Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 05/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody wewnętrzne

Schody betonowe są coraz rzadziej stosowane. Wprawdzie są trwałe i ognioodporne, tanie i łatwe w wykonaniu, ale mało efektowne. Zdecydowanie bardziej atrakcyjne są lekkie schody gotowe np. drewniane. W nowoczesnych projektach nie spotyka się już klatki schodowej. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie. Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie, bo jako stały element...

Schody betonowe są coraz rzadziej stosowane. Wprawdzie są trwałe i ognioodporne, tanie i łatwe w wykonaniu, ale mało efektowne. Zdecydowanie bardziej atrakcyjne są lekkie schody gotowe np. drewniane.

 

W nowoczesnych projektach nie spotyka się już klatki schodowej. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie. Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie, bo jako stały element dość sporych rozmiarów mogą w sposób decydujący zaważyć na estetyce całego wnętrza. Między innymi dlatego coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych schodów żelbetowych na rzecz lekkich, efektownych schodów gotowych, wykonywanych najczęściej z drewna. W takie schody można się zaopatrzyć w trojaki sposób: zamawiając u stolarza lub w wyspecjalizowanej firmie albo kupując gotowe w sklepie.

 

Te pierwsze dwa rozwiązania są najwygodniejsze. Polegają na wybraniu fachowca lub firmy, która wykona projekt dostosowany do konkretnych warunków. Ważne są wymiary miejsca przewidzianego na schody, wielkość otworu w stropie i jego grubość oraz wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem wysokości warstw wykończeniowych podłogi).

 

Doradca techniczny na miejscu wykonuje dokładne pomiary i do nich dostosowuje projekt. Inwestor wybiera rodzaj schodów, materiał na konstrukcję, stopnie i balustrady i akceptuje jeden z kilku zaproponowanych projektów. Wpłaca zaliczkę i czeka na montaż. Ponieważ może zdarzyć się tak, że schody będą gotowe dopiero za 3-4 miesiące, warto pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad ich kształtem, materiałem oraz tym, gdzie je zamówić, poznajmy możliwości.

Rodzaje schodów

Podstawowe konstrukcje schodów to schody drabiniaste, policzkowe lub kręte. Schody drabiniaste, to rodzaj schodów ażurowych. Składają się z dwóch belek policzkowych i stopnic, do nich zamocowanych. Służą zwykle jako pomocnicze, prowadzące do piwnicy czy na strych. Mogą być również w wersji składanej. Takie schody po złożeniu mieszczą się w skrzynce chowanej w suficie.

 

Dużo wygodniejsze są schody policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają zwykle grubość 5 cm i wysokość zależną od wymiarów stopni, zwykle ok. 30 cm. Stopnie mają grubość 4-6 cm, a podstopnice 2-3 cm. W takich schodach w gniazda wyfrezowane w belkach policzkowych wsuwa się stopnice i podstopnice. Belki zaś ściąga się śrubami skręcanymi na obustronnie gwintowany metalowy pręt.

 

Coraz większą popularnością cieszą się schody kręte. Zwykle montuje się je tam, gdzie na duże wygodne schody nie ma miejsca, bo nie zostało ono przewidziane w projekcie, np. schody prowadzące na zaadaptowany strych.

 

Jeśli założymy minimalną wymaganą długość stopnia – 80 cm, średnica wersji okrągłej nie przekroczy 2 m. Typowa postać tych schodów to stalowy, aluminiowy lub drewniany słup nośny, dołem i górą przymocowany do stropów. Wokół niego wachlarzowo rozmieszcza się stopnie. Niestety, takie schody nie są zbyt wygodne. Poza tym utrudniają znacznie wniesienie na górną kondygnację dużych elementów, np. mebli.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Schody wewnętrzne
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 05/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 05/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".