Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogówka z pompą ciepła

Pompy ciepła nie są już w naszym kraju egzotyczną ciekawostką. Jest to rozwiązanie znane i doceniane. Kilkanaście procent naszych Czytelników zamierza je zastosować w swoim domu. Zachęca przykład innych. Znamy wiele domów o powierzchni 200-300 m2, w których roczny koszt ogrzewania z pompą ciepła wynosi ok. 1 000 zł. Jest...

Pompy ciepła nie są już w naszym kraju egzotyczną ciekawostką. Jest to rozwiązanie znane i doceniane. Kilkanaście procent naszych Czytelników zamierza je zastosować w swoim domu. Zachęca przykład innych. Znamy wiele domów o powierzchni 200-300 m2, w których roczny koszt ogrzewania z pompą ciepła wynosi ok. 1 000 zł. Jest to ogrzewanie najtańsze w eksploatacji i wcale nie tak drogie inwestycyjnie, jak się uważa, jeśli optymalnie połączy się właściwe rozwiązania instalacji grzewczej i konstrukcji całego domu.

Wybieramy rozwiązanie optymalne

 

Aż trudno uwierzyć. Wyniki naszej ostatniej ankiety wskazują, że kilkanaście procent naszych Czytelników zamierza ogrzewać swój dom energią z pompy ciepła. To nadal znacznie mniej niż w Austrii czy Szwecji, ale i tak byłby to imponujący sukces tej nowej w Polsce technologii. Obawiam się jednak, że ten wynik ankietowy odzwierciedla bardziej dobre chęci nacechowane pewną „poprawnością ekologiczną”, niż ostateczne decyzje inwestorów.

 

Bo przecież o pompach ciepła pisze się różnie. Że ekologiczne. Że dom nie ma komina (ale pomyślisz sobie, co to za dom bez komina). Że popularne na Zachodzie. Wszystkie te pozytywne argumenty niweluje jednak stereotypowy pogląd, że wprawdzie samo ogrzewanie jest dość tanie, ale inwestycja bardzo droga. Prawda jest taka, że inwestycja nie musi być droga, a ogrzewanie uzyskuje się nie tylko dość tanie, ale rewelacyjnie tanie. Pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym systemem ogrzewania domu jednorodzinnego, jeśli wybierzemy rozwiązania optymalne.

 

Najważniejsze są następujące trzy sprawy.
  • Jeśli tylko warunki na to pozwalają wybierzmy ogrzewanie wodą gruntową. Jest to tzw. system „woda-woda”, najłatwiejszy oraz najtańszy inwestycyjnie i zapewniający uzyskanie wysokiej sprawności ze względu na względnie wysoką temperaturę źródła ciepła, czyli wody gruntowej (ok. 10°C).
  • Wybierzmy niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe (28-30°C), gdyż jest to system o największej sprawności, czyli najniższych kosztach eksploatacyjnych. Żadnych kaloryferów w domu, bo przestanie się to opłacać.
  • Konstrukcja budynku, a w szczególności podłogi, powinna się charakteryzować dużą bezwładnością (pojemnością) cieplną, co pozwala korzystać z poboru energii elektrycznej głównie w tańszej taryfie nocnej. Duża bezwładność cieplna jest też potrzebna, żeby przy niskiej temperaturze grzania zapewnić stały (bez wahań) komfort cieplny. Oczywiście, trzeba też zadbać o dobrą izolacyjność cieplną ścian, dachu i podłogi na gruncie.


Pobierz wersję pdf: Podłogówka z pompą ciepła
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".