Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie podłogowe

Czytelnik: Zastanawiam sie poważnie nad zamontowaniem na całym parterze domu: w kuchni, łazience, korytarzu i w salonie ogrzewania podłogowego. Słyszałem, że jest to najzdrowszy sposób ogrzewania. Wiem, że do wyboru są dwa sposoby: ogrzewanie wodne i elektryczne. Który z nich jest lepszy? Redakcja: W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdza się ogrzewanie mieszane,...

Czytelnik: Zastanawiam sie poważnie nad zamontowaniem na całym parterze domu: w kuchni, łazience, korytarzu i w salonie ogrzewania podłogowego. Słyszałem, że jest to najzdrowszy sposób ogrzewania. Wiem, że do wyboru są dwa sposoby: ogrzewanie wodne i elektryczne. Który z nich jest lepszy?

 

Redakcja: W domach jednorodzinnych najlepiej sprawdza się ogrzewanie mieszane, łączące zalety ogrzewania podłogowego (montowanego w części pomieszczeń) z tradycyjnymi grzejnikami (montowanymi w pozostałych). Pozostaje jedynie wybrać, czy w podłodze umieścimy rury grzewcze czy elektryczny kabel. Ze względu na wysoką cenę energii elektrycznej kable grzejne opłaca się układać na małych powierzchniach – głównie łazienkach, natomiast wodne ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w dużym salonie, holu czy kuchni.

Kiedy zdecydować

Decyzję o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego powinniśmy podjąć już w trakcie budowy stanu surowego domu. Umożliwi to ustalenie poziomów podłóg z uwzględnieniem niezbędnej izolacji cieplnej jak i grubszych warstw wylewek podłogowych. Już na tym etapie musimy też zdecydować, jaki rodzaj podłogówki wybierzemy, czy będzie to ogrzewanie wodne czy elektryczne i z jakiego źródła ciepła będziemy korzystać. W domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe łączone jest najczęściej z tradycyjnymi grzejnikami lub kominkiem.

Niuanse projektowania

Ogrzewanie podłogowe – zwłaszcza wodne – powinno być zaprojektowane przez projektanta instalacji grzewczych. Na wybór odpowiedniego typu podłogówki ma wpływ wiele czynników, takich jak: straty cieplne pomieszczenia, wymagana temperatura powietrza, udział powierzchni grzejnej w stosunku do wielkości całego pomieszczenia, rodzaj pokrycia podłogowego, maksymalna temperatura wody zasilającej.

 

Jednak w typowych pomieszczeniach mieszkalnych można przyjąć uproszczoną metodę projektowania posługując się wskaźnikiem mocy przekazywanej do pomieszczenia. W praktyce oznacza to sprawdzenie, czy przy założonych parametrach uzyskamy wystarczająco wysoką temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu. Maksymalna moc strat cieplnych w domach o dobrej izolacji ciepłochronnej wynosi 60-70 W/m2 i dotyczy stosunkowo krótkich okresów, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -15°C. Jeśli w domu przewidujemy zainstalowanie też innych źródeł ciepła (np. grzejników lub kominka) to można przyjąć, że zapotrzebowanie na moc grzewczą nie powinno przekraczać 50 W/m2. Warunkiem komfortowego funkcjonowania instalacji jest utrzymanie temperatury ogrzewanej podłogi na możliwie niskim poziomie, przy jednoczesnym zapewnieniu pożądanej temperatury pomieszczenia.

 

W praktyce przyjmuje się dopuszczalną temperaturę podłogi nie wyższą niż 28°C, a tylko w łazienkach można ją podwyższyć do wartości 32°C. Przy takich warunkach moc cieplna oddawana do pomieszczenia nie przekracza (przy maksymalnym zagęszczeniu rur w odstępach co 10 cm) 100 W/m2, przy czym trzeba również uwzględnić spadek przekazywanej mocy powodowany różnymi własnościami ciepłochronnymi pokrycia podłogowego. Współczynniki korekcyjne dla najczęściej stosowanych materiałów podłogowych podajemy w ramce Moc grzejną wyznaczamy przez pomnożenie mocy obliczeniowej przez współczynnik korekcyjny odpowiadający planowanemu pokryciu podłogowemu.

 

Rzeczywista moc grzejna może więc być nawet o połowę mniejsza niż pierwotnie zakładaliśmy, co nie zawsze wystarczy na pokrycie strat ciepła przy dużych spadkach temperatur zewnętrznych. Moc ogrzewania musimy też skorygować o efektywną powierzchnię przekazującą ciepło. Instalacji ogrzewania podłogowego nie układamy bowiem na całej powierzchni, a jedynie tam gdzie nie będą ustawione meble ograniczające emisję ciepła (np. regały, szafy, łóżka, kanapy) lub stałe elementy wyposażenia (szafki kuchenne, wanny, brodziki, itp.). W zależności od funkcji pomieszczenia i jego wyposażenia powierzchnia czynna ogrzewania może stanowić 60-90% całkowitej powierzchni, a więc i moc ogrzewania powinna być proporcjonalnie ograniczona.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Ogrzewanie podłogowe
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".