Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 04/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny metalowe czy plastikowe?

Czy to prawda, że rynny plastikowe nie są trwałe – pękają i rozchodzą się w miejscach łączenia? Jakie orynnowanie jest najlepsze w domu jednorodzinnym? Redakcja: W większości domów jednorodzinnych montuje się rynny i to nie tylko na dachach stromych, ale również na krawędziach balkonów i tarasów. Nie ma większego znaczenia z...

Czy to prawda, że rynny plastikowe nie są trwałe – pękają i rozchodzą się w miejscach łączenia? Jakie orynnowanie jest najlepsze w domu jednorodzinnym?

 

Redakcja: W większości domów jednorodzinnych montuje się rynny i to nie tylko na dachach stromych, ale również na krawędziach balkonów i tarasów. Nie ma większego znaczenia z jakiego materiału będą elementy orynnowania. Stosowana obecnie technologia produkcji rynien plastikowych zapewnia im trwałość porównywalną z metalowymi, o wyborze więc przesądzać będzie raczej zasobność inwestorskiego portfela. Trwałość systemu odprowadzającego wodę z dachu zależy ostatecznie od jakości użytych materiałów oraz od tego czy zostaną poprawnie zamontowane.

 

Producenci oferują zazwyczaj wiele elementów do odprowadzania wody z dachu i nazywa się je wówczas systemem rynnowym. W skład każdego takiego systemu wchodzi pełen zestaw materiałów do zmontowania kompletnego orynnowania na dachach o różnym kształcie. Podstawowe elementy to m.in. odcinki rynien, narożniki wewnętrzne i zewnętrzne, rury spustowe i uchwyty do ich mocowania. Asortyment ten uzupełniają siatki ochronne zapobiegające gromadzeniu się w rynnach liści oraz tzw. rewizje i wyloty rur spustowych, montowane zależnie od sposobu odprowadzenia wody deszczowej.

Z dobrego materiału

Materiał z jakiego produkuje się poszczególne części systemów orynnowania musi być wysokiej jakości. Od tego bowiem zależy trwałość i niezawodność rynien, rur spustowych i innych niezbędnych elementów odprowadzających wodę z dachu. Od lat produkowane są rynny metalowe. Wciąż udoskonalana jest technika ich wykańczania, barwienia i zabezpieczania przed korozją. Dużą popularnością od kilkunastu lat cieszą się też rynny plastikowe.

 

Do produkcji rynien z tworzywa wykorzystywany jest polichlorek winylu barwiony w masie na różne kolory. Niestety, PVC jest dość wrażliwe na zmiany temperatury – w wysokiej temperaturze mięknie, a w mroźne dni staje się kruche i podatne na uszkodzenia. Dlatego rynny plastikowe będą bardziej podatne na uszkodzenia i odkształcenia na dachach mocno nasłonecznionych, zwłaszcza gdy są w ciemnych kolorach (takie szybciej się nagrzewają) oraz tam, gdzie duże opady śniegu sprzyjają ich nadmiernemu obciążeniu. Są za to odporne na uszkodzenia powierzchniowe, gdyż wszelkie zarysowania nie wpływają na ich trwałość i estetykę – na materiale barwionym w masie trudno zauważyć ślady uszkodzeń.

 

Rynny metalowe powlekane produkowane są z blach stalowych ocynkowanych lub aluminiowych, które pokrywa się powłoką dekoracyjno-ochronną. Rynny metalowe wykazują w zmiennych warunkach atmosferycznych wysoką stabilność wymiarową (nie wydłużają się zbytnio), ale powłoki, którymi się je zabezpiecza łatwo mogą ulec uszkodzeniu przy nieostrożnym montażu lub np. podczas ocierania się o nie gałęzi. Dlatego takie orynnowanie może okazać się mniej trwałe na dachach domów usytuowanych w terenie zalesionym, gdyż często trzeba usuwać z jego wnętrza liście, gałązki, szyszki czy igliwie.

 

Rynny miedziane i tytanowo-cynkowe zwykle wybierane są do domów wykańczanych znacznie powyżej standardu; ich powierzchnia może być fabrycznie patynowana. Najczęściej jednak montuje się je w obiektach zabytkowych poddawanych renowacji. Takie rynny – choć dość drogie – są bardzo trwałe.

O ładnym kształcie

Rynny mogą mieć różne przekroje, które decydują nie tylko o ich wyglądzie, ale i o wytrzymałości oraz przepustowości wody. Najpopularniejsze są rynny półokrągłe i półeliptyczne, bo mają dużą przepustowość, dzięki czemu sprawdzają się na dużych dachach. Ich zaletą jest również to, że są bardzo wytrzymałe na obciążenia mechaniczne. Ponadto są łatwe w utrzymaniu w czystości, bo brud jest sukcesywnie wymywany przez wodę i nie osadza się w żadnych narożnikach.

 

Z kolei rynny trapezowe, prostokątne lub w kształcie gzymsu mają zazwyczaj niewielką wysokość, nadają się więc raczej na małe dachy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są przystosowane do montowania na hakach wewnętrznych, niewidocznych od zewnątrz.

 

Rury spustowe mają najczęściej przekrój okrągły lub kwadratowy, rzadziej oferowane są rury prostokątne. Rury o przekroju okrągłym pasują do rynien o przekroju półokrągłym i półeliptycznym. Te, o przekroju prostokątnym lub kwadratowym, przeznaczone są do pozostałych typów rynien.

Monika Karda

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rynny metalowe czy plastikowe?
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 04/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 04/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".