Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Stosujemy metale

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym materiałem w domowych instalacjach wodnych była stal. Jedynie w systemach kanalizacyjnych królowało żeliwo. Teraz wszystko się zmieniło. Stal odchodzi w zapomnienie, a prym wiodą miedź i tworzywa sztuczne.Rury miedziane W Polsce dopiero od niedawna rośnie zainteresowanie miedzią jako materiałem instalacyjnym. Ale w Zachodniej Europie i...

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym materiałem w domowych instalacjach wodnych była stal. Jedynie w systemach kanalizacyjnych królowało żeliwo. Teraz wszystko się zmieniło. Stal odchodzi w zapomnienie, a prym wiodą miedź i tworzywa sztuczne.

Rury miedziane

 

W Polsce dopiero od niedawna rośnie zainteresowanie miedzią jako materiałem instalacyjnym. Ale w Zachodniej Europie i w Stanach Zjednoczonych stosuje się ją już od wielu lat – pierwsze instalacje z miedzi wykonane zostały ponad sto lat temu. W Anglii ponad 90% instalacji wykonuje się właśnie z miedzi.

 

Dlaczego jest tak popularna?

 

Przede wszystkim to materiał trwały i odporny na korozję. Jest odporna na działanie ciepłej i zimnej wody. Instalacja miedziana powinna pracować prawidłowo przez co najmniej 40–50 lat. Jednak także ona może ulec korozji z powodu źle zaprojektowanej instalacji lub nieodpowiedniej jakości wody albo złego wykonania spawów.

 

Miedź jest odporna na działanie wysokiej temperatury (do 250°C) i na działanie promieni UV.

 

Bardzo ważny jest aspekt zdrowotny. Miedź wykazuje działanie bakteriostatyczne w stosunku do wody pitnej.W instalacjach z miedzi nie nastąpi namnażanie się bakterii, w tym także tych niebezpiecznych dla zdrowia (np. E. Coli i Legionella pneumophila). Wręcz przeciwnie – część bakterii może zginąć, więc wypłynie ich tyle samo, co wpłynęło lub nawet mniej.

 

Miedź stosowana jest w instalacjach zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania. I – co jest bardzo ważne – we wszelkich instalacjach rozprowadzanych w podłodze, w tym w ogrzewaniu podłogowym. Z miedzi można także wykonać instalacje gazowe i olejowe, a to oznacza możliwość różnorodnego zastosowania tego samego materiału.

 

Miedź jest lekka i można ją łatwo wyginać. Wykonanie instalacji z rur miedzianych jest mniej pracochłonne niż wykonanie takiej samej instalacji z rur stalowych, ale rury z miedzi wymagają lepszego zamocowania niż stalowe.

 

Powierzchnia wewnętrzna rur jest bardzo gładka, dzięki czemu na powierzchniach wewnętrznych ewentualny osad nie osadza się zbyt szybko.

 

Kto dba o ekologię, wybierze miedź, gdyż, jak każdy metal, może być ona wykorzystana jako surowiec wtórny – zarówno stare rury miedziane, jak i odpady powstałe przy montażu instalacji.

Ogólne zasady wykonywania instalacji z miedzi

 

{single-image 18871} W instalacjach wodnych przewody miedziane mogą być prowadzone po wierzchu ścian, na stropach, pod tynkiem, w bruzdach i w szachtach instalacyjnych. Przewody układane w bruzdach i pod tynkiem powinny być zabezpieczone elastyczną otuliną (np. papierem falistym). Zapewnimy w ten sposób możliwość swobodnego przesuwania się przewodów w czasie ich pracy i zabezpieczymy przed ich zniszczeniem. Poszczególne elementy instalacji można łączyć na wiele sposobów. Mogą to być połączenia zarówno rozłączne, jak i nierozłączne. Połączenia nierozłączne to lutowane, spawane lub zaprasowywane; rozłączne – kołnierzowe i zaciskowe. Podstawowym sposobem łączenia rur miedzianych jest lutowanie miękkie.

Możemy kupić rury już fabrycznie zabezpieczone od wewnątrz tlenkami miedzi. Taka powłoka w naturalny sposób tworzy się w rurach, którymi płynie woda, ale proces ten trwa kilka tygodni od momentu uruchomienia instalacji. Kupując rury z gotową już powłoką unikamy ryzyka, że np. przez nieprawidłowy montaż rozpocznie się proces korozji wżerowej.


Pobierz wersję pdf: Stosujemy metale
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".