Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grill przy altanie

W tej altanie można się schronić nawet w deszczowy dzień (fot. Dach Reed)Nawet w najmniejszym ogrodzie staramy się stworzyć kącik do grillowania. Takie spędzanie letnich wieczorów jest bardzo popularne. W większym ogrodzie możemy ustawić altanę, stwarzając w ten sposób urokliwe miejsce do wypoczynku. Poza tym pnączom potrzebne są trejaże i...

W tej altanie można się schronić nawet w deszczowy dzień (fot. Dach Reed)

Nawet w najmniejszym ogrodzie staramy się stworzyć kącik do grillowania. Takie spędzanie letnich wieczorów jest bardzo popularne. W większym ogrodzie możemy ustawić altanę, stwarzając w ten sposób urokliwe miejsce do wypoczynku. Poza tym pnączom potrzebne są trejaże i pergole, a przy stawie ładnie wygląda mostek. Wszystkie te urządzenia możemy wykonać samodzielnie. Ale oferta handlowa jest tak bogata, że najczęściej dobierzemy coś dla siebie.

Wszystkie altany produkowane są z drewna. Również oferta pawilonów i wszelkiego rodzaju podpór dla roślin z tego materiału jest bardzo bogata. Do produkcji używa się przede wszystkim drewna sosnowego. Poza tym stosuje się PVC i metal. Mostki są produkowane wyłącznie z drewna, a grille z betonu lub cegieł.

 

Świątynia dumania

 

Altana to rodzaj domku ogrodowego, służącego do wypoczynku, wznoszonego na planie koła, kwadratu lub wielokąta – są nawet 10-boczne, o średnicy powyżej 3 m. Musi mieć dach, natomiast ściany mogą być pełne lub ażurowe; sięgające do dachu lub tylko do połowy wysokości altany. Całkowicie zabudowane altany ogrodowe mają okna – czasem są to duże przeszklenia w ścianach – i drzwi. Ścianki ażurowe są konstruowane z listewek ułożonych diagonalnie lub pod kątem prostym. Czasem dolna połowa ścianki jest pełna, zaś górna ażurowa.

 

Większość gotowych altan ma dach wstępnie kryty papą – ostateczne pokrycie wykonuje się samodzielnie – lub gontem bitumicznym w kolorach szarym, zielonym lub czerwonym. Można też położyć gont drewniany lub strzechę trzcinową. Spotyka się też altany kryte dachówkami ceramicznymi. Uwaga. Dach kryty strzechą lub dachówkami wymaga mocniejszej więźby.

 

Drewno. Materiał stosowany na zewnątrz musi być odpowiednio zaimpregnowany – najlepiej ciśnieniowo w zakładzie produkcyjnym – aby uchronić go przed pleśnią, grzybami i owadami.

 

Stal. Altany ze stalowych, lakierowanych proszkowo prętów są konstrukcjami w całości ażurowymi. Służą do obsadzenia pnączami – dopiero wtedy taka altana wygląda naprawdę pięknie.

 

Spotkanie na świeżym powietrzu

 

Pawilon jest właściwie zadaszeniem opartym na prętach, słupach lub wąskich panelach. Najtańsze, umożliwiające przestawienie i złożenie na zimę są stelaże z lakierowanych proszkowo rurek stalowych. Zadaszenie jest wykonane z impregnowanej, nieprzemakalnej tkaniny. W przypadku pawilonów drewnianych konstrukcję stanowią słupy, które powinny być osadzone w betonowych fundamentach.

 

Słupy mogą być ozdobione pionowymi drewnianymi kratownicami, sięgającymi aż do dachu. Odpowiednio wytrzymałe kratownice mogą zastąpić słupy. Kratownice często są mocowane do drewnianych donic, które po wypełnieniu ziemią bardzo skutecznie stabilizują konstrukcję.

 

Dach powinno się pokrywać materiałami niezbyt ciężkimi, w przeciwnym bowiem razie konstrukcja może nie być stabilna. Stosuje się więc głównie gonty bitumiczne, można też położyć gont drewniany.

 

Do małych ogrodów są przeznaczone pawilony na planie trójkąta. Zabierają niewiele miejsca i świetnie mieszczą się w narożniku posesji.


Pobierz wersję pdf: Grill przy altanie

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".