Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 1-2/2005

Domy pod klucz - ABC w pytaniach i odpowiedziach

1. Jakie są zalety domu z drewnianych prefabrykatów?Podstawową zaletą wszystkich technologii prefabrykowanych jest oszczędność czasu. Domy budowane z wcześniej przygotowanych elementów zazwyczaj powstają w 3-4 miesiące. Dla porównania tradycyjny dom murowany, realizowany sposobem gospodarczym, najczęściej wymaga 2 lat pracy. Drugą ważną zaletą domów gotowych jest wygoda inwestora, który nie musi...

1. Jakie są zalety domu z drewnianych prefabrykatów?

Podstawową zaletą wszystkich technologii prefabrykowanych jest oszczędność czasu. Domy budowane z wcześniej przygotowanych elementów zazwyczaj powstają w 3-4 miesiące. Dla porównania tradycyjny dom murowany, realizowany sposobem gospodarczym, najczęściej wymaga 2 lat pracy.

Drugą ważną zaletą domów gotowych jest wygoda inwestora, który nie musi uczyć się nowych zawodów, takich jak zaopatrzeniowiec, inspektor nadzoru, instalator itp. On po prostu wprowadza się do gotowego i wykończonego domu, czasami nawet już umeblowanego. Kolejną zaletą jest to, że domy prefabrykowane budują wyspecjalizowane firmy zatrudniające odpowiednich fachowców wszystkich potrzebnych branż. Dzięki temu domy te są zazwyczaj wykonane bardzo solidnie i objęte są kilkuletnią gwarancją.

2. Jak zbudowana jest ściana „kanadyjczyka”?

Konstrukcja szkieletowych domów drewnianych najczęściej wykonana jest z odpowiednio przygotowanych bali sosnowych. Pomiędzy elementami nośnymi ścian, stropów i dachów ułożona jest wełna mineralna, zapewniająca bardzo dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną przegród. Odpowiednią sztywność całej konstrukcji gwarantują płyty OSB, którymi obite są ściany po stronie zewnętrznej. Natomiast przed wiatrem dom chroniony jest przez folię wiatroizolacyjną zamocowaną do płyt OSB.

Innym rodzajem folii, tzw. paroizolacją, wyłożony jest dom od strony wewnętrznej. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wełna mineralna zostanie zawilgocona i utraci swoje właściwości termoizolacyjne. Wnętrze kanadyjczyka" zazwyczaj wykończone jest płytami gipsowo-kartonowymi, ale mogą to być również panele lub boazeria. Elewację najczęściej stanowi siding winylowy, ale można także zamówić wykończenie z szalówki drewnianej, płytek elewacyjnych, a nawet tynku.

3. Czy piętrowy „kanadyjczyk” jest cichy?

Tak, pod warunkiem, że na stropach wykonana jest podłoga pływająca. Zapewniają ją właściwie wszystkie firmy, podobnie jak wypełnienie wełną mineralną przestrzeni pomiędzy belkami stropowymi i słupami ścian działowych. Jednak najistotniejsza jest jakość oraz precyzja wykonanych robót. Niestety, trudno to sprawdzić inwestorowi, ponieważ ważne detale są już zakryte przez elementy wykończeniowe. O tym, czy dom jest cichy, dowiadujemy się zazwyczaj dopiero po jego zasiedleniu.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!