Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Metal jak malowany

Dzięki systematycznemu odnawianiu powłok na elementach metalowych, meble ogrodowe długo zachowają urodę (fot. Nobiles)W budownictwie powszechnie wykorzystuje się kilka rodzajów metali i stopów, podobnie jak wiele jest farb oraz emalii służących do ich zabezpieczania. By wygrać walkę z najgroźniejszym wrogiem elementów metalowych – rdzą, a także móc cieszyć oko ich estetycznym...
Dzięki systematycznemu odnawianiu powłok na elementach metalowych, meble ogrodowe długo zachowają urodę (fot. Nobiles)

W budownictwie powszechnie wykorzystuje się kilka rodzajów metali i stopów, podobnie jak wiele jest farb oraz emalii służących do ich zabezpieczania. By wygrać walkę z najgroźniejszym wrogiem elementów metalowych – rdzą, a także móc cieszyć oko ich estetycznym wyglądem, trzeba spośród dostępnych preparatów wybrać ten najwłaściwszy. Każdy z nich ma bowiem odmienne cechy i przeznaczenie.

W domu jednorodzinnym i wokół niego znajdziemy wiele elementów metalowych wymagających malowania. Na zewnątrz zabezpieczenia wymagają zwykle ogrodzenia, balustrady, kraty, ale również stalowe pokrycia dachowe, rynny i parapety, a także meble ogrodowe i inne elementy małej architektury, które mogą wymagać malowania renowacyjnego. Malujemy również we wnętrzach – najczęściej grzejniki, rury, futryny oraz inne drobne elementy wyposażenia domu.

 

Przeznaczone do tych celów powłoki lakiernicze tworzone są jako pokrycia wielowarstwowe, składające się z podkładu, farby kryjącej oraz emalii nawierzchniowej. Zgodnie z tym standardowym schematem do malowania metalu należałoby użyć co najmniej trzech odrębnych preparatów. Nie zawsze jednak jest to konieczne, gdyż nowoczesne wyroby lakiernicze łączą w sobie kilka składników, pozwalając na zastosowanie jednego preparatu o złożonym działaniu, gwarantującego wymaganą ochronę i jednocześnie estetyczny wygląd.

 

Trwałość powłoki lakierniczej na metalu zależy głównie od zapewnienia jej dobrej przyczepności do podłoża, a zatem decydujące znaczenie będzie miało odpowiednie przygotowanie przeznaczonej do malowania powierzchni i zastosowanie właściwej farby, charakteryzującej się wysoką przyczepnością.

 

Przygotowanie powierzchni

 

Powierzchnie metalowe nie wykazują żadnej nasiąkliwości, w ich przypadku nie ma zatem mowy o wnikaniu zawartego w farbie spoiwa w strukturę materiału. Powłoka „trzyma się” metalu jedynie dzięki adhezji – przyczepności do podłoża. Oczywiście, jeśli pomiędzy farbą a metalem znajdą się słabo przylegające do podłoża zanieczyszczenia, to i przyczepność powłoki będzie w tych miejscach znikoma. By uzyskać dużą trwałość pokrycia, należy zatem przed malowaniem element dokładnie oczyścić.

 

Największy problem na powierzchniach metalowych sprawia rdza, powstająca na skutek korozji żelaza. Stopień skorodowania może być rozmaity – od powierzchniowego nalotu, aż po pokryte łuszczącymi się płatami rdzy, głębokie wżery. W praktyce, jeśli rdzawy nalot bardzo mocno przylega do metalu, nie wymaga pracochłonnego usuwania, należy natomiast bezwzględnie pozbyć się rdzy luźno związanej z podłożem. Konieczne również będzie usunięcie łuszczącej się starej farby, zaolejenia, zabrudzeń od asfaltu, cementu itp.

 

Wybór metody przygotowania powierzchni metalowej do malowania zależy głównie od jej kształtu i wielkości oraz od rodzaju zanieczyszczenia. Najczęściej stosuje się w tym celu techniki czyszczenia mechanicznego, polegające na szczotkowaniu, piaskowaniu bądź szlifowaniu powierzchni. Niekiedy wykorzystuje się również metodę opalania lub chemicznego usuwania zanieczyszczeń rozpuszczalnikami bądź kwasami organicznymi.


Pobierz wersję pdf: Metal jak malowany
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".