Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 09/2005

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Energia odnawialna

Rys. 1 - Składniki promieniowania słonecznegoWykorzystanie energii odnawialnej cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Z jednej strony wpływ na to mają rosnące koszty utrzymania budynków, z drugiej – większa świadomość społeczeństwa odnośnie zanieczyszczenia środowiska. Rozwojowi paliw ekologicznych sprzyja także polityka Unii Europejskiej. Do 2010 roku ilość energii pochodzącej z...
Rys. 1 - Składniki promieniowania słonecznego

Wykorzystanie energii odnawialnej cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Z jednej strony wpływ na to mają rosnące koszty utrzymania budynków, z drugiej – większa świadomość społeczeństwa odnośnie zanieczyszczenia środowiska. Rozwojowi paliw ekologicznych sprzyja także polityka Unii Europejskiej. Do 2010 roku ilość energii pochodzącej z energetyki odnawialnej powinna wzrosnąć do 12% w bilansie energetycznym.
W Polsce zaś udział ten powinien wynieść 7,5%.

Prawie cała wytwarzana energia pochodzi z paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu. W procesie spalania powstają pyły, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki i tlenki azotu. Związków tych produkowanych jest tak dużo, że środowisko naturalne nie jest w stanie ich przetworzyć, przez co zanieczyszczają wodę, powietrze i glebę. Powodują powstawanie wielu niekorzystnych zjawisk, m.in. kwaśnych deszczy i ocieplanie się klimatu.

 

Żeby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, musimy zredukować zużycie paliw kopalnych. Dlatego w budownictwie należy wprowadzać technologie energooszczędne i materiałooszczędne, oraz stosować rozwiązania techniczne, które zmniejszą zużycie paliwa na ogrzewanie czy klimatyzację budynków. Rozwiązaniem najbardziej „proekologicznym” jest wykorzystanie do ogrzewania energii odnawialnej, dzięki czemu zmniejszy się zużycie paliw kopalnych. Niestety, są to inwestycje bardzo drogie i dlatego niewiele osób się na nie decyduje.

 

Wymagania wprowadzone przez Unię Europejską zobowiązują Polskę do wykorzystania od 2010 roku 7,5% energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym kraju. Oznacza to, że zainteresowanie niekonwencjonalnymi źródłami energii będzie w Polsce rosło i może doczekamy się konkretnych możliwości dofinansowania takich inwestycji.

 

Rodzaje niekonwencjonalnych źródeł energii

 

Do pierwotnych źródeł energii odnawialnej zalicza się energię związaną z aktywnością Słońca, geotermią wnętrza Ziemi i z grawitacyjnym oddziaływaniem Księżyca. Ich wspólną cechą charakterystyczną jest to, że nie ulegają wyczerpywaniu się w czasie. Źródła te, w wyniku naturalnych przemian zachodzących w przyrodzie, powodują powstawanie innych form energii, takich jak energia wody, biomasy, wiatru.

 

W skali małych systemów grzewczych największe znaczenie ma energia Słońca wykorzystywana w kolektorach słonecznych, fotoogniwach i w pasywnych systemach ogrzewania budynków, a także do wzrostu biomasy. Energię wody i Słońca wykorzystuje się w pompach ciepła.

 

Słońce źródłem energii

 

Słońce codziennie dostarcza na Ziemię ogromne ilości energii w postaci promieniowania słonecznego. Jednak nie cała ilość energii dociera do powierzchni, część jej ulega rozproszeniu w atmosferze, a część odbiciu rys. 1.

 

Ilość energii słonecznej docierającej do powierzchni uzależniona jest od pogody na danym obszarze (zachmurzenia), szerokości geograficznej (kąta padania promieniowania), zanieczyszczenia powietrza. Im więcej dni pochmurnych, im dalej od równika, im bliżej centrów wielkich miast, tym ilość docierającej do powierzchni Ziemi energii jest mniejsza.

 

Do najbardziej popularnych urządzeń wykorzystujących energię słoneczną należą kolektory słoneczne i fotoogniwa. Fotoogniwa, zwane inaczej bateriami słonecznymi, służą do wytworzenia napięcia elektrycznego, a kolektory pozwalają na wykorzystanie energii słonecznej do celów grzewczych. Promieniowanie słoneczne można wykorzystywać także w sposób pasywny, czyli do bezpośredniego ogrzewania budynku, wody itp.

Tomasz Pabur

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 9/2005
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 09/2005
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 09/2005

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".