Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005

Co cieplejsze?

Przy budowie domu jednorodzinnego nie da się uniknąć zastosowania materiałów izolacyjnych. Nawet jeśli ściany będą jednowarstwowe, to i tak trzeba będzie ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, połać dachu, czy szczeliny wokół otworów okiennych i drzwiowych. Pomimo, że materiały te są wskazane w projektach, to wielu inwestorów szuka ich zamienników (np....

Przy budowie domu jednorodzinnego nie da się uniknąć zastosowania materiałów izolacyjnych. Nawet jeśli ściany będą jednowarstwowe, to i tak trzeba będzie ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, połać dachu, czy szczeliny wokół otworów okiennych i drzwiowych. Pomimo, że materiały te są wskazane w projektach, to wielu inwestorów szuka ich zamienników (np. tańszych, bardziej dostępnych). Z tego względu warto zapoznać się z właściwościami materiałów ociepleniowych oraz z możliwościami ich najlepszego wykorzystania.

Obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby przegrody zewnętrzne budynku mieszkalnego, czyli ściany, dach oraz podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Po prostu dom pod względem strat ciepła powinien przypominać termos. Oczywiście, istnieją materiały konstrukcyjne umożliwiające wybudowanie „ciepłych” ścian zewnętrznych (np. beton komórkowy), ale zwykle rozdziela się funkcje materiałów konstrukcyjnych i ociepleniowych. Możliwych do zastosowania materiałów ociepleniowych jest bardzo dużo. Wystarczy wymienić słomę, trzcinę, supremę (płyty wiórowo-cementowe), szkło piankowe (pumeks), korek, włókna kokosowe, filc, piankę poliuretanową, włókna celulozowe, polietylen, polistyren (styropian) i, oczywiście, wełnę mineralną oraz watę szklaną. Jednak to wcale nie koniec, ponieważ jako materiał zasypowy bardzo dobrze się nadają keramzyt, żużel, trociny i wióry drzewne, a nawet torf, śrut gumowy czy odpady tekstylne. Wybór jest więc ogromny. Jednak od razu trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie materiały są łatwo dostępne, niektóre są bardzo drogie, a jeszcze inne nadają się tylko do określonych zastosowań. Ogólnie, najlepszy kompromis pomiędzy ceną, izolacyjnością termiczną i dostępnością uzyskuje się stosując polistyren (styropian) oraz wełnę mineralną, a w drugiej kolejności piankę poliuretanową i włókna celulozowe.


Pobierz wersję pdf: Co cieplejsze?
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!