Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 09/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Sklep ze stolarką. Ujmująco mili sprzedawcy – prezentują ofertę, mówią przekonująco... Podobnie jest w każdym sklepie i „salonie sprzedaży”. Jak ocenić, które z zapewnień są prawdą, a które tylko chwytem marketingowym? Kiedy wybiera się okna, należy zawsze żądać karty wyrobu, która zawiera najważniejsze informacje o danym produkcie. Z karty dotyczącej okien dowiemy się: kto...

Sklep ze stolarką. Ujmująco mili sprzedawcy – prezentują ofertę, mówią przekonująco... Podobnie jest w każdym sklepie i „salonie sprzedaży”. Jak ocenić, które z zapewnień są prawdą, a które tylko chwytem marketingowym?

 

Kiedy wybiera się okna, należy zawsze żądać karty wyrobu, która zawiera najważniejsze informacje o danym produkcie. Z karty dotyczącej okien dowiemy się:

  • kto jest ich producentem
  • z jakich materiałów zostały wykonane ich poszczególne elementy
  • do jakich warunków eksploatacyjnych są przeznaczone
  • jaka jest ich dźwiękochłonność
  • jakie są ich parametry wpływające na energooszczędność.
Ponadto musi być umieszczony na niej znak budowlany „B” oraz numer i data wydania deklaracji zgodności. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek sporu na temat właściwości zakupionych okien, nabywca ma prawo się odwołać do parametrów określonych w deklaracji zgodności, której numer i data wydania podane były w karcie wyrobu.

 

Wymienione właściwości decydują o jakości produktu. Jeżeli chcemy w pełni świadomie podjąć decyzję o zakupie okien, warto się z nimi zapoznać bliżej.

RAMY

Jakość profili okiennych zależy od ich sztywności i możliwości zamocowania szyb antywłamaniowych. Obecnie technologia produkcji różnych profili jest na tyle nowoczesna, że trudno obiektywnie osądzić, które z nich są lepsze. Ze względu na materiał użyty do produkcji profili rozróżnia się ramy:

DREWNIANE

Do ich wyrobu najczęściej używa się drewna sosny lub świerku, rzadziej drzew liściastych, np. dębu. Wiele okien wykonuje się też z azjatyckiego drewna mahoniopodobnego o nazwie red meranti.

 

Uwaga! Istnieje wiele odmian gatunku red meranti, z których nie wszystkie nadają się do produkcji okien. Jeżeli okno z meranti jest znacznie lżejsze od swojego sosnowego odpowiednika – lepiej zrezygnować z zakupu: to sygnał wątpliwej trwałości ramy i całego okna. Współczesne ramy drewniane powstają według najnowszej technologii, to znaczy z materiału klejonego warstwowo. Dzięki temu udało się wyeliminować uciążliwą cechę okien drewnianych, tj. paczenie.

PVC

Tworzywo pod nazwą PVC (ang. polyvinyl chloride – polichlorek winylu, czyli PCW) produkowane jest z surowców kopalnych: soli kuchennej i ropy naftowej. Profile PVC są sztywne i stabilne – dzięki umieszczonym w nich stalowym wkładom – a przy tym lekkie, co zawdzięczają komorowej budowie. Niestety, w razie uszkodzenia mechanicznego nie można ich naprawić.

 

Występują w bogatym wyborze kolorów (białe ramy są zawsze tańsze niż kolorowe). Mogą być także zdobione okleiną, która upodobnia okna z tworzywa do drewnianych.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Okna

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 09/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 09/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".