Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Różne stopnie... trudności - schody

Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w...
Schody mogą być niezwykle przemyślanym elementem aranżacji wnętrza (fot. Treppen Meister)

Dom z piętrem (lub z piwnicą) „skazany” jest na schody. Gdy się ogląda takie konstrukcje, to ich wykonanie oraz chodzenie po nich wydają się takie proste! Otóż nie wszystkie schody można bezkarnie zaadaptować do każdego wnętrza i nie wszystkie rodzaje schodów są jednakowo wygodne w użytkowaniu.

Ilość rozwiązań pozwala wybrać wariant, który będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb i upodobań. Bo schody muszą zapewnić komfort tzw. komunikacji pionowej wszystkim mieszkańcom – w tym trzeba pomyśleć o dzieciach, osobach starszych lub mających jakieś problemy ruchowe, nie wolno zapomnieć o czworonogach – ale też mogą być niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza. W realizacji marzeń staną niekiedy na drodze przeszkody nie do pokonania – chociażby ograniczenie przestrzeni czy finanse. Trzeba będzie szukać wówczas rozsądnego kompromisu.

 

Schody, a właściwie ich rodzaje i możliwości materiałowe, to całkiem obszerna dziedzina z własną terminologią. I właśnie od tego zaczniemy, by stopniowo zagłębić się w szczegóły...

 

Schody mają duszę!

 

Schody musi zaprojektować – lub umieścić w projekcie określony rodzaj gotowej konstrukcji – architekt. Warto jednak przygotować się do rozmowy z nim o tym, jakie mają być. Do tego potrzebnych będzie kilka pojęć z budowy i typów schodów.

 

Budowa schodów – schody wykonuje się z żelbetu, drewna lub metalu. Najczęściej, ze względu na trwałość, odporność ogniową i możliwość nadawania dowolnych kształtów, wykorzystuje się żelbet.

 

Bieg – nachylona część schodów prowadząca w jednym kierunku i składająca się z jednakowych stopni. Klasyfikuje się w związku z tym schody jednobiegowe, dwubiegowe (biegi prowadzą w jednym kierunku lub są ustawione względem siebie prostopadle bądź równolegle) przedzielone spocznikiem, trzybiegowe (dwa spoczniki) itd.
Podest – pozioma płyta kończąca bieg na piętrze.
Spocznik – pozioma płyta kończąca bieg na półpiętrze.
Podniebienie – spodnia nachylona płaszczyzna biegu.
Dusza – prześwit między biegami w schodach dwubiegowych powrotnych lub pusta przestrzeń w centrum innego typu schodów.
Czoło – boczna krawędź stopnia.
Policzek – a właściwie belka policzkowa, rodzaj konstrukcji na której opiera się stopnie.
Stopnica – pozioma część stopnia, na której stawia się stopę
Podstopnica – pionowa część stopnia, schody ażurowe nie mają podstopnic.
Nosek (naczółek) – część stopnia wysunięta nad podstopnicą i zwiększająca jego płaszczyznę.
Balustrada – zabezpieczenie biegu schodów dla użytkownika. Balustrady mogą być pełne lub ażurowe. Balustrada składa się z tralek (najczęściej pionowych) oraz poręczy.
Dla wygody korzystania ze schodów znaczenie mają przede wszystkim: długość biegu, szerokość stopnia oraz jego wysokość. Żeby ergonomicznie, ale też i elegancko, połączyć parter z piętrem, te wymagania trzeba następnie dopasować do któregoś z typów schodów. A jest ich kilka...

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom 05/2006

Karol Gawron

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".