Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Żyj kolorowo

Bardzo interesujące efekty daje zastosowanie farb strukturalnych (fot. Fox Dekorator)Z ich pomocą możemy niemal dowolnie kreować wnętrza naszego domu. Przemalowanie ścian i sufitów to z pewnością najtańszy sposób na gruntowną zmianę wystroju naszego najbliższego otoczenia. Kolory mogą pobudzić zarówno zmysły, jak i wyobraźnię, podsuwając całkiem nowe pomysły aranżacyjne. A wybór...
Bardzo interesujące efekty daje zastosowanie farb strukturalnych (fot. Fox Dekorator)

Z ich pomocą możemy niemal dowolnie kreować wnętrza naszego domu. Przemalowanie ścian i sufitów to z pewnością najtańszy sposób na gruntowną zmianę wystroju naszego najbliższego otoczenia. Kolory mogą pobudzić zarówno zmysły, jak i wyobraźnię, podsuwając całkiem nowe pomysły aranżacyjne. A wybór jest naprawdę olbrzymi... Jednak podobnie, jak nie tylko szata zdobi człowieka, tak również o wyborze farby do wnętrz nie powinna decydować jedynie uroda jej odcienia.

Oprócz walorów dekoracyjnych, farby do ścian wewnętrznych i sufitów powinny charakteryzować się trwałością barw i znikomą emisją szkodliwych substancji, a także zapewniać możliwość łatwego zmywania zabrudzeń.

 

Podobnie jak w grupie farb elewacyjnych, dominują wśród nich wyroby akrylowe o dużej zdolności krycia, matowe bądź o jedwabistym połysku. Zróżnicowanie cenowe w tej rodzinie wyrobów jest ogromne – farby z pozoru podobne mogą różnić się ceną nawet o kilkaset procent. Z reguły produkty o cechach optymalnych znajdziemy w średnim przedziale cenowym (ok. 8-10 zł za litr), w asortymencie markowych firm. Farby bardzo tanie przy pracach remontowych wymagają najczęściej wielokrotnego nakładania. Ostrożnie należy również traktować farby drogie, reklamowane jako kryjące przy jednokrotnym malowaniu; w praktyce możliwość taka istnieje, zachodzi jednak jedynie w przypadku pokrywania czystego, jednobarwnego podłoża o bardzo wyrównanej chłonności.

Jak ocenić farbę?

 

Trudno jednoznacznie oszacować jakość farby na podstawie informacji handlowych czy też instrukcji zamieszczanych na opakowaniach; nieocenioną pomocą będzie tu z pewnością opinia doświadczonego malarza. Fachowcy doskonale wiedzą, które farby przy swojej umiarkowanej cenie wykazują zadowalające własności. Wiedza ta może okazać się dla nas wyjątkowo cenna, gdyż farba to produkt, którego wady ujawniają się najczęściej dopiero w trakcie kilkuletniej eksploatacji wykonanej powłoki malarskiej, a w najlepszym razie tuż po pomalowaniu ścian. Jeśli jednak jesteśmy zdani na własną decyzję, za dosyć dobry wyznacznik jakości możemy uznać cenę wyrobu.

W praktyce można wyróżnić trzy przedziały cenowe: farby tanie – w cenie do 5 zł/litr, w umiarkowanej cenie – do 10 zł/litr i drogie – ok. 20 zł/litr. Farby z najniższej „półki cenowej” ze względu na niską odporność na wycieranie oraz niewielką zdolność krycia nadają się raczej do zastosowań podrzędnych. Najszersze zastosowanie mają farby ze średniego przedziału cenowego, które przy malowaniu wnętrz mieszkalnych powinny być podstawowym materiałem do wykończenia większości pomieszczeń. Wprawdzie w obrębie tego przedziału występują dość znaczne różnice własności użytkowych, jednak pewną gwarancję da nam nabycie wyrobu uznanego, sprawdzonego producenta. Farby najdroższe natomiast są raczej przeznaczone do wykonywania powłok malarskich w obiektach użyteczności publicznej, np. hotelach, gdzie warunki użytkowania wymagają od nich szczególnej trwałości, a przepisy – spełnienia rygorystycznych wymogów higienicznych.

 

Większość gotowych do użycia farb przeznaczonych do malowania ścian i sufitów to wodne dyspersje tworzyw sztucznych, komponowane z różnych żywic polimerowych, modyfikowanych dodatkami poprawiającymi własności użytkowe. W praktyce przyjmuje się ogólny podział na kilka grup wyrobów, zależnie od głównego składnika powłokotwórczego, choć w rzeczywistości farby najczęściej zawierają mieszaninę różnych spoiw. Dlatego gotowy wyrób może znacznie odbiegać od własności charakterystycznych dla spoiwa podstawowego i jedynie badania laboratoryjne pozwalają na szczegółowe określenie jego parametrów.


Pobierz wersję pdf: Żyj kolorowo
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".