniejącej instalacji c.o.

 

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym zewnętrznie nie różni się od innych modeli. Cała tajemnica jego działania tkwi w budowie korpusu – ma on dwie ścianki, a w przestrzeni pomiędzy nimi przepływa woda. Taki płaszcz wodny otula cały korpus i odbiera dużo ciepła. Ogrzana woda kierowana jest do instalacji, a potem do grzejników. A jeżeli w górnej części korpusu zostanie dodatkowo zamontowana specjalna wężownica (lub jakieś inne elementy, którymi będzie przepływać woda), kominek ogrzeje jeszcze wodę do mycia, czyli uzyskamy ciepłą wodę użytkową. Krążenie wody w instalacji wspomagają, czy może raczej wymuszają, pompy obiegowe.

Monika Czechowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dwa w jednym
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".