Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Niepotrzebna woda

Właściciele domu jednorodzinnego mogą mieć następujące kłopoty z nadmiarem wody na posesji: zalewanie piwnic, wilgotne ściany, kałuże wody na chodnikach i podjazdach. Ratunkiem są systemy odprowadzania wody: drenarski i odwodnienia liniowe.Drenaż opaskowyDrenaż opaskowy jest to sieć rur ułożonych wokół fundamentów budynku.Kiedy warto go zastosować?Zbyt wysoki poziom wód gruntowych jest niebezpieczny...

Właściciele domu jednorodzinnego mogą mieć następujące kłopoty z nadmiarem wody na posesji: zalewanie piwnic, wilgotne ściany, kałuże wody na chodnikach i podjazdach. Ratunkiem są systemy odprowadzania wody: drenarski i odwodnienia liniowe.

Drenaż opaskowy

 

Drenaż opaskowy jest to sieć rur ułożonych wokół fundamentów budynku.

 

Kiedy warto go zastosować?

 

Zbyt wysoki poziom wód gruntowych jest niebezpieczny dla domów podpiwniczonych. Wody gruntowe to odmiana wód podziemnych. Zalegają one płytko pod powierzchnią terenu. Jeśli poziom wody gruntowej dochodzi do fundamentów, istnieje możliwość zalewania piwnic lub zawilgocenia ścian. Zagrożenie istnieje nawet wtedy, gdy wody gruntowe zalegają poniżej fundamentów. Poziom wód gruntowych zmienia się bowiem w ciągu roku. To, że latem, kiedy wykonujemy wykop pod fundamenty, wody w nim nie będzie, nie oznacza, że np. na wiosnę lub po ulewnych deszczach sytuacja się nie zmieni. Poziom wód może się podnieść nawet do poziomu fundamentów i zalać piwnice.

 

Po czym poznać, że należy zabezpieczyć dom za pomocą drenażu? Drenaż wokół domu powinniśmy zbudować, jeżeli:

  •  w podłożu są warstwy nieprzepuszczalne (gliny, iły);
  •  poziom wód gruntowych jest wysoki;
  •  poziom wód gruntowych okresowo się podwyższa.

Problem z wilgotną piwnicą może pojawić się także w budynku, w którym już od dawna mieszkamy. Poziom wód podziemnych może ulec zmianie z powodu naruszenia struktury gruntu podczas budowy albo pod wpływem długotrwałych zmian klimatycznych i ilości opadów w ciągu roku.

 

Oczywiście, dla działania drenażu musi istnieć możliwość grawitacyjnego spływu wody zbierającej się w rurach drenarskich. W przypadku odprowadzania wody do gruntu może skutecznie działać dla wód opadowych i poopadowych, zbierających się ponad lustrem wody gruntowej.

 

Po czym możemy poznać, że poziom wód podziemnych jest zbyt wysoki?

 

Po pierwsze, warto zapytać sąsiadów, czy mają piwnicę i czy zdarza się, że zostaje ona zalana. Przyjrzyjmy się, jaka roślinność rośnie na terenach niezagospodarowanych, jeżeli takie występują w okolicy. Lasy iglaste oznaczają podłoże przepuszczalne, czyli piaszczyste, i niski poziom wód gruntowych. Prawdopodobnie nie będzie wtedy konieczności wykonania drenażu. Jeżeli jednak występuje roślinność wodna, jak pałka wodna i trzcina, na pewno wokół domu będziemy musieli wykonać opaskę odwadniającą. Innym sposobem na zbadanie poziomu wód gruntowych jest wykonanie studni z kręgów albo obejrzenie takich studni u sąsiadów, jeżeli je mają. Na terenach wiejskich nie powinno sprawić trudności znalezienie domu ze studnią ocembrowaną. Na obszarach aglomeracji na pewno szanse są mniejsze. Ale może ktoś ma taką studnię ze względów sentymentalnych? Możemy w niej sprawdzić, jaki jest poziom wody i jak wyglądają ścianki – jeżeli mają zielony nalot lub są różnokolorowe, to znak, że poziom wody gruntowej jest zmienny.


Pobierz wersję pdf: Niepotrzebna woda
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".