Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 06/2007

Domofony i alarmy

O dobrym i skutecznym systemie alarmowym warto pomyśleć już na etapie przymiarek do projektu domu. Można wtedy wybrać system dla nas najlepszy a czas jego realizacji wpleść w poszczególne etapy budowy. Dzięki temu obniżymy koszty wykonania instalacji i unikniemy prac montażowych, które mogłyby zniszczyć już wykończone fragmenty domu. Sposób, w jaki...

O dobrym i skutecznym systemie alarmowym warto pomyśleć już na etapie przymiarek do projektu domu. Można wtedy wybrać system dla nas najlepszy a czas jego realizacji wpleść w poszczególne etapy budowy. Dzięki temu obniżymy koszty wykonania instalacji i unikniemy prac montażowych, które mogłyby zniszczyć już wykończone fragmenty domu.

 

Sposób, w jaki zabezpieczymy dom, zależy od naszych możliwości finansowych, ale powinien też być dostosowany do stopnia zagrożenia domu włamaniem lub napadem oraz do naszego trybu życia. Inny system będzie odpowiedni dla osób, którym zdarzają się kilkudniowe wyjazdy, kiedy to dom pozostaje pusty, a inny dla rodziny, w której domu stale przebywa osoba starsza.

 

Jedno jest pewne: wszystkim przydadzą się dwa podstawowe zabezpieczenia: domofon lub wideodomofon przy wejściu na posesję i system alarmowy wewnątrz domu. Domofony i wideodomofony

 

Obydwa urządzenia umożliwiają sprawdzenie, kto chce do nas wejść. Są niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy wejście na posesję jest niewidoczne z domu, znacznie oddalone od okien, zasłonięte przez rośliny albo, gdy teren wokół działki nie jest dobrze oświetlony. Nie musimy wtedy podchodzić do furtki, żeby sprawdzić kto przyszedł, co jest niemiłe zwłaszcza w nocy… Wygodnie jest też móc wpuścić gościa na teren posesji bez wychodzenia na deszcz czy mróz. Pozostaje więc tylko pytanie, co wybrać: prostszy i tańszy domofon, czy zapewniający większą wygodę i bezpieczeństwo wideodomofon.

Domofon

Umożliwia tylko porozumiewanie się głosem: nie zobaczymy, czy przy bramie stoi naprawdę nasz sąsiad, czy ktoś, kto się za niego podaje - możemy jedynie rozpoznać go po głosie. Jeżeli jednak furtka jest dobrze widoczna i to zarówno w dzień, jak i w nocy, taki system kontroli wystarczy: przez okno sprawdzimy, kto przyszedł, a nieproszonym gościom możemy podziękować za wizytę bez wychodzenia z domu.

 

Domofon składa się z dwóch paneli: zewnętrznego bramofonu i wewnętrznego - unifonu. Bramofon, zawierający głośnik, mikrofon i przycisk dzwonka umieszcza się przy furtce, a unifon ze słuchawką – w domu. Unifon warto zamontować w pobliżu okna, przez które widać wejście na teren działki – w trakcie rozmowy będzie można patrzeć, co się dzieje przy furtce, wiadomo będzie też, kiedy ją otworzyć, gdy gość będzie opuszczał naszą posesję.

 

Najtańsze domofony działają w tzw. systemie simplex – gdy słuchamy, co mówi osoba stojąca przy bramie, ona nas nie słyszy. Wygodniejszy w obsłudze jest system duplex, umożliwiający prowadzenie normalnej rozmowy, tak jak w telefonie.

Monika Kusnierowicz


Pobierz wersję pdf: Domofony i alarmy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!