Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Granica

Jest oczywiste, że gdy wybudujemy dom, chcemy aby nikt nie naruszał naszej prywatności. Dlatego stawiamy ogrodzenie. Marzeniem wielu właścicieli jest, aby było jak najbardziej reprezentacyjne i szczelnie zakrywało posesję przed wzrokiem innych. Tymczasem pierwszy postulat nie zawsze ma sens, a drugi nie jest zgodny z przepisami.Ogrodzenie posesji to nie tylko...

Jest oczywiste, że gdy wybudujemy dom, chcemy aby nikt nie naruszał naszej prywatności. Dlatego stawiamy ogrodzenie. Marzeniem wielu właścicieli jest, aby było jak najbardziej reprezentacyjne i szczelnie zakrywało posesję przed wzrokiem innych. Tymczasem pierwszy postulat nie zawsze ma sens, a drugi nie jest zgodny z przepisami.

Ogrodzenie posesji to nie tylko płot, ale także furtka i brama. Wszystkie elementy powinny być jednolite stylistycznie. Powinny też mieć określone wymiary, aby były zgodne z przepisami, a furtka i brama nie utrudniały komunikacji.

 

Ogrodzenia

 

Wygląd, kolorystyka i użyte do budowy ogrodzenia materiały muszą współgrać z elewacją domu. Muszą być też trwałe. Nikomu bowiem nie chce się w niedługim czasie remontować ogrodzenia – to zbędny wydatek i strata czasu.

 

Niektóre ogrodzenia, np. z siatki, ale też z murowanymi słupkami i podmurówką oraz przęsłami z drewna możemy wykonać samodzielnie.

 

Jednak oferta producentów jest tak bogata, że warto się z nią zapoznać. Kupując bowiem gotowe elementy zaoszczędzimy sporo czasu.

 

Od siatki do paneli

 

Ogrodzenia metalowe to przede wszystkim siatka oraz różnego rodzaju gotowe panele z prętów lub płaskowników.

 

Siatka

 

Od lat najpopularniejsza, głównie z powodu niskiej ceny, jednak mało efektowna. Kompromisem między kosztami a estetyką może być wykonanie frontowej części ogrodzenia w inny sposób, np. z estetycznych paneli lub połączenia murowanych słupków z drewnianymi bądź metalowymi przęsłami. Pozostałe boki działki możemy ogrodzić siatką.

 

Siatka produkowana jest ze stalowego drutu; może on być splatany lub zgrzewany (oczka mają zazwyczaj wymiary 5x5 lub 6x6 cm). Drugi rodzaj siatki jest bardziej trwały, a wykonane ogrodzenie sztywniejsze. Oczka mogą mieć układ diagonalny lub prosty. Drut jest chroniony ocynkiem albo warstwą tworzywa najczęściej w kolorze zielonym. Siatka powlekana tworzywem nie wymaga konserwacji, ocynkowaną powinno się malować.

 

Siatka jest sprzedawana w odcinkach 15-25-metrowych o wysokości od 1 do 2 m, w postaci rulonów. Nietypowa, choć również dostępna w handlu jest siatka 3-4-metrowa.

 

Panele

 

Są produkowane ze stali lub aluminium jako gotowe elementy przeznaczone do umieszczenia między słupkami. Panele mogą mieć budowę tradycyjnego płotu sztachetowego. Wtedy pionowe płaskowniki lub pręty są połączone umieszczonymi poziomo wzmocnieniami. Skierowane do góry końcówki sztachet mogą być zwieńczone elementami dekoracyjnymi. Inny wariant to płaskowniki lub druty ujęte w ramę z kątownika. Metalowe panele są sprzedawane w komplecie ze słupkami z tego samego materiału. Coraz bardziej powszechne jest łączenie paneli i słupków bez spawania.


Pobierz wersję pdf: Granica
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".