Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny

Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian. Z jakiego materiału wybrać rynny? W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania –...
Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)

Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian.

Z jakiego materiału wybrać rynny?

W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania – metalowe i z PVC. Orynnowanie metalowe może być produkowane ze stali powlekanej, aluminium lub miedzi. Wybór rodzaju orynnowania uzależniamy nie tylko od jego kształtu i barwy, ale także lokalizacji domu. Rynny stalowe są bowiem mniej odporne na korozję zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich. Z kolei rynny z PVC mają znacznie większą rozszerzalność cieplną i przy silnym nasłonecznieniu mogą być mniej wytrzymałe i szybciej tracić pierwotną barwę.

Co należy sprawdzić podczas wykonywania rynien przez ekipę budowlaną?

Kontrola orynnowania bezpośrednio na dachu jest raczej nie zalecana, zwłaszcza gdy jest on mocno spadzisty i łatwo z niego spaść... Ponieważ dla prawidłowego funkcjonowania rynien i rur spustowych decydujące znaczenie ma ich szczelność, dlatego przy odbiorze robót powinniśmy polecić ich napełnienie wodą (przy zamkniętych odpływach) do ok. 3/4 wysokości. Potem wystarczy sprawdzić czy nie ma przecieków lub wyraźnego uginania się rynien. Rynny, patrząc na nie z boku, muszą wystawać poza krawędź połaci dachowej o mniej więcej 1/2 swojej szerokości. Natomiast rury spustowe powinny być zamocowane obejmami umieszczonymi bezpośrednio pod kielichami połączeniowymi.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rynny
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".