Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Metoda lekka sucha

Metoda lekka suchakrok po krokuW dobie rosnących cen nośników energii wielu inwestorów zastanawia się, jak ocieplić dom. Może to być trudne. Jednak zastosowanie metody lekkiej suchej zamiast lekkiej mokrej dla wielu inwestorów może okazać się bardzo korzystne. Tym bardziej, że nie wiąże się to z żadnymi zmianami w projekcie.Metoda lekka...

Metoda lekka sucha

krok po kroku

{image-width-popup 4479}

W dobie rosnących cen nośników energii wielu inwestorów zastanawia się, jak ocieplić dom. Może to być trudne. Jednak zastosowanie metody lekkiej suchej zamiast lekkiej mokrej dla wielu inwestorów może okazać się bardzo korzystne. Tym bardziej, że nie wiąże się to z żadnymi zmianami w projekcie.

Metoda lekka sucha jest właściwie dla wszystkich, ale w szczególności warto ją stosować, gdy ocieplenie i elewację chce się wykonać własnymi siłami. Nie chodzi tu nawet o zaoszczędzenie pieniędzy (własnej pracy nikt zwykle nie liczy), ale o staranność i dokładność wykonania prac, które tak trudno wyegzekwować na małych budowach. Od nich zależy przecież nie tylko atrakcyjny wygląd budynku, ale także izolacyjność termiczna oraz akustyczna ścian. Pozostawienie jakiegokolwiek mostka cieplnego może wpłynąć na obniżenie komfortu użytkowania domu. Metoda ta może być także deską ratunku dla wszystkich wykonawców i inwestorów, którzy nie zdążyli ocieplić budynku przed nadejściem zimy, a nie chcą wstrzymywać prac budowlanych. W metodzie tej warunki atmosferyczne nie są właściwie istotne. Roboty można bowiem prowadzić zarówno w lecie, jak i w zimie, a nawet etapami w dowolnie wybranym czasie (np. tylko w weekendy lub w czasie tzw. przerw technologicznych).

 

Ponieważ, jak powiedzieliśmy, ocieplenie metodą lekką suchą można wykonać samodzielnie, opisujemy je „krok po kroku”.

 

Co to jest metoda lekka sucha?

 

Metoda lekka sucha to sposób ocieplenia i wykończenia ścian budynku bez stosowania klejów, zapraw, czy innych materiałów zawierających wodę. Tu wszystkie warstwy mocowane są mechanicznie przy użyciu gwoździ, śrub, plastikowych kołków lub zszywek. Metoda ta bowiem polega na ułożeniu izolacji termicznej na ścianach domu, pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego następnie mocowana jest prawie dowolna warstwa elewacyjna – zwykle siding winylowy lub deski.


Pobierz wersję pdf: Metoda lekka sucha
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".