Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zanim wejdziesz do środka

Budujący domy w poszukiwaniu wybranych artykułów spędzają długie godziny w sklepach. Wybór produktów, w tym oczywiście drzwi, jest ogromny, a tylko na pozór wszystkie drzwi są podobne.Drzwi do domu czy mieszkania muszą zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie mniej ważna jest jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, deszczem, hałasem. Około...

Budujący domy w poszukiwaniu wybranych artykułów spędzają długie godziny w sklepach. Wybór produktów, w tym oczywiście drzwi, jest ogromny, a tylko na pozór wszystkie drzwi są podobne.

Drzwi do domu czy mieszkania muszą zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie mniej ważna jest jednak ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – wiatrem, deszczem, hałasem.

 

Około połowy włamań do domów dokonywanych jest przez drzwi. Decyzja o wyborze rodzaju drzwi zależy zarówno od oceny stopnia zagrożenia domu, jak i właściwej koncepcji ochrony domu. Jeśli założymy, że powstrzymanie złodzieja nastąpi na zewnątrz domu (brama, monitoring zewnętrzny, alarm, pies itd.) to wystarczy zamontować dobre drzwi zewnętrzne, najlepiej z autoryzowanym zamkiem. Jeśli nie posiadamy takich zabezpieczeń lub po prostu chcemy być spokojniejsi warto wybrać drzwi antywłamaniowe.

 

Przy wyborze drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę na ich solidne wykonanie i trwałość. Drzwi powinny być również dobrane stylistycznie oraz kolorystycznie do elewacji budynku (do stolarki okiennej i pokrycia dachowego) a jednocześnie do wystroju wnętrza. Dlatego ich obie strony mogą mieć różny kolor.

 

Jakość = trwałość

 

Niektóre elementy drzwi można ocenić na pierwszy rzut oka – jakość farby, wykończenie, fakturę. Są jednak szczegóły niewidoczne, a znacznie ważniejsze dla trwałości drzwi. Poznać je możemy sprawdzając certyfikaty i normy jakości, jakimi dysponuje producent. Najlepiej korzystać z oferty renomowanych firm – przy zakupie dowiedzieć się, czy wytwórca ma dokumenty gwarantujące wysoką jakość produktu.

 

Dwie najważniejsze instytucje zajmujące się oceną jakości drzwi to Instytut Techniki Budowlanej i Państwowy Zakład Higieny. Pierwszy z nich wy daje certyfikaty zgodności i aprobaty techniczne, drugi – atesty higieniczne. Drzwiom antywłamaniowym przypisany jest dodatkowo certyfikat potwierdzający odporność na włamanie, wydawany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej – pełna lista firm, które otrzymały taki certyfikat dostępna jest pod adresem

 

Kupując drzwi warto wybrać firmę, w której, oprócz wysokiej jakości, otrzymamy też fachową pomoc przy wyborze, transport oraz profesjonalny montaż.

 

Drzwi zewnętrzne

 

Nic tak nie zdobi budynku, jak z gustem zaprojektowane wejście. Stojąc przed drzwiami nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy, że jest to złożona konstrukcja, która oprócz funkcji zdobnej, ma również odgradzać domowników od czynników zewnętrznych i chronić przed intruzem. Drzwi zewnętrzne kojarzone są najczęściej z drzwiami wejściowymi do budynku. Podobną funkcję pełnią też drzwi prowadzące z klatki scho dowej do mieszkań. Nazywa się je drzwiami wejściowymi do mieszkań i nie muszą być tak odporne na czynniki zewnętrzne, jak drzwi wejściowe do budynku.


Pobierz wersję pdf: Zanim wejdziesz do środka
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".