Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2005

Malowane słoje

Zwykle lubimy kontakt z ciepłym w dotyku, naturalnym drewnem. Wszechstronność tego materiału sprawia, że jest on budulcem wielu elementów wykończenia i wyposażenia domu. Jego zróżnicowane funkcje wymagają jednak różnych powłok ochronnych i dekoracyjnych o odmiennych cechach. Jedne wykorzystamy do pokrycia stylowych szafek kuchennych, inne do wykończenia drewnianych podłóg, jeszcze inne...

Zwykle lubimy kontakt z ciepłym w dotyku, naturalnym drewnem. Wszechstronność tego materiału sprawia, że jest on budulcem wielu elementów wykończenia i wyposażenia domu. Jego zróżnicowane funkcje wymagają jednak różnych powłok ochronnych i dekoracyjnych o odmiennych cechach. Jedne wykorzystamy do pokrycia stylowych szafek kuchennych, inne do wykończenia drewnianych podłóg, jeszcze inne – do zabezpieczenia mebli ogrodowych.

Preparaty stosowane na zewnątrz

 

Dekoracyjne malowanie drewna narażonego na oddziaływanie promieni słonecznych, deszczu i mrozu powinno być zawsze poprzedzone lub połączone z jego impregnacją. „Połączone” dlatego, gdyż impregnowanie niekoniecznie musi stanowić odrębny zabieg; dostępne są obecnie wyroby lakiernicze zawierające również substancje impregnujące.

 

Jednak konstrukcje szczególnie narażone na niszczenie – stojące na wolnym powietrzu płoty, altany czy pergole – powinny najpierw zostać zaimpregnowane metodą próżniowo-ciśnieniową w wyspecjalizowanym zakładzie, a dopiero później pomalowane farbą lub lakierem ozdobno-ochronnym.

 

Preparaty najczęściej używane do dekoracyjnego malowania użytkowanych na zewnątrz elementów drewnianych to lakierobejce impregnujące. W praktyce ich własności oraz sposób użycia nie różnią się – pomijając ich większą lepkość – od cech i metod stosowania impregnatów barwiących (omawiamy je szczegółowo w artykule „Drewno jak stal”, w tym numerze BD).

 

Jeśli drewno użytkowane poza domem zamierzamy pomalować farbami kryjącymi lub półprzezroczystymi, należy nałożyć na nie podkład z bezbarwnej lakierobejcy i dopiero tak przygotowane pokryć farbą.

 

Farby i lakiery do drewna we wnętrzach

 

W domu preparatami lakierniczymi wykańczamy najczęściej boazerie, drewniane sufity, meble z naturalnego drewna czy niemalowaną stolarkę drzwiową oraz wiele innych drobnych przedmiotów. Wprawdzie wewnątrz budynku nie zachodzi w zasadzie szczególna potrzeba impregnowania drewna, niemniej w domach wykańczanych dużą jego ilością pewne elementy warto zabezpieczyć nietoksycznymi impregnatami, zawartymi w niektórych lakierach do wnętrz. Ma to uzasadnienie zwłaszcza dla dużych powierzchni boazerii, skrzydeł drzwiowych czy obłożonych drewnem sufitów – w tych przypadkach wskazane jest działanie według opisanego niżej schematu.

 

Najpierw malujemy powierzchnię drewna lakierobejcą rozcieńczalnikową (bezbarwną lub kolorową), a po jej wyschnięciu nakładamy bezbarwny lakier nawierzchniowy (może to być lakier rozcieńczalnikowy na bazie żywic alkidowych lub wodorozcieńczalny, akrylowy). W ten sposób zabezpieczamy materiał podkreślamy jego naturalny rysunek, a jednocześnie warstwa nawierzchniowa będzie izolować od kontaktu z substancjami impregnującymi i nada elementom wymagany połysk oraz wytrzymałość. Łatwiej też będzie w przyszłości przeprowadzić odnawianie, gdyż konieczne wtedy przetarcie lakieru nawierzchniowego drobnoziarnistym papierem ściernym nie zatrze rysunku słojów.


Pobierz wersję pdf: Malowane słoje
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!