Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 06/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły olejowe

Kotły olejowe są wygodne w obsłudze i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki – oznacza to dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz pracę elementów kotła. Wybór kotłów olejowych jest jednak mniejszy niż kotłów gazowych i na paliwo...

Kotły olejowe są wygodne w obsłudze i czyste w eksploatacji, a wytwarzane przez nie spaliny mają niską zawartość siarki – oznacza to dłuższą żywotność urządzeń. Dzięki dodawanym do oleju uszlachetniaczom poprawia się jakość paliwa oraz pracę elementów kotła. Wybór kotłów olejowych jest jednak mniejszy niż kotłów gazowych i na paliwo stałe.

 

Wybór sposobu ogrzewania domu to dla wielu inwestorów bardzo ważna decyzja. Od niego zależy w głównej mierze późniejszy koszt utrzymania domu. Większego problemu nie mają ci, których dom da się podłączyć do sieci gazowej – oni zazwyczaj wybierają kotły gazowe. Jednak niektórzy wybudowali dom na działce bez mediów, muszą więc wybierać pomiędzy kotłami na paliwa stałe lub olejowymi, o ile nie zdecydują się na pompę ciepła. Na mniejsze zainteresowanie kotłami olejowymi w dużym stopniu wpływa cena oleju (chociaż ostatnio nieco spada). Jednak nadal wiele osób decyduje się na instalację kotła olejowego i wspomaganie ogrzewania kominkiem z płaszczem wodnym. Podejmując taką decyzję warto kupić kocioł, którego konstrukcja umożliwi w przyszłości zainstalowanie palnika gazowego.

 

Wybierając kocioł olejowy warto sprawdzić, czy będzie on dobrze współpracował z instalacją grzewczą oraz upewnić się, jakie są wymagania w stosunku do kotłowni. Tak jak w przypadku kotłów gazowych, musimy określić sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ważny jest także okres gwarancji i serwis, jaki oferuje firma. Biorąc pod uwagę trudne warunki, w jakich pracują kotły, ważne jest z jakich materiałów są wykonane. Sprzedawcy polecają kotły dwufunkcyjne, które jednocześnie ogrzewają dom i przygotowują wodę. Oznacza to, że nie trzeba do nich dokupować zasobnika c.w.u. Taki kocioł będzie droższy od kotła jednofunkcyjnego, ale pamiętać należy, że kupując kocioł dwufunkcyjny oszczędza się na kosztach montażu i zakupu dodatkowych urządzeń oraz miejsce w kotłowni.

Wybierz zbiornik

Kupno kotła olejowego pociąga za sobą konieczność nabycia zbiornika na paliwo. Można wybierać pomiędzy zbiornikami z tworzyw sztucznych lub stalowymi, jedno- lub dwupłaszczowymi. Zbiorniki z polietylenu są lekkie, ale mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Trzeba je instalować wewnątrz budynku, co oznacza, że trzeba będzie wydzielić na nie osobne pomieszczenie. Bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia są zbiorniki metalowe. Instaluje się je na zewnątrz – zarówno pod ziemią, jak i na jej powierzchni. Tańsze są zbiorniki jednopłaszczowe, ale potrzebują budowy specjalnej wanny (w razie awarii będzie do niej wyciekał olej a nie na podłogę pomieszczenia), która ostatecznie podnosi całkowity koszt zbiornika. W droższym, dwupłaszczowym zbiorniku funkcję takiego zabezpieczenia pełni zewnętrzny płaszcz. Rozwiązanie to jest konieczne, gdy brakuje miejsca na budowę wanny. Na rynku pojawiły się także zbiorniki dwuścienne, łączące zalety jedno- i dwupłaszczowych. Wykonane z polietylenu są lekkie, niekłopotliwe podczas transportu i łatwe w montażu, a przede wszystkim nie wymagają budowy wanny.

 

Pojemność zbiornika jest zależna od rocznego zużycia oleju, czyli od zapotrzebowania domu na c.o. i c.w.u. Najwygodniejszy jest duży zbiornik, który zmieści tyle oleju, ile potrzeba rocznie – przy mniejszym trzeba będzie kilkakrotnie uzupełniać paliwo. Dla domu o powierzchni 150 m2 z dobrą izolacją potrzebujemy ok. 2,25 m3 oleju. Przepisy dopuszczają ustawienie zbiornika na olej w tym samym pomieszczeniu co kocioł, jeśli pojemność zbiornika nie przekracza 1000 l. Zbiorniki o pojemności ponad 1000 l wymagają oddzielnego pomieszczenia – w piwnicy lub na najniższej kondygnacji naziemnej budynku.

Aneta Demianowicz


Pobierz wersję pdf: Kotły olejowe
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 06/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 06/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".