Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2006

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

(nie)tradycyjne grzejniki

Oddawanie ciepła przez konwekcję Oddawanie ciepła przez promieniowanieZadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją,...
Oddawanie ciepła przez konwekcję
Oddawanie ciepła przez promieniowanie

Zadaniem nowoczesnych grzejników c.o. jest jak najmniejszym kosztem wyemitować jak najwięcej ciepła. Bogata oferta tych urządzeń może utrudnić wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Grzejniki są wykonywane z różnych materiałów, różnie oddają ciepło, a na dodatek są kolorowe i ładne. Projektanci puścili też wodze fantazji w tworzeniu niezwykłych wzorów grzejników łazienkowych, które oprócz tego, że grzeją, to jeszcze pełnią funkcje użytkowe.

Ustalmy na początku, że ogrzewanie podłogowe jeszcze długo nie będzie standardowym wyposażeniem domów. I chociaż jest ono uznawane za najlepsze w tworzeniu najbardziej optymalnych warunków cieplnych dla człowieka – ciepłe nogi i zimna głowa – to montując nowoczesne grzejniki też możemy zadbać o komfort cieplny.

 

Na dwa sposoby

 

Grzejniki mogą przekazywać ciepło na dwa sposoby.

 

Ogrzewanie konwekcyjne polega na przekazywaniu ciepła przez ścianki grzejnika bezpośrednio do otaczającego je powietrza. Ogrzane powietrze unosi się do góry, a na jego miejsce napływa chłodne. Ten obieg nazywa się właśnie konwekcją (inaczej: unoszeniem). Drugim sposobem jest ogrzewanie przez promieniowanie. Każda ciepła powierzchnia wysyła (emituje) promieniowanie elektromagnetyczne. Przenika ono swobodnie przez powietrze, ale jest też pochłaniane przez ściany, meble i sprzęty domowe. Tak więc stają się one specyficznymi grzejnikami.

 

Który z systemów jest lepszy? Zdania są podzielone. Oddawaniu ciepła przez promieniowanie nie towarzyszy intensywny ruch powietrza. Dla jednych – to zaleta, zwłaszcza dla alergików, ponieważ w powietrzu nie krążą alergeny. Dla innych – wada, gdyż w pobliżu grzejnika jest cieplej niż w reszcie pomieszczenia. Z kolei przy ogrzewaniu konwekcyjnym ciepłe powietrze gromadzi się przy suficie, podczas gdy w nogi jest chłodniej. Ale znów przy promieniowaniu część ciepła marnuje się na ogrzewanie mebli oraz ścian zewnętrznych i, zdaniem niektórych, powoduje ono szkodliwą, dodatnią jonizację powietrza.

 

Każdy grzejnik oddaje ciepło i przez konwekcję, i przez promieniowanie. Ale udział tych sposobów jest odmienny w różnych konstrukcjach. Dlatego wybór rodzaju grzejnika ma istotne znaczenie.

 

Przeważają opinie, że jeżeli chodzi o komfort przebywania w pomieszczeniu, korzystniejsza jest przewaga konwekcyjnego przekazywania energii. Jednak przy wybieraniu grzejników i rozważaniu sposobu przekazywania przez nie ciepła nie wolno zapomnieć, że te urządzenia przede wszystkim trzeba dobrać do typu instalacji grzewczej.

 

Do instalacji typu otwartego, tzw. grawitacyjnej, zwykle współpracującej z kotłem na paliwa stałe, najlepiej nadają się nowoczesne żeliwne grzejniki członowe, oferowane dzisiaj w różnych kształtach i kolorach. Mają one dużą bezwładność cieplną, dlatego wolno reagują

 

na zmiany temperatury wody w instalacji. Są odporne na korozję, działanie wysokiej temperatury i zmiany ciśnienia w instalacji.

 

Do instalacji typu zamkniętego, gdzie obieg wody wymusza pompa, a średnice rur są mniejsze, można zamontować praktycznie każdy rodzaj grzejników. Warto jednak zainwestować w nowoczesne grzejniki o małej pojemności wodnej, szybko reagujące na zmiany temperatury czynnika grzewczego. Takie cechy mają stalowe grzejniki płytowe, aluminiowe członowe oraz konwektory.

 

Nie jest też bez znaczenia, z jakiego materiału wykonana jest instalacja c.o. Grzejniki stalowe, żeliwne i miedziane mogą pracować w każdej instalacji, zarówno z tworzyw sztucznych, miedzi (tu trzeba zastosować przekładki dielektryczne, bo miedzi nie łączy się bezkarnie z innymi materiałami, szczególnie z aluminiowymi elementami instalacji oraz aluminiowymi grzejnikami), jak i stali.

Karol Gawron

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: (nie)tradycyjne grzejniki
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2006
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2006

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".