Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Relaks w kąpieli

Do modernistycznego wnętrza świetnie pasuje wanna w zimnym kolorze stali (fot. Pool Spa)Masaż strumieniami wody i powietrza nie tylko poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża, ale ma także własności lecznicze. Hydroterapia polecana jest na przykład w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych. Hydromasaż to też prosty...
Do modernistycznego wnętrza świetnie pasuje wanna w zimnym kolorze stali (fot. Pool Spa)

Masaż strumieniami wody i powietrza nie tylko poprawia krążenie, rozluźnia mięśnie, relaksuje i odpręża, ale ma także własności lecznicze. Hydroterapia polecana jest na przykład w chorobach układu mięśniowego, krążenia, przy problemach ortopedycznych i reumatycznych. Hydromasaż to też prosty sposób na stworzenie w łazience centrum relaksu.

Z dobrodziejstw hydromasażu można cieszyć się we własnym domu. Na rynku znajdują się produkty na każdą kieszeń i prawie do każdego wnętrza. Planujący budowę domu są w tej komfortowej sytuacji, że mogą w swoim salonie kąpielowym przeznaczyć miejsce na dużą wannę z hydromasażem. Jednak również posiadacze niewielkiej łazienki nie muszą rezygnować z tego rodzaju relaksu. Dla nich świetnym rozwiązaniem są panele prysznicowe, które można zamontować w kabinie prysznicowej lub nad wanną osłoniętą parawanem. Ważne tylko, aby osłona kabiny czy wanny była szczelna, w przeciwnym wypadku niemal na pewno łazienka zostanie zalana wodą.

 

Wanny z hydromasażem

 

Niecki wanien z hydromasażem produkowane są najczęściej z akrylu, który można łatwo formować w różne kształty oraz barwić na wiele kolorów. Dostępne są wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne oraz profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki. Akryl ma również własności antypoślizgowe. Zapewnia komfort użytkowania, ponieważ tłumi dźwięki i ma dobrą izolacyjność cieplną, dzięki czemu woda długo utrzymuje żądaną temperaturę.

 

Wanny mogą być też wykonane z konglomeratów – spotyka się je jednak niezwykle rzadko ze względu na wysoką cenę oraz dużą masę.

 

Oferowane wanny mają różne wielkości – najmniejsze ok. 1,5 metra długości, a największe – zaliczane jeszcze do wanien, a nie modeli typu „spa”, nawet 3 m.

 

Ważna obudowa

 

W celu zasłonięcia zewnętrznych części wanny warto skorzystać z gotowych, łatwych do demontażu obudów. Ułatwi to życie w przypadku awarii, kiedy trzeba dostać się do pompy i innych elementów. Gotowe obudowy najczęściej wykonywane są z akrylu, ale producenci oferują też obudowy z drewna czy stali nierdzewnej.

 

Dysze

 

Zależnie od modelu i rozmiaru wanny są wyposażane w kilka do kilkunastu dysz wodnych.. Zasadnicze znaczenie dla skuteczności masażu wodnego ma nie liczba dysz, a ich rodzaj i odpowiednie rozmieszczenie. Dysze powinny masować różne części ciała – plecy, ramiona, nogi oraz stopy. W wannach z siedziskiem często montuje się dodatkowe – do masowania krzyża i lędźwi. Dostępne są też ich różne rodzaje: standardowe – do masażu różnych części ciała, rotacyjne – do masażu stóp oraz trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) – do masażu większej powierzchni pleców. Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Możliwa jest też regulacja natężenia strumienia aż do całkowitego zamknięcia dyszy oraz ustawienie masażu pulsacyjnego.


Pobierz wersję pdf: Relaks w kąpieli
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".