Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Czytelnik: W projekcie budowlanym mojego domu jest tradycyjny komin murowany. Wiele się ostatnio słyszy o kominach ceramicznych (z prefabrykowanych pustaków) i stalowych. W jakim przypadku warto rozważyć zmianę rodzaju komina. Jak kształtuj ą się ceny tych trzech rozwiązań? Redakcja: Komin – niezależnie czy murowany tradycyjny, z kształtek ceramicznych czy stalowy – służy nie tylko do odprowadzania...

Czytelnik: W projekcie budowlanym mojego domu jest tradycyjny komin murowany. Wiele się ostatnio słyszy o kominach ceramicznych (z prefabrykowanych pustaków) i stalowych. W jakim przypadku warto rozważyć zmianę rodzaju komina. Jak kształtuj ą się ceny tych trzech rozwiązań?

 

Redakcja: Komin – niezależnie czy murowany tradycyjny, z kształtek ceramicznych czy stalowy – służy nie tylko do odprowadzania spalin z kotła grzewczego czy kominka, ale pełni też ważną rolę w systemie wentylacji domu. O jego konstrukcji, rodzaju użytych materiałów powinny decydować nie tylko wymagania techniczne i formalne zapewniające niezawodne jego funkcjonowanie, ale przede wszystkim indywidualne warunki.

Kiedy wybierać?

Typ komina, przekrój kanałów spalinowych lub dymowych zależy od rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie do niego podłączone. Musimy więc podjąć decyzję już na etapie stawiania ścian konstrukcyjnych, z jakiego źródła ciepła będziemy korzystać, gdzie umieścimy kominek, a także w jaki sposób zapewnimy wentylację pomieszczeń. Kominy buduje się bowiem równocześnie ze stawianiem murów i choć są sytuacje, w których komin można później „dostawić” to jednak jest to dość kłopotliwe i kosztowne. Na wybór rodzaju komina ma również wpływ jego umiejscowienie oraz możliwość zgrupowania w nim kanałów o różnym przeznaczeniu.

 

W projekcie budowlanym podawany jest typ komina oraz przekroje umieszczonych w nim kanałów, ale często musimy dostosować go do zmienionego układu funkcjonalnego pomieszczeń (jeśli takie zmiany przewidujemy), systemu ogrzewania czy też materiałów z jakich go zbudujemy.

Jaki komin do czego?

Do kotłów gazowych i olejowych – przepisy wymagają, aby kominy odprowadzające spaliny zawierające parę wodną, która może wkraplać się wewnątrz kanału, były wyposażone we wkłady odporne na korozyjne oddziaływanie kondensatu. Niska temperatura spalin (poniżej 100°C) odprowadzanych z tych kotłów sprzyja bowiem skraplaniu się pary wodnej, dlatego wewnętrzna powierzchnia komina musi być wykonana ze stali lub ceramiki kwasoodpornej.

 

Do kotłów na paliwa stałe – formalnie kominy nie muszą być chronione przed kondensacją pary wodnej, ale warto wyposażyć je w rury ceramiczne lub stalowe, co ułatwi czyszczenie jak też zapobiegnie pojawianiu się brunatnych wykwitów na zewnętrznej stronie komina, gdy substancje smoliste przenikną przez jego ścianki.

 

Do kominków – najczęściej budowane są kominy oddzielne zawierające jedynie kanał dymowy i wentylacyjny. Ich przekrój powinien być dostosowany do powierzchni paleniska (komiki z otwartą komorą spalania) lub mocy grzewczej wkładu (kominki z wkładem).

 

Do wentylacji – kanały wentylacyjne mogą być zespolone z kanałami dymowymi lub spalinowymi albo budowane jako oddzielne. Ponieważ kanały wentylacyjne nie są narażane na wysoką temperaturę do ich budowy można stosować materiały o mniejszej odporności na nagrzewanie.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kominy
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".