Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007

Kominki elektryczne i gazowe

Kominek elektryczny Rushden. Firma: CSIS/BURLEYKominki tradycyjne potrzebują obsługi – dokładania opału, kontroli paleniska, regulacji dopływu powietrza, a potem sprzątania popiołu. Dla osób, które chcą tego uniknąć, ale jednocześnie cieszyć się widokiem płonącego ognia, są kominki na prąd lub gaz. Na prąd Wkłady w kominkach elektrycznych udające paleniska są wypełnione atrapami kawałków drewna lub bryłek...
Kominek elektryczny Rushden. Firma: CSIS/BURLEY

Kominki tradycyjne potrzebują obsługi – dokładania opału, kontroli paleniska, regulacji dopływu powietrza, a potem sprzątania popiołu. Dla osób, które chcą tego uniknąć, ale jednocześnie cieszyć się widokiem płonącego ognia, są kominki na prąd lub gaz.

 

Na prąd

Wkłady w kominkach elektrycznych udające paleniska są wypełnione atrapami kawałków drewna lub bryłek węgla, które imitują żar. Efekt płomieni dają jedwabne tasiemki poruszane wentylatorem i odpowiednio podświetlone. Kominki wyposażone są w grzałki o mocy 2 lub 3 kW, zasilane napięciem 230 V. Elementy grzewcze są niewidoczne, a wentylator zasysający zimne powietrze z pomieszczenia – bardzo cichy. Powietrze ogrzane przez grzałki jest wydmuchiwane otworami pod „paleniskiem”. Dzięki nawiewowi ciepłego powietrza pomieszczenie szybko się ogrzewa. Kominki elektryczne są bezpieczne, nie wymagają podłączenia do komina, można więc zamontować je w każdym pomieszczeniu, oby tylko było w nim gniazdko z uziemieniem.

Na gaz

Taki kominek może być podłączony do komina, ale nie musi – jeśli zdecydujemy się na urządzenie z zamkniętą komorą spalania. Wtedy wystarczy wyprowadzić rurę spalinową z podwójnymi ściankami np. przez ścianę budynku. Oczywiście, konieczne będzie doprowadzenie do urządzenia gazu. Pomieszczenie, w którym ma być kominek gazowy, musi mieć kubaturę co najmniej 8 m3 oraz sprawną wentylację wywiewną, odpowiednią dla danego typu gazu. W pokoju z kominkiem zasilanym gazem ziemnym kratka wywiewna powinna być umieszczona pod sufitem. W pomieszczeniu z kominkiem na gaz płynny – na dole przy podłodze, powyżej poziomu gruntu. Kominki muszą mieć Znak Bezpieczeństwa (jak każde urządzenie gazowe) oraz być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. czujnik ciągu kominowego, który zabezpiecza przed cofaniem się do pomieszczenia spalin z niedrożnego przewodu kominowego. Nie jest on wymagany w urządzeniach z zamkniętą komorą spalania, gdyż mają one zawór odcinający dopływ gazu w razie zaniku płomienia.

Joanna Dąbrowska, Katarzyna Olędzka


Pobierz wersję pdf: Kominki elektryczne i gazowe
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!