Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne mogą być w mieszkaniu wspaniałym elementem dekoracyjnym. Bogata oferta producentów pozwala dopasować ich wygląd do charakteru wnętrza i upodobań klienta. Przy wyborze drzwi warto jednak kierować się nie tylko ich wyglądem, lecz także szeregiem innych przesłanek. Drzwi nie są jedynie przegrodą oddzielającą od siebie poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu i dającą...

Drzwi wewnętrzne mogą być w mieszkaniu wspaniałym elementem dekoracyjnym. Bogata oferta producentów pozwala dopasować ich wygląd do charakteru wnętrza i upodobań klienta. Przy wyborze drzwi warto jednak kierować się nie tylko ich wyglądem, lecz także szeregiem innych przesłanek.

 

Drzwi nie są jedynie przegrodą oddzielającą od siebie poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu i dającą jego mieszkańcom poczucie intymności. Ich zadanie polega również na stworzeniu bariery mającej odpowiednie właściwości akustyczne oraz termoizolacyjne. Wybierając drzwi należy kierować się więc nie tylko ich wyglądem, ale również ich walorami użytkowymi i funkcjami jakie mają spełniać. Na przykład jeśli pomieszczenia są ciasne, to warto przemyśleć, czy zamiast drzwi skrzydłowych nie zastosować przesuwnych, składanych lub harmonijkowych.

Wiadomości podstawowe

Drzwi składają się z trzech ważnych elementów. Pierwszym z nich jest ościeżnica nazywana potocznie futryną. Wykonana jest z drewna lub metalu i zamontowana na stałe w otworze drzwiowym (ościeży). Uzupełnieniem tego elementu są przeważnie listwy maskujące, które przytwierdza się na styku ościeżnicy z murem. Ich zadaniem, poza walorami ozdobnymi, jest ukrycie ewentualnych niedokładności powstałych podczas montażu. Ruchomy element zamykający otwór ograniczony futryną nazywany jest skrzydłem drzwiowym. Może ono mieć charakter przylgowy lub bezprzylgowy. Pierwsze z nich mają tzw. przylgę – listwę, która po zamknięciu drzwi zachodzi na ościeżnicę (na całym jej obwodzie). Trzecim elementem decydującym o wyglądzie i funkcjonalności drzwi są okucia. Składają się na nie: szyldy, rozetki do zamków i klamek, klamki, zawiasy, prowadnice, elementy ozdobne itp.

Sposoby otwierania

Najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej wybieranym typem drzwi są drzwi rozwieralne. Wprawdzie zajmują one sporo miejsca, ale są proste w montażu i funkcjonalne. Drzwi tego typu otwierają się poprzez obrót, którego oś leży przy jednej z bocznych krawędzi skrzydła. Najczęściej można je uchylać w jedną stronę, ale odmianą typu rozwieralnego są drzwi wahadłowe. Specjalne zawiasy umożliwiają ich otwieranie w obie strony oraz samoczynne zamykanie. Przy zakupie drzwi rozwieralnych niezbędne jest abyśmy potrafili określić, czy potrzebujemy drzwi lewych, czy też prawych. Aby to ustalić należy stanąć przed drzwiami w taki sposób, aby otwierały się w naszą stronę. Jeżeli zawiasy usytuowane są po lewej stronie, to mamy do czynienia z drzwiami lewymi, jeśli natomiast po prawej, to z prawymi.

 

Drzwi przesuwne sprawdzają się znakomicie w miejscach o niewielkim metrażu (korytarze, małe pokoje). Otwieranie tego rodzaju skrzydeł nie powoduje bowiem zmniejszania się powierzchni pomieszczeń. Drzwi przesuwają się na szynach – prowadnicach równolegle do płaszczyzny ściany (mogą na nią zachodzić lub chować się w jej wnętrzu). Wersja dwuskrzydłowa może pełnić rolę eleganckiego wejścia do pomieszczeń reprezentacyjnych, szczególnie, gdy zostanie zaopatrzona w system synchronicznego rozsuwania (poruszenie jednego skrzydła powoduje przemieszczanie się drugiego).

 

Drzwi składane zwane też łamanymi, albo książkowymi znajdują zastosowanie przede wszystkim w garderobach oraz spiżarniach. Ich skrzydło składane jest na pół i porusza się w prowadnicach. Drzwi tego rodzaju również nie zajmują wiele miejsca, ale ponieważ przysuwane są do ościeżnicy, to zwężają nieco przejście.

 

Odmianą drzwi składanych są drzwi harmonijkowe. Zbudowane są z wąskich paneli (drewno, płyty wiórowe, tworzywo sztuczne), które połączone są elastycznymi taśmami. Podczas rozsuwania drzwi składają się w harmonijkę przy jednej z bocznych krawędzi ościeżnicy.

Marek Żelkowski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Drzwi wewnętrzne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!