Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Świeży oddech w domu

Nawiewnik (na górze) i kratka wentylacyjna z wentylatorem wyciągającym (na dole) (fot. Hardi) Tak wygląda przepływ powietrza wentylacyjnego w domuJakie domy teraz budujemy? Szczelne i dobrze ocieplone. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Ale dom to nie hermetyczna puszka – musi do niego wpływać świeże powietrze. Jak o to nie zadbamy, samopoczucie mieszkańców będzie złe, na...
Nawiewnik (na górze) i kratka wentylacyjna z wentylatorem wyciągającym (na dole) (fot. Hardi)
Tak wygląda przepływ powietrza wentylacyjnego w domu

Jakie domy teraz budujemy? Szczelne i dobrze ocieplone. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Ale dom to nie hermetyczna puszka – musi do niego wpływać świeże powietrze. Jak o to nie zadbamy, samopoczucie mieszkańców będzie złe, na ścianach pojawi się grzyb... Żeby temu zapobiec należy zapewnić sprawnie działającą wentylację. Jakie mamy możliwości wyboru i co zrobić, żeby nie płacić za nią zbyt dużo?

 

Na problem prawidłowej wentylacji w domu zwrócono uwagę niedawno. Kiedyś nikt się nad tym nie zastanawiał – okna były nieszczelne, zimą powietrze wpływało do środka w ilościach niekontrolowanych. Teraz budujemy domy energooszczędne, coraz więcej styropianu wkładamy w ściany, a wełny na dach, montujemy szczelne okna, które nie wpuszczają do środka zimnego powietrza. A my przecież oddychamy, gotujemy, prasujemy... Wytwarzamy dwutlenek węgla, wilgoć, zanieczyszczenia. To wszystko trzeba z domu usunąć.

Po co komu wentylacja?

Wentylacja to wymiana powietrza w domu – zanieczyszczonego i zużytego na świeże powietrze zewnętrzne. Dzięki temu do pomieszczeń dopływa powietrze czyste, niezbędne do oddychania, potrzebne do procesów spalania, jakie zachodzą np. w kotłach grzewczych. Dzięki wentylacji usuwamy nadmiar wilgoci, mikroorganizmy, związki chemiczne i dym papierosowy. Przy źle działającej wentylacji proces spalania w kotle nie zachodzi prawidłowo i powstaje zabójczy tlenek węgla. On zresztą znajduje się także w dymie papierosowym, a oprócz niego wiele innych, szkodliwych związków. Również meble i wykładziny z tworzyw sztucznych wydzielają trujące aldehydy i formaldehyd, w powietrzu unosi się kurz, roztocza, pyły, zarodniki rakotwórczej pleśni, bakterie i wirusy. Rozwojowi pleśni, grzybów i bakterii sprzyja duża wilgotność, a ona jest także skutkiem niewłaściwej wentylacji.

 

Jakie są efekty niesprawnej wentylacji? W powietrzu wyczuwa się wilgoć – szczególnie w spiżarni lub łazience pranie schnie bardzo powoli i często „łapie” nieprzyjemny zapach. Zimą okna są ciągle zaparowane. Następuje odwrócenie ciągu – powietrze z kanałów wentylacyjnych cofa się do pomieszczeń, zamiast z nich wylatywać na zewnątrz. Ale najgorszym chyba skutkiem jest wyhodowany na ścianach grzyb.

Ile powietrza świeżego

Najważniejsze jest doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczenia, w którym zamontowany jest kocioł lub podgrzewacz z otwartą komorą spalania. Oprócz tego trzeba dostarczyć tyle świeżego powietrza, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Należy przyjąć albo 30 m3/h na każdą osobę mieszkającą w pokoju albo jedną wymianę powietrza na godzinę. Z tych dwóch wartości trzeba po prostu wybrać większą. I tak np. do 2-osobowej sypialni o powierzchni 20 m2 i wys. 2,5 m należy dostarczyć nie 50 m3/h powietrza, jak wynikałoby z obliczenia kubatury tego pomieszczenia, ale 60 m3/h, gdyż tyle potrzebują dwie śpiące w nim osoby.

 

Dodatkowo uwzględniamy wymagane ilości powietrza usuwanego z łazienki, toalety, kuchni itp. Pomieszczenia te (w czasie użytkowania) wymagają bardzo intensynwj wentylacji, i tak z łazienki należy odprowadzić min. 50 m3/h, z toalety 30 m3/h, garderoby lub spiżarni 15 m3/h. Z pokoju mieszkalnego, który jest oddzielony od kuchni, łazienki lub wc więcej niż dwojgiem drzwi odprowadzamy min. 30 m3/h. Także kuchnia ma swoje wymagania w zależności od rodzaju zamontowanej w niej kuchenki.

 

Dom parterowy o powierzchni 120 m2, w którym mieszkają 3 osoby, z łazienką, toaletą, garderobą, spiżarnią i kuchnią z oknem wyposażoną w kuchenkę gazową, wymaga dostarczenia min. 300 m3/h. Jak widać, są to ilości ogromne. I wcale nie jest prosto (i tanio!) doprowadzić tyle powietrza.

Skąd świeże powietrze

Im bardziej szczelny dom, tym większe są wydatki, które trzeba ponieść, żeby wentylacja działała prawidłowo. Mamy do wyboru dwa warianty: tanią wentylację grawitacyjną i wysokie koszty ogrzewania albo wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, dużo droższą w montażu, ale tańszą w eksploatacji. Tańszą i – przede wszystkim – bardziej komfortową.

Iwona Małkowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Świeży oddech w domu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".