Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki otwarte

Kominek otwarty może mieć nowoczesną, prostą formę. (fot. Kominki Kozłowski)Tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem nie grzeje może tak skutecznie jak te nowoczesne, z zamkniętą komorą spalania, ale ma wciąż swoich zwolenników, którzy ponad wszystko cenią sobie czar domowego ogniska. Kominki otwarte buduje się w naszych domach od lat. Kiedyś stanowiły jedyne źródło ciepła, dziś są przede wszystkim...
Kominek otwarty może mieć nowoczesną, prostą formę. (fot. Kominki Kozłowski)

Tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem nie grzeje może tak skutecznie jak te nowoczesne, z zamkniętą komorą spalania, ale ma wciąż swoich zwolenników, którzy ponad wszystko cenią sobie czar domowego ogniska.

 

Kominki otwarte buduje się w naszych domach od lat. Kiedyś stanowiły jedyne źródło ciepła, dziś są przede wszystkim ozdobą, a zatem służą głównie przyjemności. A że pali się w nich drewnem, które wciąż jest niedrogim paliwem, często – zarówno w domach mieszkalnych, jak i letniskowych – pełnią funkcję dodatkowego – czasem awaryjnego – źródła ciepła. Otwarte palenisko z żywym ogniem wprowadza do domu przyjazne światło i ciepło. Kiedy na dworze szaro i chłodno, trzaskające iskry i falujące płomienie przyciągają domowników. Każdy lubi zasiąść po pracy przed kominkiem i odpoczywać, spoglądając w ogień.

Efektowna ozdoba...

Dobrze jest, jeśli nie tylko ogrzewa i buduje nastrój, ale również upiększa salon i dodaje mu elegancji również wtedy, gdy się w nim nie pali. To jak będzie wyglądał, zależy od gustu mieszkańców, a więc od tego, jaki jest styl całego wnętrza.

 

Kominki otwarte mają przede wszystkim walory estetyczno-sentymentalne: tworzą przyjazny i ciepły klimat we wnętrzu.

...i przyjemne ciepło

Na kominek z otwartym paleniskiem warto się zdecydować, jeżeli przewidujemy palenie okazyjne, tylko dla przyjemności, ponieważ jest mało efektywnym źródłem ciepła. Tylko 10-15% energii powstającej podczas spalania drewna w takim kominku pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła, większość ucieka bezpośrednio do komina. Ponadto w kominkach otwartych zużywa się znacznie więcej drewna niż w zamkniętych. Tradycyjne paleniska zużywają też znacznie więcej powietrza. Do spalenia 1 kg drewna potrzebują od 200 do 2000 m3, a kominki z wkładem – od 6 do 8 m3. W pokoju o powierzchni 35 m2 i kubaturze około 95 m3 jest zatem kilkakrotnie mniej powietrza niż zużywa kominek otwarty. Dlatego tak ważne jest, by do pomieszczenia kominkowego docierała odpowiednia ilość powietrza z zewnątrz – inaczej rozpalany kominek będzie zasysał je z innych pomieszczeń, co mogłoby niebezpiecznie zaburzać funkcjonowanie domowej wentylacji.

 

Decydując się na kominek otwarty trzeba też szczególnie zadbać o bezpieczeństwo jego użytkowania. Nie można zostawiać palących się polan na noc, należy też wygaszać kominek przed wyjściem z domu. Podłoga wokół paleniska musi być wyłożona niepalnym materiałem.

Miejsce na kominek

Ze względów technicznych i funkcjonalnych najlepiej pomyśleć o nim na etapie projektowania domu. Każdy kominek musi bowiem mieć własny przewód kominowy o odpowiednich rozmiarach. Powinien więc być zbudowany blisko niego, aby przewód odprowadzający spaliny miał przebieg możliwie najbardziej zbliżony do prostoliniowego (bez załamań).

 

Powierzchnia przekroju komina powinna być równa co najmniej 1/10 powierzchni otworu paleniska, a jego wysokość to minimum 5 m, liczona nie od podłogi, a od punktu wejścia komory dymowej do komina.

 

Komin musi mieć wyczystkę – zamykany otwór umożliwiający usuwanie nagromadzonej w kominie sadzy. Najczęściej wyczystkę umieszcza się na najniższej kondygnacji. Przeciętny kominek waży co najmniej 500 kg, ale są też takie, których ciężar przekracza tonę. Pod taki kominek trzeba zaprojektować odpowiedni fundament, a jeśli ma powstać w istniejącym domu, trzeba koniecznie skonsultować to z konstruktorem.

 

Kominki mogą być otwarte z jednej lub z dwóch stron i zbudować je można zarówno przy prostej ścianie, jak i w narożniku. Niektórzy decydują się na kominki otwarte ze wszystkich stron, umieszczone na środku pomieszczenia.

Joanna Dąbrowska


Pobierz wersję pdf: Kominki otwarte
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".